Öneri Darkorbit için işlemci

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve Sinek_valesi tarafından 27 Şubat 2024 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. Elimdeki sistem eskidiği için yeni sistem topluyorum. Toplayacağım sistem orta üst düzey bir şey olacak(4060 yada 4070) . Sonradan aklıma bu oyun geldi. Her yıl 2-3 defa bu oyuna illa uğrayıp geri bırakıyorum ve her seferinde toplu savaşlarda yaşadığım düşük fps sorunu beni çıldırtıyor(mevcut işlemcim r5 5300).

Pc yi toplarken bu oyunada uygun bir işlemci almak istiyorum ve intel işlemcilerin bu oyunu daha iyi perfornmans verdiğini biliyorum. Sırf bu oyun için 13900k alanları duymuştum. Fazla uzatmadan saadete geleyim aklımdaki işlemci 13700k,13600k(veya muadilleri 13700kf falan) benim sorum şu k ile Kf arasındaki fark, k işlemcide dahili ekran kartı var kf işlemcide ise yok .Oyundayken sıkça duyduğum 2d de oynarken sistem darkorbiti oyundan saymadığı için harici ekran kartı aktif ve olmuyor perfornmans düşüyor. K tipi apu işlemcilerdeki dahili ekran kartı darkorbittede çalıştığı için daha iyi perfornmans veriyor gibi şeyler duymuştum. Hatta laptoplarda bu oyunun daha iyi çalıştığınıda(içersi,nde mobile mimari olduğu için) .Sizce darkorbitte 13700k,13600k tarzı işlemcilerdemi yoksa 13700kf,13600kf işlemcilerindemi(harici ekran kartı olacak sistemde) daha iyi perfornmans alırım.

Bide bunu merakımdan soruyorum laptoplarda muadili olan 13650hx tarzı işlemcileri de dahil edersek en iyi perfornmansı hangisi verir.

2. VIIIII

VIIIII User

En iyi performansı bu oyunu oynamadığında alırsın :)

by atkreiss company EİC since 2008-2024.

westerya bunu beğendi.
  3. TNG

TNG User

12600KF kullanıyorum, bu işlemciye sahip 2. bilgisayarım öneririm gayet stabil oyun.

4. 8 çekirdek yeni nesil soğutması iyi bir işlemci lazım bende 4 çekirdek var belli bir süre sonra ısınıyor ekranda takılmalar oluyor.i7de denedim yeni nesil onda takılmıyor ama onlarında fiyat tuzlu

5. smoonrise

smoonrise User

Genel olarak intel işlemci ve nvida ekran kartları daha verimli sanırım , keşke forum yetkilileri bir konu açsa ve o konu başlığı altında tüm donanımlarımızı hızımızı modemi ve oyundaki genel durumu yazıp bir genel düşünce oluştursak ve teknik açıdan değerlendirsek oyunun nelerin etkilediklerini ...

6. Peki hocam oynadığım senaryoda en iyi perfornmansı nasıl alırım.

7. Peki mesela oyunda ne yapıyorsunuz farm falan mı yapıyorsunuz genelde yoksa kalabalık savaşlarada katılıyormusunuz ve 12600kf fps çok düşmeden idare edebiliyormu

8. Zaten bahsettiğim işlemci 13700k i7 oluyor direk. Yanlış hatırlamıyorsam sanal çekirdeklerle beraber 24 çekirdekli bir işlemci mantıken zaten güçlü bir işlemci ama darkorbit sorunlu bir oyun daha önce üst seviye işlemciler alıp (özellikle amd olanlarda) sorun yaşayan kişileri baya duymuştum.Teknik olarak bilen varsa aydınlanmak için bi konu açayım dedim.

9. Forumda baya aradım fakat adam akıllı bi konu başlığında net bir şekilde açıklanmış bir şey bulamadım. Fakat bu oyunu 50 şer kişilik savaşlarda bile iyi denebilecek seviyelerde(40 fps civarı) oynayanlar var. Bu kişilerin hangi işlemcileri kullandığını hangi ayarları yaptığını merak ediyorum.

Soru özetim: 13. nesil i7 işlemci alacağım bu işlemcinin 'K' ve 'KF' versiyoları arasında kaldım.

K: İçerisinde dahili grafik kartı bulunan ve çarpan kilidi açık.
    KF:İçerisinde dahili grafik kartı bulunmayan çarpan kilidi açık.

Darkorbitte sizce hangisi daha iyi sonuç verir. Diğer oyunlarda hangisini alırsam alayım üzmeyeceğine eminim ama darkorbit hiç güven vermiyor 60-70k para verip 5-10 fps de darkorbit oynamak istemiyorum. Bilen birileri varsa yazarsanız sevinirim. Hem bunu bence merak eden bir çok kişi vardır daha sonradan aratanlar içinde bi kaynak olur burası.

10. Daha önce bu konular hakkında bir sürü şey yazdım mesleğim olduğu halde ama herzaman olduğu gibi türk halkının bilmediği konularda biliyormuş gibi yapması beni bu gibi konulardan soğuttu :D Kusura bakma yardımcı olamıcam cevabına :)

Ama üstteki arkadaşa şöyle bir yardımım dokunsun, Eğer alacağın ekran kartı çok üst düzeyse, K sinifi(İçinde grafik kartı bulunan) Ona entegre grafikte denilir, boşa almış olursun, performans kaybı yaşarsın O yüzden Kf al, ama ekran kartın fazla güçlü değilse, K sinifi almak daha mantıklı,

Şöyle düşün 100 bin liralık ekran kartı alıp, işlemcinin içinde ki ekran kartını kullanmak mantıklı mı? Masaüstü pc'lerde intelin içinde ki entegre grafikli işlemcilerini önermiyorum, çünkü intelin içinde ki entegre grafik kartı çok güçsüz birşey amd'de ki gibi vega8 vega9 gibi güçlü değil, amd entegre grafikli işlemciler de daha iyi, ve entegre grafik denilen kavram da zaten parası olmayan insanların ekran kartı kullanmadan bilgisayarı kullanmasını sağlamak, ama intel bu konuda çok güçsüz, intel sadece işlemci anlamında güçlü

11. smoonrise

smoonrise User

Asla bu oyuna göre planlama yapma herşeyden önce tavsiyem nu yönde , sonrasında tabiki bütçen kadarı ile imkanınların dahilinde en iyi pcyi toplamak herkes ister benim tavsiyem KF olan modelleri seç gereksiz entegre ekran kartı olanları seçme ama dersen işimi sağlama alayım ekran kartım bozulur yaptırana kadar yada yenisini alana kadar idare etsin o zaman K modellerine bakabilirsin .

Video çekenlerin bazıları infolarında pc özelliklerini paylaşıyor ve baktığımız zaman ise geneli intel kullanıcısı , tek çekirdek performansı yüksek olan bir model seçip diğer unsurlara odaklanmanı tavsiye ederim modem seçimi ve ping hız değerleri gibi , etki edenler sadece işlemci değil netin hızı modemin kaliteside bu işlerin içerisinde , bunları tecrübelerime göre söylüyorum ben en zirve oyun keyfini ttnet ve zyzell modemim zamanında intel işlemci amd ekran kartlı dönemimde yaşadım , şuan kablonetiliyim maalesef ve akıcı bir oyunun olan kablonetli olacağına pek imkan vermiyorum , ne zaman arayp şikayet etsem mükemmel alt yapınız diyorlar ama gel gör ki portal dahi geçemiyor gemi :D;):p

12. hoppa15

hoppa15 User

oyunun kendi arabelleklemesi sikintili, pc ile alakasi yok. bol bol yenileyin

13. Cevabın için peşin peşin teşekkür edeyim konuya gireyim.

Aslında baştada dediğim gibi pcyi mevcut olan çok eskidği için topluyorum ve zaten 3 aşağı 5 yukarı belliydi alacağım parçalar bir önceki sistemim full amd olduğu için bu sefer nvidia&intel olarak toplamak istedim yani zaten intelin güçlü bir işlemcisini alacaktım sadece detay kısmını burayada sordum.Bu oyun için sistem toplamıyorum gönlün rahat olsun:)

Şuan oturduğumuz yere yeni taşındık ve 1000mbps turktelekom altyapısı varmış yani internetten yana sıkıntı olacağını sanmıyorum .
    Şuan birisi çıkıp bende 13700k veya kf var srounsuz oynuyorum orda ikna olucam(genel oyun perfornmansına gelicek olursak o fiyatlarda aldığım her işlemci genel olarak memnun eder beni)
    İşte tüm bu koşullarda bu sistem ile yine 10 fps oynarsam kafayı yerim(arkadaşımda amdnin tepe işlemcilerinden olan 7700x var ve bu oyun rezalet şekilde çalışıyor o yüzden korkuyorum) konu hakkında az çok bilgisi olanlar yardımcı olursanız sevinirim.

14. Hocam ya sen yağ gibi oynayanları görmedin hiç herkesinki sendeki gibi kasıyo sanıyosun yada sende yağ gibi oynayanlardansın bizim gibi sürünenleri görmedin hiç. Ram olayı tamam var da f5 atsanda kurtarmıyor bende.Tek durup npc kestiğim senaryolardan bahsetmiyorum(orda 50-60 fps en kötü sistemlede alırsın) diğer oyuncularla savaştığım durumlardan bahsediyorum. Heh birde 2D de oynuyorum oyunu

15. smoonrise

smoonrise User

Şimdiden Hayırlısı olsun ALLAH utandırmasın sağlık sıhat ile kullanmayı nasip etsin ...

