Öneri Darkorbit'in Free To Play bir oyun haline gelmesi

Konusu 'Güncelleme ve Fikir Havuzu' forumundadır ve JohnShepard tarafından 26 Mart 2019 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
?

Bu Değişimler oyuna eklenirse oyun daha adil bir hale gelir mi?

1. Evet

68,7%
  2. Hayır

31,3%
  1. Öncelikle Şu konularda değişimler yapılmalı; V.I.P, Ar Ge sistemi, Uridium kazanımı, Uridium harcamaları ve Etkinlikler.

• V.I.P
    1. Her yerde ücretsiz gemi onarımı! - (Tüm oyuncular bu özelliğe sahip olabilmeli)
    2. Ücretsiz P.E.T. onarımları! - (Tüm oyuncular bu özelliğe sahip olabilmeli veya bu harcama Uriddium yerine 500.000-1.000.000 kredi arasında bir krediye yapılabilmeli.)
    3. Diroitlerin yarı fiyatına tamir edilecek! +
    4. %50 daha kısa roket doldurma süresi! - (Oyun hızının yavaşlatılmak mı hızlandırılmak mı istendiğine göre ya tamamen kalkmalı ya da tüm oyunculara sağlanmalı)
    5. Bütün Uridium ürünlerine %5 indirim! +
    6. 5 saniyede oturum kapatma! +
    7. +%100 tamir botu verimliliği! - (Oyun hızının yavaşlatılmak mı hızlandırılmak mı istendiğine göre ya tamamen kalkmalı ya da tüm oyunculara sağlanmalı)
    8. Otomatik kaynak rafine etme! - (Tüm oyuncular bu özelliğe sahip olabilmeli)
    9. Bütün radar CPU avantajlarına erişim! - (Tüm oyuncular bu özelliğe sahip olabilmeli)
    10. 500 birim ekstra kargo alanı! +
    11. 2 ekstra İşlem Çubuğu! - (Tüm oyuncular bu özelliğe sahip olabilmeli)
    12. Günlük giriş bonusu Ek ödülleri! (Ganimet anahtarı, 4x Lazer Cephanesi, Özel gemi tasarımı, Destek vb.)
    13. Oyun destek ekibinden öncelikli hizmet! (Atılan bir Ticket'a gün içinde cevap verilmesi gibi olumlu ya da olumsuz fark etmeksizin)
    14. Görevlerden alınan Tecrübe ve Uridium %10 daha fazla!
    15. Çoklu Envanter kullanımı (Yani oyuncular her gemi değiştirdiklerinde tüm malzemeleri çıkartıp sonra diğer gemiye yerleştirmek yerine gemiye malzemeleri bir kere kaydettiklerinde diğer gemiye geçip aynı malzemeleri o gemide de rahatlıka kullanabilecekler)
    16. Gemi hangar sayfası (Gemiler 2 farklı hangar sayfasına sahip olabilecek ve tek bir tık ile bu sayfalar arasında geçiş yapabilecekler ancak bunun için hangarda olmaları ya da oyunda olmamaları gerekecek)
    17. %25 Daha hızlı Skylab Geliştirmeleri! (20 seviye olan her Modül %25 daha hızlı çalışır)
    18. Günde bir defa bedava Skylab sevkıyatı!
    19. Her 1 Aylık V.I.P alımında 100 Ticaret droidi!
    Bu sayede V.I.P kullanıcıları hala avantajlı bir durumda olurken bu avantajları daha hızlı gelişmek ve daha konforlu bir oynanışa sahip olmaktan öteye geçmeyecek. Ayrıca çoğu özellikten yararlanabilmek için yine oyunu oynamaları gerekecek. Mesela ekstra günlük ödülü alabilmek için oyuna giriş yapmaları Uridium ve tecrübe arttırıcıdan yararlanabilmek için görev yapmaları skylab hızlandırmaları için bu geliştirmeleri başlatabilmeleri ve ücretsiz sevkıyat için de yine sevkıyat emri vermeleri gerekecek.

