Banka Bilgilerinin Çalınması Durumunda Ne yapılmalı?

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve nonono20 tarafından 7 Kasım 2018 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. nonono20

nonono20 User

arkadaşlar selamlar bi konuda gerek bilgisi olan gerek tecrübeli olanların fikrine ihtiyacım var.
    Kötü bir hata yaptım ve bundan dolayı psikolojik anlamda aşırı derecede bir çıkmaza girdim. Olayı anlatıyorum hemen
    Dün gece twitterda dolaşırken bir banka şirketinin reklamına denk geldim. Çekiliş şeklindeydi ilgimi çekti babama sordum bu bankada kartın var mı diye o da var niçin dedi, çekilişi söyledim . Okeyledi. Linke girdim o bankanın internet bankacılıgı sayfası açıldı. İnternet bankacılıgı için babamın tc sini ve şifresini girdim. Normalde sms kodu girilir ve giriş sağlanırdı. Giriş yapılmadı ve sms de gelmedi. Bastıgım fakın farkına vardım. Hemen tarayıcıdan gercek banka sayfasından giriş denedim. Sms geldi ve giriş yapabildim. Sitenin dolandırıcı oldugunu bu sekilde anladım. Babama bahsettim giriş yapılamadı diye ancak o gece yani dün gece birşey yapmadık. Bu kart babamın maaş hesabı ve o gece içinde maaşı vardı. Sabaha ikimizde huzursuz olduk, kontrol ettik. Allahtan ki herhangi bir şüpheli işlem olmamıştı. Babam hemen şifreyi değiştirdi. Giriş haricinde banka işlemleri için de sms onayı koydu. Daha sonra banka müşteri hizmetlerini aradık. Şifre değiştirdiğimizi söyledik. Dogru hareketi yaptıgımızı ve bu sitenin adresini istedi. O twiti begendiğimden twitter aracılıgıyla arastırdım ancak sitede twitte kaldırılmıştı. O gece twit altına yorum yapıp dolandırıcı yazısını gördüğüm kişiyi twitterden ekledım ve bu durumu anlattım. Bana söylediği şeyler çok feci içime oturdu ve kafayı yemek üzereyim cümleleri şöyleydi; o gece çekmemeleri daha sonra çekmeyeceği anlamına gelmez. Sahte sayfaya yönlendirerek sms koruması aşabilirler. Kartı değiştirmenizde fayda var dedi. Babamla konustuk banka da kartı dondurabileceklerini söyledi. Yani maaş hesabı banka ile anlaşmalı ve başka karta aktaramıyoruz. Sms koruması banka işlemleri koruması ve şifre değişikliği gibi önlemleri aldık. Ancak yeterli olamayacagı konusunda şüphelerim var. Bundan dolayı sabahtan beri kara düşüncelere kapılmış, adeta hayattan kopmuş durumdayım. Buradaki büyüklerimden veya başından geçmiş kişilerden yardım almak istiyorum. Teşekkürler

KerimBaylar bunu beğendi.

2. merhaba arkadaşım,
    başımdan böyle bir durum geçmedi lakin baban emeklimi yoksa çalışıyormu ? Emekli ise maaşını baska bir bankadan alabilir. Zaten bankaların birsürü kampanyası var maaşınızı bizden alın size sunları sunları verelim diye. Böylece kartınızı değiştirmiş olursunuz.

3. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

Merhaba,

"Admin Yardım!, Acilll!, Bi Bakın!" vb. gibi konu başlıklarının kullanımı forum kurallarınca yasaktır. Konu başlığı tarafımca düzenlenmiştir.

Şahsi görüşüm bankanıza tedirginliğinizi anlatıp, mümkünse yeni bir kart istemeniz en iyi yöntem olacaktır. Bunun dışında siber suçlar polisine başvurabilirsiniz. Bu sayede gelecekte onlarca kişinin mağduriyetini önleyebilirsiniz.

Size en büyük tavsiyem bakacılık işlemleri için girdiğiniz sitenin url (bağlantı) kısmına özellikle dikkat etmenizdir. Dolandırıcılar benzer url ( bağlantı\site isimleri) ile kredi kartı bilgilerinizi çalmaya çalışacaktır. Fishing ( oltalama) adı ile yapılan bu yöntem hakkında internet üzerinden çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İyi forumlar.

4. nonono20

nonono20 User

Emekli, evet bahsettiğiniz kampanada zaten bu da zaten elimizi kolumuzu bağlıyor. O bankaya 3 yıl sözü var. Babam şöyle diyor, zaten o gece maaş içindeydi çekseler o zaman çekerlerdi diye. Banka şifresini değiştirdik. Sms koruması mevcut, banka işlemleri içinde sms koruması aktifleştirdik. Müşteri hizmetleri ile görüştük bankaya böyle bir şeyin oldugunu raporlayacaklardı. İnternet bankacılıgı şifresi oldugundan kartın değişmesinin herhangi bir anlamı yok. Bankayı da anlaşmalı oldugumuzdan değiştiremeyiz. Yarın da ne olur ne olmaz bankayla görüşmeye gideceğiz. Sizce bu kadar aldıgımız önlem yeterli olur mu ?

Site ve twit kayıtlıydı ancak sabaha silinmiş veya kaldırılmış. Şu an bulunamıyor maalesef.

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 7 Kasım 2018
  5. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

Merhaba,

Lütfen ard arda mesaj yazmayınız, mesajlarınızı birleştirdim.

Sanal ortamda hiç bir şey öyle kolay kolay silinmez :), büyük ihtimalle görünürlükten kaldırılmıştır o mesajlar.

Polise başvurduğunuz zaman onlar gerkeni yapacaktır merak etmeyin.

İyi forumlar.

6. nonono20

nonono20 User

Kısmen sevindirici bir haber aldık. Dolandırıcı hesaba giriş yapmayı deneyip üç kez hatalı giriş denemesinden sonra hesap biz açana kadar bloklanmış. Sevindiğim nokta ise şifre değiştirmenin dolandırıcıyı durduramayacağından korkuyordum. Bunun işe yaraması bizi mutlu etti. Son kez bir fikriniz varsa yazarsanız akabinde konunun kilitlenmesini talep edeceğim. Ayrıca bu paylaşımları yapam twitteri, dün gece twit sahibi raporlamamdan gelen raporla buldum. Yarın bankayla görüşürken hesabı paylaşmayı ardından bisim veya herhangi bu konuyla ilgilenen mecralarla paylaşmayı düşünüyorum

7. Aynı bankadan bi hesap daha actirip maasin o hesaba yatmasi icin talimat verin. Kredi karti olsa fazlasiyla sıkıntı olurdu

8. -Star-

-Star- User

Gözünüz aydın,kozlar elinizde gibi gözüküyor ^^ Üstteki arkadaşın dediği gibi aynı bankadan başka bir hesap açabilirsiniz. Bilmiyorum kimle konuştunuz bu konuyu ama veznede değil de yetkili birine sorunu anlatırsanız çözüme ulaşırsınız gibi geliyor.