Nvida & intel seçiminden pişman olacağını asla düşünmüyorum fakat bu oyunda fps sınırlaması var malum 60 üstü yok gerçi ben maxthon ile oynuyorum ve bazen 62 fpsleri görüyorum :D;) cubi kalabalık yaratık ve etkinliklerin bazılarında en iyi sistem bile olsa 45/30 fpslere düşüşten kurtulamazsın ama o fpslerde kasma donma lag yaşamıyorsan sorun yoktur sana lazım olan stabil bir oyun akıcı bir oyun olması , netin çok büyük bir şans ve kablo ile eternet bağlantısı ile bağlanmanı tavsiye ederim sana yoksa ping sorunları yaşayabilirsin hatta imkan varsa kendi modemini kullan ve olursa keenetic markasını tercih et pcden para kısıp ona ayır hatta bu taviki bence böyle ., tekrar güle güşe kullan sonuçları bize paylamayı unutma ama :D;):)

( Arkadaşının pişmanlığını bende paylaşıyorum hemde çoook derinden R5 3600 ve Rx5700 var ama oyun rezalat durumda ama aynı zamanda bu oyun hariç herşey keyifli ve tadında bilmem anlatabildim mi :rolleyes::D )

ALUCARD-BeRsErK bunu beğendi.
  16. https://board-tr.darkorbit.com/threads/islemci-fps.160642/

smoonrise

Dontforgetme

2-3 yıl önceki konuların birinde sizi buldum az önce benzer bi konuda(konu linkini bıraktım). Orayı özetliyorum konu 2021 de açılmış işlemci-perfornmans-fps üzerine. Siz(Dontforgetme) orada en iyi perfornmansı laptop işlemcileri veriyor demişsiniz. Laptop için i5,i7ve i9 un H serilerini önermişsiniz. Masaüstü içinde i9 9900k . Eskiden bu konulara cevap verme gereği duyduğunuza göre az çok bilgi sahibisindir.O dönemin yine güçlü işlemcilerinden olan i7 9700kyı neden önermediniz veya bu işlemcilerin farklı harf kodlularını(KF,Fgibi). i9 ile gelen farklı bir olay falan mı var yoksa yada K işlemlemcilerde dahili ekran kartı harici bilmediğim bir şey. Cevap veririsen çok mahbule geçer dostum çok fazla bilgisayarla bu oyunu deneme şansım olmadı zaten yıllardır f\p olsun diye hep amd kullandım.

17. Dünyanın en iyi işlemcisini de alsan oyun ani kalabalık bir çatışmada kasar. Nedeni flash player tabanlı olmasından ve tek çekirdek kullanıyor. Önerim şu olacaktır, tek çekirdekte yüksek performansa sahip işlemciler kullanmanız. Çok çekirdekte yüksek performansa sahip işlemciler oyunlar için ideal değildir. İşlemcilerin benchmarkına bakarak tek çekirdek mi yoksa çok çekirdekte mi performanslı olduğunu görebilirsiniz.

Bende I5 7300HQ var hala iş görüyor sıkıntısız oynuyorum eski bir işlemci ama akıcı oynatıyor. Lagları ve işlemciye ek yük bindirmemek için oyunu wifi ve kablosuz fare ile oynamayın, kablolu bağlantı ve kablolu fare kullanın. Kablosuz bağlantı yaptığınızda arada geçen gecikme payı işlemciye ek yük bindirir çünkü paketler bir anda yığılmaya başlar bunu şunun gibi düşünebilirsiniz kargocuya kargoları 10'lu 5'li fırlatmak gibi düşünebilirsiniz o nedenle kablolu internet bağlantısı kullanımı her zaman daha iyi sonuç verecektir internet hızınızda iyise pek sorun kalmaz.

Güncel işlemciler olarak şunları önerebilirim: İ7 13700KF , İ9 13900KF , K ve KS serisi , Amd ryzen 7 7700 ve ryzen 7700 x serisi. Ancak bu oyunu oynamak için bu kadar güçlü bir işlemci almak mantıklı mı? Kesinlikle değil. Elimde I5 7300HQ var ve fazlasıyla yetiyor.

Laptop alacaksan zaten K serisi ile gelecektir işlemciler oyuncu laptoplarında. Nvidia veya AMD harici ekran kartın varsa oyunda çok büyük bir etkisi yok onu belirteyim nedeni oyun zaten işlemcide çalışıyor. GTX 1050 2 GB ekran kartın bile olsa akıcı oynarsın oyunu.

