Bu Darkorbit değil

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve CzRєкѕoℓo™[11LF4] tarafından 15 Kasım 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. Darkorbitin konuşulmayan bir yanından söz etmek istiyorum. Bildiğiniz gibi bu oyunda 3 şirket var ve bunlar birbiriyle rekabet etsin ve savaşsın diye yapılmış. 2012-2014 yılları arasında oynadığım Darkorbitle şimdiki arasında çok fark var ve oyunun amacından koptuğunu gözlemliyorum. O zamanlar haritaya düşman gelince herkes bir olup onları 4-4'e kadar haritadan haritaya kovalardı.
    Eskiden haritada düşman istasyon olunca herkes toplanır gider o istasyonu yok etmeye çalışırdı. Generaller çağırılır Citadeller hazırlanır güçlü güçsüz herkes elinden geleni yapardı, o istasyon yok edilirdi. Başı dertte olanlar aynı şirketten koca bir klanı yardım etmesi için çağırabilirdi.
    Düşmanla ittifak kuran klanlara ''toplumdan dışlanma ''tarzı bir tehditle diğer klanlar tarafından baskı uygulanırdı veya pes edene kadar savaş açılırdı.

Şimdi öyle mi ? Bir düşman gelir seni keser yanında aynı şirketten 2 yıldızlı vardır,mesaj atıyor ittifakım var kusura bakma diyor. Bütün klanlarda düşman oyuncular var, onunla savaşmaya kalksan senin şirketinden olanlar da ona yardım ediyor neymiş aynı klandaymış.

Bu Darkorbit değil arkadaşlar, siz olayı yanlış yöne çekmişssiniz. Oyun Bir nevi diktatörlüğe geçiş yapmış, güçlüler bir olup güçsüzleri eziyor, bir iki güçlü klan dışında oyunda aktif savaş görülmüyor. Yıldız sisteminde mantar gibi yayılmış bir iki klanın istasyonları var ve kimse bunlara dokunmuyor, güçsüzler lider olmadan bişey yapamıyor zaten, güçlü olanlar da zaten o düşmanla ittifak halinde, bu kabul edilemez birşey. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın misali her düşmanla arkadaş olunmuş.

Temennim herkesin bir an önce durumun farkına varıp oyunu eski şaşalı haline dönmesi için elinden geleni yapmasıdır.
    Darkorbite de ''Referandum'' gelmesini öneriyorum, düşmanla işbirliği yapanların bu kararından tüm şirketin haberdar edilmesi ve tüm oyuncuların bu karara evet veya hayır demesi gibi .

Oyun sorunlarını okumaktan bıktım, biraz da oyunun kendisini konuşalım lütfen. İyi günler.

2. Cleaner.

Cleaner. User

Sonuna kadar katılıyorum. Bahsettiğiniz zamanlarda oynamadım ama 2009'lu yıllarda şirketi tutmak vardı. Klanlar topluca sadece 1 şirketten olurdu. Şirket değiştirileceği zaman klandaki oyuncular topluca şirket değişirdi. Spaceball en güzel etkinlikti ve yüzlerce belki bini aşan kişilerce savaşlar olurdu. Oyun da hiç kasmazdı. 2009 lu yıllardan kalma çektiğim videolar hala duruyor.

Evet her oyun gelişir fakat ana ruhunu genelde kaybetmez. DO o ruhu çoktan kaybetti. Zaten artık son demlerini yaşıyor. Oyuna yeni başlayan oyuncu yok. Tamamı eski oyuncular. Biz de eski günleri bir nebze olsun tekrar yaşayabilmek umuduyla oyundayız. Herşeyin muhteşem olduğu sadece 1 dönem vardır. Kendi adıma mutluyum ki o dönemde oynayıp iyi dostluklar edinmiştim.

CzRєкѕoℓo™[11LF4] bunu beğendi.
  3. onu yapması için klan sistemini kökten değiştirmesi gerekiyor hepsi kısmını v atıyorum klan vru kurluşlu ama eiclilerde girebiliyor o durumuda kaldırması lazım o zaman bişiler rayına otururmu yine oturmaz adam gider klanını mmoya çeker diğer itifağı vruya çeker hop gene aynı şey olur değişen bişey olmaz klan sistemini ya kökten kaldırıcan yada sadece kendi şirketindeklilerle ittifak yapabilicen şeklinde düzenlenirse dediğin olabilir.

4. Viraaa

Viraaa User

dostum dedigin cok dogru.ama sadece kendi cikarlarini dusunuyor klanlar.sirketler umurlarinda degil.aslinda onlar oyunun amacini dahi bilmiyorlar.sadece kendilerini dusundukleri icin butun sirketlerden uye alimi yapiyorlar.utanmadan kendi sirketlerine bile sıkıyorlar.oyunun zevkini iyice kaciriyolar.bilincli bir klan zaten bunu yapmaz.diger sirketlerden uye alimi yapmaz.ama yapiyorlar.

5. Ben de o dönemin son anlarına denk gelmiştim,gerçekten güzel zamanlardı.
    Oyunun kendisinin birşey yapmasına gerek yok. Herşey klan liderine bağlı. Şirketine ihanet etmeyi kaldıracak kadar düşmüş biriyse geri kalan oyuncuların tepkilerini ortaya koyması durumun değişmesi için yeterli.
    Dediğini bir çok oyuncuya soruyorum zaten neden böyle birşey yapıyorsunuz diye, keyfimiz öyle istiyor diyor. Oyunun özünü kendi elleriyle yok etmişler ve hala uyanmış değiller halbuki herkes kendi şirketine çalışsa bu oyundan alacakları zevk bir üst seviyeye çıkacak. Referandum tarzı birşey gelse gerçekten çok harika olacağını düşünüyorum , Moderatör arkadaşların bunu rapor etmesini diliyorum :)

6. Malesef dediğiniz durum önceden doğruydu şirket savaşı mevcuttu hatta global chat bile kullanılmazdı şirket chati odaklıydı. Şuan ki oyun anlayışında eskisi gibi değil durum mesela en çok oyuna zaman ayıranlar klan içinde bulunan oyuncular ve en çok ödemeyide bu oyuncular yapıyor klanlar rekabeti tetiklediği için bu durum söz konusu oluyor tek takılan oyuncuların aksine klanlar yıllarca kalabiliyor oyunda. Şikayet ettiğiniz durumun bence nedeni klanlara giremiyor oluşunuz ve oyunun güçsüz oyunculara yönelik bir çalışmasının malesef olmamasından kaynaklanıyor bundan yıllar önce bir oyunda yine bigpointe ait bir oyun harita koruması vardı belirli bir dönem sonra savaş olmuyor diye harita korumasını kaldırdılar tr serverlarında da aslında x1 haritası koruma altındaydı streuner keserek gelişim tamamlanabiliyordu şuan ki oyunun anlayışıyla bu mümkün değil yıllarca orada kalmanız gerekebilir :) tabi x1 korumasını 3. parti yazılım kullananların elinden kurtarmak için seviye sınırı getirerek ödül vermemeye başladı.
    Şuan da oyunun güzel olduğunu düşünüyorum açıkcası dediğiniz dönemlerde gemi patladığında x8 veya x1e atıyordu
    Gemi patladığı zaman 500 uridium yoksa tamir olamıyordunuz ve credili gemilere talime diyordunuz kaldı ki bir devolarium kesebilmek için canla başla uğraşıyorduk şuan yaratık kesmek daha kolay.
    Önceki oyun anlayışında kaçış manevraları yoktu ema yok insta yok vengeance alacaksın mecburen uzaklaşabilmek için tabi daha sonra insta akıllı bomba ve daha sonra ema geldi.
    Şuan klanlar içinde olan oyuncular büyük keyif alıyor ve her akşam savaşıyor gemileri.
    Oyunda ki birkaç pratiği bilmeniz ve etkinlikleri iyi değerlendirmeniz gerekiyor,
    Mesela ebedi kapı etkinliği gelmeden önce pro lazerlerimi fulledim terör etkinliğini kaçırmadım iyi değerlendirdim 14 prodan 35 proya çıkardım gemiyi etkinlikler için ve etkinlikler dahilinde, Geliştirmelerimi tamamlıyorum 15 bo3 için 2 hafta uridium kasıp chrominde fulledim kalkanları kalkanlar için parçaları çiçeklerle aldım rinusku attend impuls keserek yaptım bunları yaparken gemimde 10-14 pro vardı nasıl oldu yoruldum kaç kere patladığımı bilmiyorum ama zevk aldım pandemi dönemi diye evdeydim mesela 1 aydır gemim soğumaya bile girmeden oldu bunlar.
    Haklı olduğunuz çok konu var mesela 10 gemi gelip size tek atabiliyor ama tek gemide gelip size tek atabilir oyunun çok şirketli klanlarından başka olarak tekli oyuncu sistemini korumaya yönelik hamleleri olabilir ki bunlardan mesela 2 yıl kadar önce birisi zaten yapıldı grup hasar desteğine kısıtmalama getirildi 8 kişilik gruptan hasar bo2lerden %35 hasar desteği gelirken bu %7ye düşürüldü bunun gibi çoklu saldırı yapan gemilerin her birine hasar kısıtlaması getirilmesi gerekiyor mesela ilk gemi %100 hasar atabilmeli 2. gemi %50 3. gemi %25 vurabilmeli mesela veya hepsinin ortalaması gibi bir sistemede gidilebilir şuan ki sistemde bence en çok şikayet ettiğiniz konu bu sizin şirketinizden olan kişinin size sıkmasına çok kızmayın bence yaratık avlarken çok büyük problem olabiliyor kendi şirketiniz zaten bence buna çözüm olarak size sıkan şirket oyuncusuna ceza olarak 10dk boyunca sizin serbest sıkma hakkınız ve karşı tarafın size verdiği hasarın %50 azaltılması gibi yenilikler getirilebilir bu bir bakıma size nefes aldırabilir.
    Umarım güncelleme gelir ve keyifle oynarsınız iyi forumlar.

7. Herşeye rağmen oyunu keyifle oynadığımı öncelikle söylemek istiyorum. Dediğin gibi klanlara girmekte bir zorluk çekmiyorum , son 2 aydır klanların hepsini gözlemliyorum fakat daha temiz bir klan bulamadığım için tek takılıyorum. Olur da birileri EIC olduğum için mesela sadece EIC oyuncu doluysa hemen katılırım. Kendi şirketine sıkan oyuncular öyle böyle değil baya var onlara lafım yok eksi honor onların zararına karşılık vermiyorum sadece hatalarını anlamaları için tekrar tekrar yanlarına giderim , ta ki onlar bıkana kadar. Bu zamanda İnsanlar gerçekten bunu sadece oyun olarak görüyor gibime geliyor halbuki ben oyunu özümseyip gerçek bir evrendeymiş gibi oynanmasını isterdim. Şu anki sunucumda öyle birşey yok , belki diğer sunucularda özlediğim ortam vardır bilemiyorum. Konuyu açmamdaki amacım da bu zaten , bir nebze de olsa Darkorbit ruhunu oyuncuların bilinçaltına yerleştirmek.

8. bizim oyuna başladığımız dönemlerde çöp çalmak bile kesilme sebebiydi. Öyle ihalelerde basılan rakam falan gözükmezdi. LF3 ve iris almak ev almaktan zordu nerdeyse :) En kabadayı gemi goliat en beceriklisi de vengaydı. Skylab yetenek ağacı ve 5 haritalar zaten sonradan gelen yenilikler. Darkorbit o zaman darkorbitti.

9. ONURBEY

ONURBEY User

İyi akşamlar;

Bende 2008 yılı oyuncusuyum. Vega alıncaya kadar, ne uğraşmıştım. Bana göre en iyi gemiydi. Hem kaçabiliyordun. Hem de
    kasılabiliyordun. Hız muhabbetleri yapardık. Her şeyi emeğinle elde ettiğin için çok tatlı gelirdi. Gerçekten yeni haritaya gitmek, sanki Amerika ya gitmek gibi bir şeydi. :)

Ts lerde bir sevgi, saygı ve dostluk vardı. Haritamıza giren düşman oyuncu anında bulunur ve kesilirdi. Görevlerin bazılarında düşman harita da zamanlı kalmak ve yaratık kesmek vardı. Şartı ölmemekti. Görevi defalarca aldığımı bilirim. Çünkü anında bulur ve keselerdi.

Şimdi düşman portta kasıla kasıla duruyor. Sıkıysa kes. Kendi şirketinde ki güçlü klan gelip seni kesiyor.

Oyun amacının dışına çıktı.

Şimdi amaç gemiyi hemen fulleyip, kendi şirketini hemen kesmeye kalkmak.

Halbuki; tamam gemini fulle ama, şirketini bari koru. Güçsüzlere yardım et. Şirketin güçlü olduğu zaman hem sen rahat edersin, hem de yeni gemi fullemeye çalışanlar, rahatça kasılırlar, ve böylece hem dostluklar gelişmiş olur, hem de şirketin güçlenmiş olur.

Ama hayır korumakla yükümlü olduğun haritana giren düşman seni ilgilendirmiyor.

Oyun resmen Klan savaşlarına döndü, o zaman 3 şirketin bir anlamı kalmıyor,

Birkaç klan dışında Mind kesebilen var mı yok, güçlü klan oyunu ele geçiriyor, bu 50 kişi ile sınırlı, ya diğer binlerce oyuncu ne yapacak ???

SAYGILARIMLA.

10. bir iki defa daha yazmıştım klana başka şirketten oyuncu alınmaz ise bu sorun düzelecektir.

11. yeşil alana katılıyorum

sadece orayı okuyabildim

Genel
    neden bu kadar uzun yazıyorsunuz kıt türkçemle zar zor okuyorum

12. Okumak iyidir, burda amacımız çok yazmak değil maziyi anmak ve onu yaşatmaya çalışmak :)

yılmazcan47 bunu beğendi.
  13. bircan21

bircan21 User

N/A

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 20 Şubat 2023
  14. 2008 civarı oyuna başlayıp, ara ara oyunu bırakıp geri dönenlerdenim. Benim de acayibime gidiyordu bu farklı şirketlerden oluşan klan olayı ama oyun buraya evrilmek zorundaydı diyorum. Eskiler bilirler, TR1'de Mars Birliği ( M@RS ) ve MAGO ( Mars Gücü Ordusu-sanırım ) klanlarının efsanevi savaşları vardı. Sebebi ise, MAGO'nun diğer şirketlerden oyuncu getirip, MMOlu oyuncuları kesmesi idi.(yanlış hatırlamıyorsam eğer ) Bu durum yıllarca sürecek savaşa neden olmuştu. Hatta MMO şirketini de ikiye bölmüştü bu yüzden. Hatta, bırakın birilerini dış şirketlerden getirtmeyi, ben kesilirken, yanımda benim şirketimden olup da yardımcı olmayana bile kırmızı yakılırdı. Hey gidi günler hey :D

15. .Hypnos.

.Hypnos. Guest

Merhaba,

Konunuzu daha uygun bir bölüme taşıdım. Bu sayede fikirlerinizi diğer arkadaşlarla daha rahat paylaşabilirsiniz.

İyi forumlar.

16. Yapacak bir şey yok dostum , bende gemiyi eski haline bir nebze olsun çektim bekletiyorum , ileride belki düzelir diye bekliyorum fakat geleceği yok gibi düzeleceği yok gibi.

Aralık gibi unitye geçeceğiz muhtemelen , bakalım işler nasıl olacak ama dürüst olmam gerekirse gram umudum yok desem yeridir.

Bu oyun fazla fazla para kazanan bir oyundu taa ki Bigpointin saçma sapan kararlarla supermacy 1914 gibi oyunlar çıkarana kadar.

Darkorbitin sorunu parayı nasıl koparırız diye düşünen Almanya yönetimi , bu yönetim fikirini değiştirmediği sürece biz o eski günlere zor döneceğiz hatta unutun o günleri çünkü o günler bir daha geri gelmeyecek.

Bakın size şunu diyeyim , Blacklight genişlemesi ile şirketler arası ittifak DAHADA ARTACAK yanlış duymadınız , artık şirketler birlikte çalışıyor oyun klanların egemenliğinde ki bu dediğiniz gibi çok yanlış bir politika fakat kazanan yine kasa ?

Peki oyunun bu hale gelmesinin sorumlusu kim ? Yine Almanya , yani kusura bakmayın ama adamlar dost-düşman klan ittifak yapıyorsa haritada adam bulamadığından yapıyordur. Aynı zamanda bu Almanyanında işine geliyor çünkü güçsüz gemiler kasılamıyor direk Uridium , katlayıcı gibi yollara başvurmakta...

2007 yılında oyuna başlayıp şu ana kadar oynamış biri olarak o altın çağda tecrübeleri yaşamış olmak bana şanslı olduğumu hissettirmekte.

17. 2 yıl geçmiş aradan ancak 2022'den tekrar bildiriyorum. Oyun resmen can çekişiyor arada giriyordum oyuna ama pilotsuz gemiler bile kalmamış oyunda.

Cidden oyun bitmiş durumda. Sanırım yıllar önce forumda adminlere denen şu laf gerçek oluyor: "Oyunda kimse kalmadığında adminler x-1'de struner kesebilir" :D

18. 2 yıl aradan sonra yine geldim ve şu an çok üzgünüm. Hiçkimse yok (%95'i botta) ve hala kasmalar donmalar mevcut :(