• Ar Ge Sistemi
    1. Ar ge puanları Kredi ile sıfırlanmalı ve devamlı aynı miktarda kredi istemeli.
    2. Ar ge Sayfaları satışa sunulmalı bu sayfalar her sayfa alındığında bir sonraki sayfa için 2 katı Uridium istemeli.(sıfırlamak yerine bu sayfalar arasında oyuncular hızlı geçiş yapabilmeliler)
    3. Her özelliğin üzerine geldiğimizde o özelliğin tüm seviyelerdeki gelişimi görülebilmeli.
    4. Toplam kazanılan Bonus özellikler kenarda gösterilmeli.
    Onca zorlukla kazandığımız Ar ge puanlarını daha efektif kullanabiliriz deneysel Ar ge dizilimleriyle karşılaşabiliriz. Ve yine de Ar ge üzerinden Uridium harcanır. Ancak bu harcamalar tek seferde ziyan edilmiş gibi hissettirmek yerine bir yükselme gelişme hissiyatı sağlar.

• Uridium Kazanımı
    1. Avantaj kutuları oyundan tamamen kaldırılmalı Oyunu oynamak yerine çöpçülük yaparak zengin olma devri kapanmalı. Bu kaynağın ödülleri Görevlere etkinliklere ve PvE öğeleri arasında dağıtılmalı.
    2. Seviye atlandığında bir miktar Uridium ile oyuncular ödüllendirilmeli.
    3. Kapılardan gelen Uridium miktarları azaltılmalı ve bunun yerine Ekstra ödüller eklenmeli.
    Amaç abartılı bir uridium kazanımı yerine dengeli ve daha çok aktif oyuncuları ödüllendirecek cinsten bir kazanç sistemine geçmeli böylece Uridium hala değerini korur gerçek para verilebilecek bir cazibesi olur. Ancak oyun içinde Uridium kazanmak sıkıcı bir iş olmaktan çıkar.

• Uridium Harcamaları
    1. Tüm Droid uçuş düzenleri daha makul seviyelerde Uridium'a satılmalı hatta bazıları Kredi ile de alınabilmeli.
    2. Payment ile alınabilen Gemi tasarımları Etkinlikler ile elde edilebilmeli ancak Bu etkinlikler geldiğinde Yüksek Uridium miktarlarına satılabilmeliler.(Yani oyuncu ya Etkinliğin zorlu görevlerini yerine getirip bu tasarıma sahip olmalı ya da büyük miktarlarda uridiumu gözden çıkarabilmeli)
    3. CPU'ların Uridium miktarları makul seviyelere çekilmeli Çoğu açık arttırma ile satılsa dahi Kredi harcamak yerine Uridium almak da mantıklı bir seçenek olabilmeli.
    4. P.E.T'in kendisi ve tüm malzemeleri daha makul Uridium miktarlarına satılmalı ve P.E.T yakıtı Kredi ile alınabilmeli.
    5. Montaj malzemeleri Oyuncular arasında Uridium Karşılığında takas edilebilmeli.
    6. Galaksi kapıları sadece Palladium ile beslenebilmeli ve %80 Oranında kapı parçası sağlamalı.(Kapılardan gelecek Uridium ödülünün azaltılması da bu sayede daha mantıklı bir hale geliyor)
    7. Ganimet kutularının anahtarları Uridium ya da payment ile değil Kapılardan ya da birleştir üzerinden elde edilebilmeli.
    Uridium olabildiğince Ekstra şeylere harcanmalı Her oyuncunun ihtiyacı olan şeyler ya kredi ile satılmalı ya da daha düşük miktarlarda uridiuma satılmalı böylece Uridium kullanışlı bir para birimi olmayı sürdürürken oyuna para vermek istemeyen oyuncuların da hala oyunu dengeli bir biçimde oynayabilmesini sağlar. Payment özelliğinin kalkmasıyla bu sayede elde edilebilen öğelerin aslında değerleri daha da artmış olur payment ile verecekleri paranın kat kat fazlasını vererek ancak bu eşyalara parayla sahip olabilirler ya da Ödül olarak sahip olmaya çalışırken bir çok değerli kaynak tüketerek bir noktada yine uridium satın almak isteyebilirler. Ancak ne olursa olsun Uridium satın almadan da oyunda eşit bir şekilde diğer oyuncularla eğlenebilirler.

