18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve •Kıyamet• tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. [​IMG]

  Çanakkale savaşı, 18 Mart 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. 18 Mart 1915 de başlayan ilk saldırı 9 ocak 1916 tarihinde karşı donanmanın ülkeyi tamamen terk etmesi ile son bulmuştur.

  Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanma Boğaz'a geniş çaplı ilk saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçilmek zorunda kalındı.

  [​IMG]

  Deniz harekatıyla İstanbul'a ulaşılamayacağı anlaşılınca bir kara harekatıyla Çanakkale Boğazı'ndaki Osmanlı sahil topçu bataryalarını ele geçirmek planı gündeme getirilmiştir. Bu plan çerçevesinde hazırlanan İngiliz ve Fransız kuvvetleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası'nın güneyinde beş noktada karaya çıkarılmıştır. İngiliz ve Fransız çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası'nı işgalde başarılı olamadılar. Bunun üzerine sahildeki kuvvetler takviye edilmek için Arıburnu'nun kuzeyinde Suvla Koyu'na 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle bir üçüncü çıkarma yapılmıştır. Ancak 9 Ağustos'ta Kurmay Albay Mustafa Kemal'in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabilmiştir. Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe – Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirmişti, bu hattaki Anzak birliklerini de geri atmıştır. İngiliz ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamamıştır. Tüm bu gelişmelerin sonrasında İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etmiştir.


  [​IMG]

  SEYİT ONBAŞI KİMDİR ?

  Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi. Seyit, 1909 yılının Nisan ayı başlarında askere alındı. 1912'de Balkan Savaşları'na katıldı. Savaş bitiğinde terhis edilmedi ve topçu eri olarak Çanakkale Cephesi'nde görev aldı. Çanakkale Savaşları'nda gösterdiği kahramanlıkla adını Türk tarihine yazdırdı. 18 Mart Deniz Savaşı sırasında, Rumeli Mecidiye Tabyası'nda ayakta kalabilen tek top vardı onun da mermi kaldıran vinci bozulmuştu. Seyit Onbaşı büyük bir güçle 215 Okkalık mermiyi üç kez kaldırarak namlunun ucuna sürmüş ve bu kahramanlığı ile Ocean gemisi büyük bir yara almıştı. Seyit Onbaşı 1918 sonbaharında köyüne döndü. Sanatı olan ormancılık ve kömürcülüğe devam etti. 1934 tarihinde yürürlüğe konan soyadı yasasıyla "Çabuk" soyadını aldı. 1939 yılında akciğerlerindeki rahatsızlık nedeniyle vefat etti.
   
 2. buzmavi

  buzmavi User

  Çanakkale Şavaşı bu milletin zorluklar içindeyken düşmüş olsa bile yıkılmayacağını gösterdiği yerdir. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.Onların kanlarıyla sulandı bu topraklar ve biz bu sayede özgür kalmayı başardık! Tarihini bilmeyen millet yokaolmaya mahkumdur Çnakkalaeyi unutmayacağız unutturmayacağız!
   
 3. KARANLIK

  KARANLIK User

  Tüm şehitlerimize allahtan rahmet dilerim.Böyle şanlı bir tarihi unutturmamak gerekir.İyi forumlar dilerim.Ayrıca konuyu hazırlayın Kıyamet smodumada ayrıca teşekkür ederiz :)
   


 4. Bütün şehitlerimizin ruhu şaad olsun....
   
 5. Kurşun

  Kurşun User

  Tüm Şehitlerimize Allah Rahmet Eylesin Şuanda Bu Kadar Özgürsek Bunun Tek Sebebi Şehit'lerimizdir.
  Konuyu Hazırlayan Kıyamet Smoduma Teşekkür Ederim.
   
 6. dedem kurt seyit saygıyla anıyorum ... ( herkez çarpıştı er meydanında kurt arap turk yahudi azeri alevi bir çok ırk )
   
  salih_ ve ._UzAyyOlCuSu_. bunu beğendi.
 7. Bizi yaşatmak için kendilerini feda ettiler. Hepsine Allah rahmet eylesin!
   
 8. buzmavi

  buzmavi User

  Konuya katılım gösteripte en güzel anlatımı yapan ve mesajı beğenilen üyeler admin gemisi kesme şansına sahip olacak:) (Sadece Türk Sunucuları )
   
  salih_ ve ._UzAyyOlCuSu_. bunu beğendi.
 9. modum afedersiniz ama biz bunları ödül için değil içimizden geldiği için yazıyoruz!
   
 10. For_You62

  For_You62 User

  Tüm şehitlerimize allahdan rahmet diliyorum...allah ruhlarını şadetsin...mekanları cennet olsun...iyi varmış bu namuslu insanlar
   
 11. titans___

  titans___ User

  Vatanı düşmandan kurtarmak için Allah yolunda aç soğukda kendinden kat kat güçlü düşmanı yenerek yurdumuzdan defeden vatan evlatlarını yad ediyoruz Çanakkalede yazılan destanı yazan ordumuzu anmakdan gurur ve kıvanç duyuyoruz bir birlik içinde yapılan bu cenki ve orda yaşananları aklımızın almasıda zor ama bu insanlar orda o zorluklarda bugünlerimizi sağladılar Allah'ın izniyle ...
   
  salih_, ._UzAyyOlCuSu_. ve Youjin bunu beğendi.
 12. Youjin

  Youjin User

  1915 Çanakkale'de savaşan askerlerin yemek listesi

  Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yağlı buğday çorbası ve ekmek.

  Sabah: Yok. Öğlen: Yok. Akşam: Üzüm hoşafı, ekmek.

  Sabah: Üzüm hoşafı. Öğlen: Yok. Akşam: Yarım tayın ekmek.

  Sabah: Yarım ekmek. Öğlen: Yok. Akşam: Şekersiz üzüm hoşafı, ekmek YOK


  Bu, sabah yazan bildiğimiz 9-10 gibi değil sabah ezanıyla veya daha erken anlamına geliyor öğlen yemeği yok yalnızca akşam yemeği var bu da hergün oruç gibi olduklarını gösteriyor ve iftarlar da yedikleride bir insanı ayakta tutamayacak kadar az hatta 26 haziran da yani yaz günü kahvaltı bile yapmamışlar 18 temmuzda ise akşam yemeği yememişler.Bu ülke bu şartlarda kazanılmış,bizlere bırakılmış fakat bizler acaba kıymetini biliyor muyuz. vatanımızı düşman eline bırakmayıp şehit olan bütün askerlerimizin mekanı cennet olsun.
   
  salih_, ._UzAyyOlCuSu_. ve TheDarkMan_2 bunu beğendi.
 13. Ciddimisiniz.
   
  salih_ ve ._UzAyyOlCuSu_. bunu beğendi.
 14. Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
  Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber,
  Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber...

  Adam söyleyeceğini söylemiş vede bende hatırlatıyorum ki;

  "Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanmayin. Aksine onlar diri olup Rableri katinda riziklandirilmaktadirlar. Allah'in lütfundan kendilerine vermis olduklariyla sevinç içindedirler ve arkalarindan henüz onlara kavusmamis olanlari, kendilerine bir korku olmayacagi ve üzülmeyecekleri üzere müjdelerler." (Ali Imran, 3/169-170)

  Şehitlerimize ALLAH tan rahmet diliyorum...
   
  salih_ ve ._UzAyyOlCuSu_. bunu beğendi.


 15. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.
   
 16. arab ve yahudıyı katma bence onları katmak sehıtlerımıze hakarettır.
   
  salih_ bunu beğendi.
 17. Lapseki

  Lapseki User

  yahudiler Günümüzde olduğu gibi o zamanda bu millete ihanet etmiş hain bir millettir. gün gelecek bu millet bu hainlerden Çanakkalede yazdığı destan gibi hesap soracaktır
   
  salih_ ve SLMGLTKN[ULUS] bunu beğendi.
 18. admin gemisi kesilene kadar adama verın 20bin uride bir işe yarasın
   
  salih_ bunu beğendi.
 19. Merhaba ,

  Konu zaman aşımından dolayı kilitlenmiştir. Ek açıklama gerekirse eklenecektir.

  Kilitlenmesi uygundur.

  İyi forumlar.
   
  salih_ bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş