İntel mi AMD mi?

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve smoonrise tarafından 7 Kasım 2018 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. smoonrise

smoonrise User

oyun için değil ama yenilenmesi gerektiği için yeni bilgisayara almayı düşünüyorum . bu yüzden fikir almak için teknik bilgisi olan bir mod yardımcı olabilir mi . oyunda daha verimli olmak için amd ryzen mi intel yeni nesil işletim sistemi mi kullanmak gerekir . ve başka bilgisayar parçası var mı etki eden alınması gereken dikkat edilmesi gereken ?

2. bilgisayarının özelliklerini yazmamışsın ama benden tavsiye şuan ki bilgisayarına 240 gb lık bir ssd tak mevcut hdd yi de yedek yap öyle dene ondan sonra karar ver, ssd çok hızlandırıyor bilgisayarı.

3. smoonrise

smoonrise User

**darkman4** daha toplamadım ondan tüm parçaları yazmadım ilk ayrım işlemci oldu karar vermek lazım sonra kalan parçaları şekillendirecem amd mi intel mi ilk sorun bu suan :) ssd tabiki önemli bütçe yeterse kesin niyetim var

4. ben eski bilgisayarına tak demek istemiştim, 2-3 sene daha götürür seni tabi pentium 3 filan değilse :) ama kesin toplayacaksan ben olsam inteli tercih ederim.

5. smoonrise

smoonrise User

amd 0 intel 1 :) tmm not aldım saol :)

6. VALEYARD

VALEYARD Guest

Eğer yanlılıyorsam bilen arkadaşlar düzeltsinler lütfen, bilgisayar tamamen amd olursa daha iyi olduğunu biliyorum. Özellikle Ryzen için çok iyi şeyler duydum çevremden.

7. smoonrise

smoonrise User

VALEYARD araştırmakdan kafam hamur oldu inan ki :) amd birden fazla çekirdekli ve tek çekirdek performansı intelin tek çekirdek performansında düşük deniliyor bu oyun zaten indirmeli yüklemeli oyun gibi değil pc de aşırı yük bırakmıyor . fakat amd sanal çekirdek olması birden fazla olması yani pc arka plan yada başka bir işlemi oluşması halinde destek veriyor bu açıdan da amd önde :) umarım doğru bir örnek olur mmu bilmem ama 2 tarafdan aynı yazılan kelime gibi oldu ne tarafından okursan aynı kelime :) bilemdim o yüzden size sordum ekip , adminlerin pc tercihleri veya tecrübeleri neler diye ?

8. VALEYARD

VALEYARD Guest

Bizlerde sizin gibi oyuncuyuz öyle ayrı bir bilgisayarımız yok :)

9. smoonrise

smoonrise User

yanlış anlaşıldı demekki :) demek istediğim sende olmasa ekipde bütçesi yüksek olan yada üst seviye parçalardan oluşan pc olan vardır onların tecrübeleri paylaşımları olmuşdur diye dedim amd intel yada başka bir parçanın oyuna olan etkisi olamsı gereken seviyesi hakkında vardır diye sordum

10. VALEYARD

VALEYARD Guest

Tabiki vardır. Arkadaşlarımız gelsinler bilgi sahibi olanların konuya yazmalarını isteyeceğim.:)

11. smoonrise

smoonrise User

tmm modum ben takipdeyim :)

12. Amd 4 Ever...
    Amd iPhone dur
    İntel Samsung
    Seçim senin

13. smoonrise

smoonrise User

xXCoNTRaVoLTaXx öncelikle konu telefon bilgisayar belirteyim . sonra anlamak için önce iyi dinlemek yada okumak lazım ki sağlıklı iletişim olsun :) kendi söyleyeceğine odaklanıp anlatılanı dinlemeden verilen cvp durumuna düşmemek için .

14. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

Merhaba,

İntel işlemciler 6. nesil itibari ile üretim sürecinde küçülmeye yapamamk gibi bir sorun yaşamakta. 6000, 7000, 8000, 9000 serisi işlemciler çok hızlı şekilde tanıtıldı ve en büyük değişiklik AMD'nin Ryzen serisi işlemcileri ile gelen çok çekirdekli işlemcilerin baskısı ile olmuş ve i3\i5\i7 işlemci alilerinde çekirdek sayısını +2 ekleme yapmışdır. Bununla birlikte İntel 8000 serisi işlemcilerinde ( gerçek 8. nesil ) i3 işlemci ailesinde 4 çekirdek, i5 işlemci ailesinde 6, i7 işlemci ailesinde 6 çekirdek+6 izlek (Threads) olarak konumlandırmıştır. AMD Ryzen işlemcileri çok çekirdek performansı ile fiyat rekabeti yaptığı İntel işlemcileri geçebilsede, tek çekirdek performansında ise İntel 14 nm işlemci sürecindeki tecrübesi ile öne geçmekte ve AMD'nin Ryzen işlemcilerin geri bırakabilmektedir. Ryzen işlemcilerin ZEN++ mimarisi ile üretdiği 2000 serisi ( 2. nesil Ryzen işlemci değildir! ) ile tek çekirdek performansın iyileştirmiş olsada İntelin 8000 ve 9000 serisi ile 1080P oyunlarda farkı yine açsada, bu farkın 2019 yılında çıkacak olan 3000 serisi ( 2. nesil ) Ryzen işlemciler ile kapatacağını düşünüyorum.

Oyunları 1080P (1K) , 1440P (~2K), 2160P (4K) açısından değerlendirelim. 1080 P oyunlarda yüksek performanslı bir ekran kartı ile kullanımı için İntel işlemciler tavsiye ederim. 2K ve 4K çözünürlükte oyunlar içinse şahsen Ryzen işlemcileri tavsiye ederim, çünkü bu çözünürlüklerde artık işlemcinden önce ekran kartının performansı ile sınırlı kalıyoruz. Çok çekirdek performansı ile rakibi işlemciyie göre daha uygun fiyatlı olması, hem 2020 yılına kadar soket tipinin değişmemesi ile yeni işlemciler ile güncelleneme olanağı, hem de çekirdeğin kas gücü artı yönler olarak görmekteyim.

Yinede Darkorbit oyunu flash tabanlı bir oyun olduğu için en yüksek performansdaki bir bilgisayarda bile anlık FPS düşüşleri yaşanabilmektedir. Bu durum oyunun kullandığı oyun motorundan kaynaklanmaktadır.

Sakın unutmayın oyun performansını genel olarak işlemci değil ekran kartı belirlemektedir.

Iyi forumlar.

15. smoonrise

smoonrise User

.Paradoks. çok yararlı bir açıklama oldu. bu oyun tarayıcı alt yapılı olduğu için şuan ekran kartı daha etkili oluyor sonucu var desem yanlış olmaz sanırım ryzen 2600x yada intel 8600k düşünüyorum bütçe yeterse ki önemi ekran kartına vermelisin tavsiyesi hissettim sizin yazınızdan yanılıyorsam düzeltin lütfen ?
    2 ci bir husus geldi aklıma yazdıklarınızdan , bir kaç kez ilerde oyun kurucuların orbiti yüklemeli hale getirme planları vardı tam sebebi bilmemekle beraber flash desteğini bitmesi ve yaşanan sorunlar lag. vs.
    peki yüklemeli olduğunu yada olacağını düşünürsek o zaman bir başka öneriniz olur mu yada yeni pc toplayacaklara öneriniz varmı teknik açıdan ?
    ► Intel(R) Core(TM) i5-4690K CPU @ 3.50GHz ► AMD Radeon HD 7800 Series ► 16,0 GB DDR3-1866 RAM ► Samsung SSD 850 EVO 120GB

bakın bu youtube video paylaşan burada isim yazmak istemediğim video atınca izlediğim birisinin pc donanımı , oyuncu sanırım global sv. oyuncusu suan bende mevcut olan pc buna yakın bir pc bırakın video çekmeyi 15 dk savaşınca portaldan kaymalar , görünmeyen yada geç görünen mayınlar , durduk yere 2 gemi arası mesafe açılması oluyor
    tabiki sebeb orbit değil yenilemek ama yenilerkende oynadığım oyuna veya oyunlara uygun olanı seçmek size danışma sebebim bu

konuda daha uzamasın sizin yazınız gayet aydınlatıcı oldu ama son bir genel durum yorumu ve indirmeli olursa ilerde nelerin daha etkin olacağını yazarsanız sevinirim sonra konu kilitlenebilir .Paradoks. modum şimdiden tşk ederim ilgi alakanız için.

16. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

Merhaba,

Rica ederim, bir nebze olsun yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Her iki işlemci 6 çekirdeye sahip. Lakin R5 2600x 6 izlek ile sahip ki, bu rakibinde olmayan bir özellik. Bunun dışında aralarındaki 400 tl ( sadece 2 site üzerinden kontrol edebildim daha az veya fazla olabilir) gibi bir fark küçümsenecek bir rakam değil ve satın alınacak bilgisyarın diğer bileşenlerine harcanması daha mantıklı olabilir. Bunun dışında R5 2600x'in kutusundan Kendine özel yapılmış yeterli bir soğutucu çıkmata, bu ise sizi ilave soğutucu alma masrafından kurtarabilir. Eğer seçiminiz R5 2600X olacaksa mutlaka alacağınız ankartın 2000 serisi ile birlikte çıkmış olmasına veya ilk Ryzen'ler ile birlikte çıkan anakart ise BİOS güncellenmesinin yapıldığından emin olun ( aldığınız mağazadan bunu teyit edebilir veya yapmaların isteyebilirsiniz) . Aksi durumda elinizdeki işlemci ile ilk nesil işlemci arıyor veya servisin yolun tutuyor olabilirsiniz. Genel olarak Oyunlar için her iki işlemci yeterlidir ( tabi ki daha yüksek boost hızı ile intel işlemcilerde daha yüksek bir performans alabilirsiniz. Bunu Benchmark testlerinden görebilirsiniz). Sizin alacağınız FPS'i en fazla ekran kartı değiştirmektedir. Ryzen işlemciler RAM\ bellek frekasnıdan intel işlemcilerde olmadığı kadar etkilenmektedir, satın alırken uyumluluk konusuna dikkat etmeli ve mümkün olduğunca yüksek frekanslı bir RAM\bellek tercih etmelisiniz. Tavsiyem bütçeniz 300 Mhz frekanslı RAM\bellek modülü seçmeniz yönündedir. Bunun dışında unutmayın ki Ryzen işelmcilerde dahili bir grafik mödülü bulunmamaktadır ( APU'lar hariç).

Flash Playerin geliştiricisi olan Adobe firması bu yazılımın desteğini, geliştirilmesini bırakacağını açıklamıştır. Bigpoint şirketi diğer oyunlarına uyguladığı gibi Darkorbit içinde indirilebilir bir istemci üzerinde çalışmaktadır. Sanırsam şu anda alfa testleri devam etmektedir. Bu istemcinin en iyi şekilde çalışması için tavsiye edilen sistem gereksinimleri konusunda bir bilgim yok ne yazik ki, lakin geliştirici ekip şu an ki gerken tavsiye edilen sistem gereksinimleri dikkate alacaktır.

Şu an kullandığınız sistem işlemci, ekran kartı ve RAM\belek bakımından yetertli, kabul edilir seviyededir. Bence siz yaşadığınız sorunu yazılımsal olarak aramalısınız. İşletim sisteminin orjinal olması, arkaplanda çalışan anti-virus programı, her hangi bir korsan-crackli yazılım, tarayıcının eski sürümü, Flash Playerin eski sürümü, işletim sisteminin güncel olmaması vb. nedenlerden bahsettiğiniz sorunla
    karşılaşıyor olabilirsiniz. Şahsi tavsiyem oyunda iken F tuşu ( varsayılan olarak budur, eğer değilse ayarlardan değişe bilirsiniz) ile oyunun kullandığı bellek miktarını kontrol edin. 600-700 MB bellek kullanımında oyunda porttan geç atlama vb. sorunlar ile karşılabiliyorsunuz. Bu durumda oyun sayfasında F5 atmanız bu sorunu çözecektir.

İyi forumlar.

Son düzenlenen: 9 Kasım 2018