Dontforgetme bunu beğendi.
  18. Ben bilgisayar işiyle uğraştığım için oyunu hemen hemen her pc'de her konfigurasyonda deneyimledim, yani kafadan varsayım üzerine atmıyorum,

Darkorbit 2006'yilinda adobe flash player üzerine kurulu bir oyun olarak programlandığı için, darkorbit için tek önemli olan şey sadece ''TEK ÇEKİRDEK HIZI''dir, tek çekirdek hizin ne kadar yüksekse oyundan o kadar performans alırsın, tamamiyle işlemci üzerine ve işlemciye yük bindiren bir oyun, ekran kartıymış, işte rammış bunlar çok geriden takip eder belki bir nebze wifi 5ghz ile oyunu daha güzelleştirirsin o kadar ama en önemli nokta işlemci..

Laptoplarda darkorbitin daha iyi verim sağladığını gözlemledim, çünkü laptopların mimarisi, darkorbiti daha çok görmeye müsait, örnek vermem gerekirse sen mesela 90 bin tllik ekran kartı al, darkorbiti görmesz bile o kadar düşük kalır darkorbit, ama laptop mimarisi masaüstü mimarisine göre birazcık daha düşük olduğu için darkorbiti görmesi hissetmesi daha olası, ve bu da daha iyi performans verdiriyor,

Masaüstü alacaksan en güçlü işlemci ile rahatça oynayabilirsin çünkü ekran kartın görünmez gibi birşey kalır
    Ama laptop alırsan i5 bile kurtarır seni, ki intel işlemci laptoplu pclerin darkorbitte daha iyi performans verdiğini söyleyebilirim, çünkü laptoplarda entegre grafiği kapatıp, darkorbiti yüksek grafikli ekran kartı ile çalıştır seçeneğiyle çalıştırarak %100 daha performans alabilirsin, yani bir nevi işlemcin ile ekran kartının işlemcisinin birleşimi gibi birşey, mükemmel bir performans artışı yaşarsın,

Laptop alacaksan da kesinlikle (H) Sinifi bir işlemci almaya dikkat et, K ve KF olaylarına pek girmeyeceğim çünkü darkorbitle pek alakası olacağını sanmıyorum,

İntelin Entegre grafiği yillardir çöp, Entegra grafik karti dediğimiz kavram parasi olmayan insanların pc kullanması için amaçlanmiş bir yapı amd bu entegre grafik olayını çok iyi yapıyor, yaklaşık 2 sene amd ryzen 3200g ile (ekran kartsız) işlemcinin içindeki entegre grafik ile oynadım oyunu, çok iyi performans almadım ama çokda kötü değildi onun haricinde diğer oyunlar içinde çok güçlü bir entegre grafiktir Vega 8 youtubeden intelin entegre grafik kartlari ille karşılarsan ne demek istediğimi anlayacaksın,

Yine bir bilgisayarci olarak söylüyorum ki malesef dünyada ve özellikle türkiye gibi popüler kültür ile hareket eden ülkelerde cahillik çok fazla, her markayi babasiymiş gibi sahiplenenlere ve fanboyluk yapanlara çok gülüyorum, insanın maddi durumu neyse ona göre alır, hiçbir marka sonuçta babamızın şirketi değil, ama son yıllarda amd intelden çok daha iyi işler başardığı halde insanların intel sevdası gerçekten aşiri gereksiz, amd hem ucuz hemde mükemmel olma yolunda hizla ilerliyor, ps4 xbox one'den beri bugün kullanılan ps5 ve yeni nesil tüm konsollarin içerisinde amd vardır..Bunun bir nedeni ise amdnin entegre grafiği çok iyi yapmasıdır, intel ile çalışsalardı konsollar işlemci haricinde birde ekran kartı koymak zorunda kalırlardı konsolun içine ki bu da extra kaynak ve zaiat fakat amd entegre grafikte çığır açtığı için son 2-3 jenerasyondur ps4'den beri full amd ile çalışmakta, Yazım karmaşık geldiyse kusura bakma elbet benden daha fazla bilen birileri çıkar sen onları dinle :D

19. Güzel bilgiler vermişsin. 2008 yılından beri en az 15-20 farklı bilgisayardan (arkadaşların,cafelerin vs) Darkorbiti oynarım, hiçbir zaman akıcı oynamak nasip olmadı. Geçenlerde bir arkadaşın i9 13.nesil işlemci Dell G15 olan bilgisayarında oynadık sonuç yine aynıydı. Başlarda iyiydi 5-10 dakikada sonra lag başladı ve özellikle haritada düşman varken yıllardır olduğu gibi konfi değişince oyun 3-4 saniye boyunca donuyordu.. Sizde bu sorunlar yoksa sisteminizi yazar mısınız aynı bilgisayarı toplamak isterim .