• Etkinlikler
    Öncelikle Ödüllendirme sisteminden bahsetmek istiyorum.
    Ödüller kademeli bir şekilde elde edilir belli bir puana ulaşıldığında oyuncu belli bir ödüle kavuşur başlangıçtaki kademelere ulaşmak kolay ve verilen ödül sıradan olsa da ilerideki kademelere ulaşmak git gide zor hale gelir verilen ödülse her seferindebir öncekine göre daha nadir ve daha sıradışı bir şey olacaktır. (mesela ilk kademe 1000 puan isteyip ödül olarak 1000 adet 4x lazer cephanesi iken verilen son kademe 1.000.000 puan isteyip ödül olarak da Özel bir Ünvan+ Özel Gemi Tasarımı+ Xmiktar Uridium olabilir)

1. Kapı Etkinlikleri: Bu etkinliklerde zorlu bir haritada olabildiğince fazla ilerleme kaydetme sağlanması istenir ilerlemeye göre kapı sonunda Puan verilir. Kapı defalarca tekrarlanabilir.
    2. PvE Etkinlikleri:Bu etkinliklerde var olan haritalarda belli başlı yerlerine zorlu bosslar ya da birden fazla NPC yerleştirilerek bu yaratıklardan olabildiğince fazla sayıda avlanması istenir. Vurulan hasara ya da avlanan yaratık miktarına göre puan verilir.
    3. PvP etkinlikleri: Bu etkinliklerde kimi zaman oyuncular kendi gemileriyle bir nevi güç gösterisi yapması istenirken kimi zaman da önceden belirlenmiş gemi ve teçhizatlarla herkesle aynı koşullarda savaşması istenir. bazen topluca bazense 1vs1 mantığı ile savaşlar verilir alt edilen rakip başına puan verilir.
    Aslında bu etkinlikler bazen karşımıza çıkıyor ancak burada önemli olan ödüllendirme sistemi bu ödüllendirme sistemi ile yeni başlayan bir oyuncu da üst düzey bir oyuncu da aynı zevk ile etkinliği tamamlayabilecek ve etkinlik sonunda herkes verdiği emeğin karşılığını alabilecek.

Bu konuyu açarken bir çok başka forum konusundan ilham aldığımı belirtmek isterim ilham aldığım her konuya kendi fikrimi belirten bir yorum ve olumlu anket oyumu bırakarak bir nevi helallik aldığımı düşünmekteyim. Link paylaşamadığımdan ve bazı kullanıcıların Nickleri yazmaya pek elverişli olmamasından dolayı bu konuları tek tek listeleyemedim ancak her konu başlığını ayrı ayrı aratırsanız o konulara rahatlıkla ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Oyunda çok da köklü bir oyuncu değilim gözümden kaçırdığım bir çok yer vardır. Bu yüzden konu hakkında eklemek değiştirmek geliştirmek istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum olarak bırakın üzerinde konuşup duruma göre de konu da değişiklik yapmaktan çekinmeyeceğimi bilmenizi isterim.

Son düzenlenen: 28 Ağustos 2019
  2. Manitu

Manitu Guest

Merhaba,

Konunuzu bölüm kurallarına uygun olarak açtığınız için teşekkür ederim, şu andan itibaren konunuz arkadaşlarımızdan destek aldığı sürece bizler de raporlarımıza ekleyerek sizlere destek olmaktan mutluluk duyarız. :)

İyi forumlar.

[CPT]ℓмƒασⓣⓜ bunu beğendi.
  3. GE1

GE1 User

4. Manitu

Manitu Guest

Merhaba,

Lütfen bölüm kurallarını unutmayınız;
    Bu sebepten ötürü görüşünüzü açıkça ifade edecek şekilde mesajınızı düzenleyiniz.

İyi forumlar.

5. Desteğiniz için teşekkürler ancak bunun yerine sadece oy kullanmanız bile çok daha destekleyici olacaktır benim için. Eksi oy verip nerede eksik olduğumu söylediğiniz bir yorum beni daha mutlu eder fikri geliştirmemde yardımcı olmuş olursunuz.

