S.S.S. : Baglantı Sorunları

Konusu 'Açıklamalar/Sözlük' forumundadır ve Minerva tarafından 10 Nisan 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Minerva

Minerva Guest

Merhaba Uzay Pilotlari;

Foruma defalarca yazmamıza, izah etmemize rağmen bir çok arkadaşımız ısrarla bizim ve yönettiğimiz sistemin dışında gelişen aksaklıklardan dolayı bizlere haksız eleştiriler ve suçlamalar yöneltiyor. Bu nedenle basitçe bu oyunun ONLINE mantığını özetlemek istedim.

Darkorbit online oynanan bir oyun. Online sistemlerde 2 yönlü veri akışı vardır. İstemci (sizin bilgisayarınız) ve sunucu (Darkorbit oyun sunucusu) arasında iki yönlü sürekli bilgi akar. (Sizden sunucuya, sunucudan size)

Yani sizin kendi bilgisayarınızda yönettiğiniz uzay gemisinin koordinat bilgileri, konumu, durumu vs. bilgileri sürekli ana bilgisayara gönderilir, ana bilgisayarda son durumu tekrar size gönderir. Bu o kadar hızlı ve etkin olarak yapılır ki siz olan bitenden haberdar olmazsınız bile.

Ama bazen sizin bilgisayarınızla ana bilgisayar arasındaki fiziksel ağ (internet, WAN) bağlantılarında problem olur. Veya sizin bilgisayarınızda arka planda koşan process (işlem parçacıkları), kullandığınız tarayıcıdaki eklentiler, anti virüs yazılımları, Firewall uygulamaları, bağlantı hızınız, bağlandığınız lokasyondaki sorunlar vs. nedeniyle bu bilgi akışı anlık sekteye uğrar. Zaten tamamen kesilmesi demek, iletişimin durması ve sizin oyun bağlantınızın sona ermesi demektir.

İşte tam bu noktada bağlantı kopmaları, aynı özelliklerdeki bir başka oyuncunun gemisine yetişememe, oyunda donma vb. sıkıntıları yaşarsınız. İşte bu sebeplerden dolayı bu sıkıntıların sorumlusu olarak bigpoint ve oyunları gösterilemez. Zira sorunun kaynağında sizin bilgisayarınız ve ağ bağlantınız yer almaktadır.

Türkiye'de uydu bağlantılarının dışında T3 omurgasıda Telekomun sorumluluğundadır. Yani birilerini yada birşeyleri suçlayacaksanız önce kendinizi, kendi bilgisayarınızı, sonra WWW bağlantı alt yapınızı sağlayan kurumu, en son olarakta oyun sunucusunu suçlayın... Kaldı ki oyun sunucusu tüm yük dengeleme operasyonları, upgrade çalışmaları yapılarak, ek sunucu açma ihtiyaçlarıda cevaplanarak şu anda gayet iyi bir durumda sizlere hizmet vermektedir.

Son zamanlarda TR server ile ilgili sunucu bağlantısı kopmaları, siteye girişte sorunlar başlığıyla açılan sorulara yanıt olarak yazılmıştır. Lütfen dikkatlice okuyunuz...

Internette ister sıradan bir web sayfası açın, isterseniz darkorbit gibi bir oyun sitesine erişim yapın, temelde yaptığınız iş, uzaklarda bir yerde bulunan ve adına ana makina (server) denilen bilgisayara bir talep göndermek ve o ana makinanın talebinize karşılık vermesini beklemektir. Bu talep alış verişi kısaca TCP/IP (Transfer Control Protokol / Internet Protokol) olarak adlandırılmaktadır.

Bu talep alış verişi tabiki fiziksel (Telefon hattı, fiber optik, uydu, wriless) bir bağlantı hattınıda gerektirir. Bu bağlantı hattına kısaca internet alt yapısı diyoruz. Bizim ülkemizde, yani Türkiye'de internet alt yapısının kontrolu, bakımı ve işletmesi Türk Telekom kurumunca yürütülmektedir.

Ana makina ile aranızdaki talep alış verişinde karşılaştığınız ve sizin bağlantım koptu, oyun dondu, siteye giremiyorum dediğinizde olan şey, bu alt yapının işleyişinde meydana gelen arızalar ve aksaklıklardır. Bir elektrik santrali düşünün... Tasarlandığında 1000 ev için elektrik üretecek şekilde planlanmış olsun. Siz 1000 den fazla ev yerleştirmeye başladığınızda o elektrik santralinin kapasitesi yetersiz kalacaktır. Telekomun alt yapısındada bölgesel olarak (her bölgede değil) şu an böyle bir sorun var... Ayrıca Telekom alt yapı iyileştirilme çalışmalarınıda sürdürmektedir.

WWW (World Wide Web) üzerinde bulunan sitelerin ana makinaları değişik ülke ve şehirlerde yer aldığından bir bölgede bulunan sunuculara erişimde sorun yaşamazken, başka bir bölgede yer alan sunuculara (ana makianalara) erişimde sorun yaşabilirsiniz. Yine bu yukarıda bahsettiğimiz biçimde Türk Telekom'un alt yapı hizmetleriyle ilgili bir aksaklıktır.

Bunun dışında olmazda hadi ciddi bir şey oldu, ana makina kaynaklı herhangi bir sorun olursa zaten tüm oyuncular, yaratıklar sunucunun DOWN olması nedeniyler devre dışı bırakılacağından oyuna giriş yapacağınız ana kadar herhangi bir problem yaşamazsınız. Bu durumda oyuna girdiğiniz anda kaldığınız yerden devam edersiniz.

Özetle bağlantı sorunları oyunun ana makinası ve algoritmasıyla ilgili olmayıp, tamamen Türk Telekomun bölgelere göre yetersiz alt yapısından kaynaklanmaktadır... Bu konuda mağduruiyet yaşayan üyelerimizin bağlantı problemlerini bulundukları ilin Telekom müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir.

Merhaba uzay pilotları,

Internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucunda bilgisayarında işletim sistemi olarak Windows XP kullananların internet erişiminde bant genişiliğinin %20'sini Windows XP güncelleşetirmeleri için ayırdığı bilgisini öğrendim.

Konuyla ilgili daha fazla ayrıntılı arama görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız...

Windows XP işletim sistemlerinde internet bağlantısı Band genişliğinin tamamını kendi tasarufunuz altına almak için aşağıdaki adımları uygulayınız.

ÖNEMLİ İKAZ : Bu ayarları sadece Windows XP işletim sistemi kullanan ve iyi düzeyde bilgisayar bilgisine sahip kullanıcılar yapmaldır. Aksi halde karşılaşılacak problemlerden dolayı kendiniz sorumlusunuz, hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmiyoruz.

Windows XP İşletim Sistemlerinde Nasıl Yapılır ?

01- Başlat menüsünden Çalıştır seçeneği tıklanarak açılan pencereye gpedit.msc yazınız.

02- Açılan pencerede sırasıyla Bilgisayar Yapılandırması--Yönetim Şablonları--Ağ--Qos Paket Zamanlayıcısı--Ayrılabilir bant genişliğini sınırla seçeneğinin üzerine gelip sağ tuşla özellikler penceresini açıyoruz.

03- Açılan özelikler penceresinde etkini işaretleyerek, değeri 0 yapıyoruz.

04- Tamamı tıkladıktan sonra yaptığımız değişikliklerin aktifleşmesi için en son olarak tekrar başlat--çalıştır ekranına gelip gpupdate /force yazarak çalıştırıyoruz.

İyi oyunlar.

Neden Bağlantı Kopuyor ?

01- Kullanıcıların bilgisayar kullanımındaki bilgi eksiklikleri
    02- Kişisel bilgisayarlardan kaynaklanan problemler
    03- Bağlantı sağlayıcısı kurumun alt yapı yetersizlikleri
    04- Oyun güncelleme problemleri (Oyun yazılımıyla ilgili problemler)
    05- Oyun sunucusuyla ilgili yazılımsal ve donanımsal (Oyun yazılımı hariç) problemler

gibi temel nedenlerden dolayı bağlantı kopabiliyor. Görüldüğü gibi 5 başlık açtım. Bu başlıklardan 4 ve 5 numaralılar bizimle yani direkt oyunla ilgili. Diğerlerinide özetlersek ;

01- Kullanıcılar ellerindeki donanımı ve yazılımı nasıl kullanacakları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabiliyorlar. Basit bir web tarayıcısı güncelleştirmesini yapmıyorlar mesela. Veya farklı tarayıcları kullanmayı, tarayıcı ayarlarını yapmayı bilmiyorlar. Çoğumuz varsayılan ayarlarla internette sörf yapıyoruz. Yine kullanıcılar arka plan uygulamalarını, işletim sisteminin kaynak kullanımını, özellikle internet üzerinden online çalışan uygulamalarla ilgili hususları ya az yada hiç bilmiyorlar. Örneğin operanın her sayfa talebinde sayfa sertifikasyon kontrolu yaptığını bununda bağlantının açılma zamanını donanıma ve bağlantı hızına göre çokta belli olmayan bir şekilde etkileyebildiğini, bazı güvenlik duvarı ve anti virüs yazılımlarının gereksiz yere ağ trafiğini işgal ettiğini bilmiyorlar. İşletim sisteminin ince ayar denilen özelliklerini yapmayı bilmiyorlar.

02- Kişisel bilgisayarlarda donanımsal ve yazılımsal sorunlar oluşabiliyor. Bunların sisteme bindirdiği yük, işletim sisteminin bazen bir işleci geçersiz kılmasına yada görevi sonlandır pencerelerinin çıkmasına neden olabiliyor. Hatta sırf bu yüzden arka planda çalışan bazı uygulamalar kendilerini resetleyebiliyor. Böyle bir durumda bilgisayar bu işlemlerle uğraşırken ağla uğraşmak bir yana kendi derdine bile çare bulamayabiliyor.

03- En iyi örneği TTNET. 9 günlük kurban bayramında tüm personeli tatile gönderip, kalan bir kaç personellede alt yapı sorunlarına yetişemiyorlar mesela. Bir mahalleye, semte yada şehire ağ tahsisi yaparken, gerekli teknik donanımdan tutunda band genişliğine kadar bir çok şeyi hatalı veya eksik yapabiliyorlar. Bu tıpkı belediyelerin asfalt attıktan bir kaç gün sonra telefon idaresinin o aslfaltı kırıp ghat çekmesine ve yeniden asfaltlamaya benziyor. Gelişmiş ülkelerde alt yapı planları 50-100-200 senelik bir zaman dilimini kapsarken maalesef ülkemizde öngörülen bu zaman dilimi 3-5 yılı bile çoğu zaman bulmuyor. Buda artan taleplerin karşılanamaması, yada verilen hizmetin sağlıksız olmasına neden oluyor. Kışın fazladan yakılan elektrikli ısıtıcılar yüzünden sizce kaç santralde sorun çıkıyordur ? Neden alt yapı tasarımının plansız yada hatalı yapılmasından...

04- Oyun sürekli yenileniyor, hataları onarılıyor. Bunlar yapılırkende tüm yazılımlarda olduğu gibi yeni hatalar oluşabiliyor. Özellikle bir yenilik yapıldığında yada test işlemlerinde gözden kaçan husular olduğunda buda oyunda sıkıntı yapabiliyor. Sıkıntı konuları gerek bu forumlardan gerekse oyuncu ve yöneticilerin şikayetlerinin değerlendirilmesiyle kısa zamanda çözümlenebiliyor.

05- Oyun suncusunun üzerindeki işletim sistemi hatası yada donanımsal bir sorun oyunu aksatabiliyor. TR1 de bir sefer başımıza geldi. Ama 15 dakika bile sürmeden düzeltildi.

Görüldüğü üzere bizden kaynakalanabilecek 4 ve 5 numaralı sorunların çözümü basit. Çünkü bu hizmeti biz sağlıyoruz ve verdiğimiz hizmetide an be an takip ediyoruz. Diğerleriniyse bu oyunun binlerce kişi ve onlarca değişik ülke oyuncusu tarafından oynandığını düşünürseniz, bizim olaylara ne derece müdahale edebileceğimizi öngörürsünüz.

Mesela biz Telekom'a "Sayın Telekom, lütfen 9 günlük bayram tatilinde kopan bir fiber optik kablonu, yada bir router, switch vs. oluşabilecek aksaklığını takip edecek yeterli personeli mesaide tut" diyemiyoruz. Yine aynı şekilde "ya Telekom İstanbul'dan çok oyuncumuz var, buranın alt yapısını iyileştirin, band genişliğini artırın" diyemiyoruz.

Biz ancak bizimle ilgili olası sorunları ki bu sorunlar olduğunda zaten size gerek CHAT sisteminden gerekse forumdan duyuruluyor, müdahale ediyoruz. En kısa zamanda çözüyoruz. Ayrıca bizimle ilgili meydana gelen bağlantı sorunlarında tüm oyun sistemi devre dışı kaldığından gemilerinizin zarar görmesi mümkün değil.

Şu beş temel madde içinde biz sadece ikisine müdahale edebiliyoruz. Ne sizin bilgisayarınıza, ne sizin bilgisayar bilginize, nede alt yapı problemlerine müdahale edemiyoruz.

Hepinize Iyi Oyunlar,

Darkorbit Ekibiniz.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.