6. Vip dışında diğerlerini destekliyorum

7. ben aslında avantaj kutusu sistemini seviyorum , ama uzayda '' parlak bir kutu '' olması çok saçma geliyor , kaldırırlarsa veya şeklini değiştirip en azından meteor gibi bir şey yaparlarsa sevinirdim açıkçası . Bunun dışında bende destekliyorum

Saldırı-Hattı bunu beğendi.
  8. _01_

_01_ User

-1

vip almanın ne özelliği kaldı o zaman bu oyunun bir firma için kazanç kapısı olduğunu unutarak tüm bencilliğinle herşeyi bedava herşeyi elde etmesi kolay şekilde istemişsin katıldığım tek bir madde bile yok açıkçası hele albay ve üzerine %50 fazla uri kazanımına halen donmuş şekilde bakıyorum

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 13 Nisan 2019
    JohnShepard bunu beğendi.
  9. Açıkçası VIP sisteminin tam olarak ne olduğunu anlamış olduğunu sanmıyorum. Oyuncular diğer oyunculara karşı değil oyunun kendisine karşı bir avantaj kazanıyorsa eğer VIP sistemi düzgün işliyor demektir. Aynı seviyede 2 geminin birbirlerine karşı olan bir mücadelesi yine eşit yetenek seviyelerinde birbirlerine çok yakın sonuçlanması gerekirken şu anda darkorbit'te bu söz konusu değil gerek daha hızlı füze dolumu gerek ücretsiz P.E.T tamiri gibi özellikler açık ara VIP'nin VIP olmayan oynucuyu ezmesine sebep oluyor. Rütbelere verdiğim uridium bonusu olayı da bana kalırsa oyunda rütbe kasmanın hiçbir getirisi yok sadece görüntüden ibaret ve sıralamaya oynayan oyuncuların haricinde kimse rütbe kasmak için uğraşmıyor bile yani rütbe kasmak için gerekli bir motivasyon yok(ayrıca belirtmek isterim ki ben Albay ya da daha üst rütbede değilim JohnShepard olarak oyunda aratarak bütün istatistiklerimi görebilirsiniz yani kendim için istediğim bir şey yok aksine oyuna para yatırarak ne kadar kolay bir şekilde gelişebildiğimi görmek beni dehşete düşürdüğü için böyle bir konu açma gereği duydum.) Konuşmacı köşesinde açtığım konuya göz atarak konularımı hangi mentalitede açtığımı görebilirsin. Bir dahaki sefere daha yapıcı yorumlarını bekliyorum.

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 13 Nisan 2019
    org2BordoGüç bunu beğendi.
  10. _01_

_01_ User

vip oyuncu ve normal oyuncu arasında fark olacak elbette bence sen vip nin kelime anlamını merak edip araştırmamışsın zaten sürekli belirli bir bedel ödeyerek free oynayan insana kıyasla bir adım öne geçirecek bazı özellikler (aşırı üstünlük sağladığını da düşünmüyorum)sunuluyor bunun için aydan aya para ödüyorsun , avantaj sağlamayacaksa belirgin bir fark olmayacaksa vip olmanın mantığı nedir?

rütbe kasmak şuan değerini yitirmiş olabilir fakat oyunda botun en az olduğu dönemlerde geminin sahibinin savaşma kabiliyetini gösteriyordu, belirli rütbe üzeri gemilere gemin full olsa dahi saldırmaya çekiniyordun çünkü insanlar bir kaç yüz lira verip rütbeye sahip olmuyor hakikaten oynayabildiği için sahip oluyordu , bir nevi prestij göstergesidir uridium gibi denge değiştirecek bir şeye etkisi olması anlamsız

para yatırarak elbette her oyunda olduğu gibi bu oyunda da daha hızlı şekilde gelişebilirsin "free to play" fakat rekabet etmek istiyorsan diğer insanlarla bir meblağ gözden çıkmalı , yada ortalama rütbede ortalama seviyede bir gemi ile herkes gibi sende eğlenebilirsin.

diğer konularının mantıklı olması her açtığın konuyu da o şekilde kılmıyor maalesef bana uygun gelmeyen senin düşüncene göre mantıklı geliyor olabilir buda senin bakış açınla alakalı

kaldı ki tüm maddeleri okudum eşitlik demişsin eyvallah fakat eşitlik söylediğin şeylerle olmaz önce de belirttiğim gibi bu oyun bir firmanın ve çalışanlarının ekmek kapısı her ne kadar oyuncular suistimal ediyor olsa da bu serverler tabiri caiz ise su yakmıyor bu firmanın ayakta kalması için ya oyunu para ile satması yada oyun içi içerikten kar edebiliyor olması gerekir hayır işi yapmıyor sonuçta bigpoint.(botun bu kadar kanser gibi yayıldığı bir dönemde zaten tek gelir neredeyse vip ve indirim paketleri)

tek katıldığım madde ekipman kaydedilmesi ve daha sonra kayıtlı düzenin direk aktarılması onun dışında vip özelliklerini ücretsiz olmasını talep etmekten başka bir farklılık göremedim maalesef. kaldı ki daha 1 hafta önce etkinlikten 5 milyon üzerinde uridium dağıtıldı server başına ve son iki etkinlikte de ilerleme puanı sistemi kullanıldı ve nispeten nadir itemler oyunculara verildi, yeni bir şey değil yani

her yorum yapıcı olacak veya her yorum destekleyici olacak diye bir kaide yok olumlu görenler gibi eleştirenler de olacak fikrini buna hazırlayıp konu açmalısın bir daha ki sefere

Spinaci ve JohnShepard bunu beğendi.
  11. Sunduğum haliyle de bence VIP gayet cazip duruyor. Var olan bir çok özelliği kaldırmadım sadece PvP konusunda üstünlük sağlayan özelliklerin eşit sunulmasını istiyorum. Eğer bir PvP'de VIP özelliklerine güveniyorsan ve sırf PvP özellikleri için VIP satın alıyorsan bu yeteri kadar PvP'ye yatkın bir oyuncu olmadığını gösterir.
    Rütbe konusuna gelirsek bunu koymamın mantığını açıkladım. Buradaki amacım daha kolay uridium kasmak değil rütbe kasmayı cazip hale getirmek. An itibariyle de aklıma başka bir fikir gelmiyor. Lütfen ne yaparak aynı amaca hizmet edecek bir sistem getirilebilir benimle paylaş çünkü bir bakıma söylediğin şey mantıksız değil. Açıkçası kolayıma geldiği için direkt böyle bir özellik eklemeyi seçtim ama üstünde düşünüp geliştiriceğim.
    Eğer forumda başka oyunlardan bahsedebilseydim bir çok oyun örneği vererek tamamen ücretsiz bir şekilde de rekabetçi bir şekilde oynanabilen oyunları sıralayabilirdim. Evet uridiumu oyun içinde de elde edebiliyorsun ancak hep aynı yöntemlerle bunu yapman gerekiyor ve harcaman gereken süre gerçekten çok fazla 1 tık ile başka oyuncuların 3 ay boyunca uğraştığı bir şeye sahip olmak bence asıl rekabet faktörünü öldüren şey.
    Bu konuda sana katılıyorum sonuçta bir para kazanmalı şirket ama oyunun kolay modunu(hatta neredeyse hilesini) parayla satmak olmamalı bunun yöntemi. Eskiden konsola hile yazıp geçemediğimiz bölümleri geçerdik Darkorbit'te de aynısı var ama hile kodu yerine kredi kartı bilgilerimizi girerek bunu yapıyoruz. Ben parayla hile satın almak istemiyorum.
    Diğer konularımdan ziyade belli bir konumdan bahsetmiştim açıkçası. Amacım sizi şu konuya yönlendirmekti ''Darkorbit ölüyorsa suçlusu biraz da sizlersiniz''
    Ben olumsuz yorumlara da açığım ama yapıcı olmasını yeğlerim. Bu yüzden sizden istediğim beğenmediğiniz kısmı en azından daha güzel bir dille daha objektif bir yaklaşımla paylaşmanız.

Spinaci bunu beğendi.
  12. _KIYAMET_

_KIYAMET_ User

Eğri oturup doğru konuşalım. :):D

Maalesef artık oyun frees to play haline gelmez gelemez. Bunun olabilmesi için bir çok şeyin değişmesi lazım. Liste yapar yazardım ama telefondan uğraşamam. :) Hadi uğraştım diyelim. Pek dikkate alınıp değerlendirileceğini sanmıyorum. :(

Son düzenlenen: 25 Ağustos 2019
    Spinaci ve JohnShepard bunu beğendi.
  13. Spinaci

Spinaci User

işe yaramıcak ama denedik deriz +1 güncel

14. -1 Verdim çünkü bigpoint VIP'den çok ciddi para kazanıyor ha olmasını ister miydim evet isterdim ancak VIP'i yıllarca satın alanlara haksızlık edilmiş olur insanlar genelde pet ve tamir için alıyor VIP'i

Bunun olmasını isterim istemesine de şimdi yıllarca bu kadar insan VIP'e para yatırdı bu adamların hakkı yenmeyecek mi ? Böyle bir şey geldiğinde bir tazminat verilmesi gerekir...

Hani diyeceksin ki bu bir hizmet satın almış süresi kadar kullanmış. Şimdi adamlar çıkıp dese ki ben yıllarca kira veriyorum eve ancak kiralar kaldırıldı ben senelerdir enayi miyim ki bu kadar kira ödedim madem beleş yapacaktınız diye isyan ederler gerçek hayattan ufak bir örnek vermek gerekirse...

15. Konuyu dikkatli okursanız VIP kalkmıyor sadece her oyuncun sahip olması gereken öğeler her oyuncuya sunuluyor. VIP'nin çıkarılan özelliklerinin yerine de gayet doyurucu ve oyun içi etkilemeyecek ancak çoğu bakımdan VIP kullanıcılarının halen daha VIP satın almasını sağlayacak özellikler mevcut olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kimsenin hakkına girecek bir durum yok öyle bir anlatıyorsunuz ki önceden VIP satın alan yine eski sisteme devam edecek Yeni VIP kullanıcıları yararlanacak sadece durumdan, zamanında kim neyden faydalandıysa faydalandı. VIP değişirse herkes için değişecek belli bir kesime özel olmayacak sonuçta buradaki hak yenme durumu nerede gerçekten anlamak güç. Aksine sen zar zor biriktirdiğin Uridiumunu gemi tamirine harcamak istemiyorsun da para vermeyen neden bundan bedava yararlanmamalı. Eskiden sırf bu olay yüzünden Goliath'ım patladı uridium'um da yok napalım diyerek oyuna uzun süre ara veren oyuncular dahi vardı en azından sırf tamir için artık Uridium istenmiyor. O zaman bu durum değiştirildiğinde insanların hakkına mı girilmiş oldu mesela?

16. Bu dedikleriniz oyuna gelirse oyunun sistemi baştan aşağı değişir. Ayni zmaanda kapidan gelen uriler zaten azken daha da düşürmek bana hiç mantıklı gelmedi. Argeleri sıfırlamak krediyle olursa bu çok büyük sorun olur sürekli milllet kutu argesi savaş argesi arasında donus yapar. Kapıları palayla acmak da keza öyle. Binbaşı hesaba sahibim taş catlasın 10 saat gecirmisimdir palladiumda. Görevlerle gayet iyi uri kasilabiliyorkrn bu bence gereksiz. Son olarak Diroit düzenlerinin fiyatları aslında gayet makul. Sadece oyuna girip oynamadan çıkanlar zorlanıyor onlari alirken. Günde 3 saat oyun oynayan birisi saatte 6k uri kassa günde 18k yapar. Bu da 1 haftada 126k uri demek. Bu da haftada 1 tasarım demek. Unutmayın bu oyun emek isteyen bir oyun. Bu dedikleriniz olursa oyuna emek verenle vermeyen arasındaki fark çok kapanır

17. Cellat_Tr

Cellat_Tr User

18. Pekala sizin öneriniz nedir?

19. Vip
    1. Ücretsiz gemi onarimi sadece vipe özel kalmali.
    2. Ücretsiz pet onarimi sadece vipe özel olmali ama vipsiz fiyatinds indirime gidilmeli 100 200 uriye çekilmeli.
    3. Vipe özel olmali.
    4. Herkese gelmeli.
    5. Sadece vip.
    6-7. Herkese gelmeli
    Gerisine katılıyorum.

Ar Ge ilk madde hariç katılıyorum.
    Uridium kazanma rutbe hariç katılıyorum.
    Uridium harcama ilki hariç katılıyorum

JohnShepard bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş