Öneri [DEV PROJE] Yeni Nesil Dark Orbit. | Bölüm 1 : Kontroller

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve ●»LØØПIξ•TЦПξ$™«● tarafından 9 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
?

Kontroller hoşunuza gitti mi ?

 1. Evet. Gayet makul kontroller. Zorlanacağımı sanmıyorum :)

 2. Hayır. Kontrollere alışamam maalesef.

 3. Yeniden Düzenlenmeli. Daha uygun kontrol seçenekleri bulabilirsin ...

Sonuçlar sadece oy kullanıldıktan sonra görülebilir.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Merhaba.

  Bugün aşırı uzun bir konu ile sizlerleyim. Bu seferki önerim ise , sıfırdan bir Dark Orbit. Evet evet ... her şey sıfırdan. Ne düşünürseniz. Oynanıştan , alışık olduğunuz cephanelere dek.

  Uzun bir konu olduğu için bölümlere ayırmak zorunda kaldım. İlk bölümümüz ; kontroller. Hadi başlayalım ^^

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Dark Orbit , 2008'den beri ``aksiyon`` türüne sadık kalmış bir oyundu. Ama git gide artan eşya fiyatları ve savaş şartları , bu aksiyonun tadını kaçırmakta. Tecrübenin borusu ötüyorsa paranın iki kat borusu ötüyor artık.

  Bunun değişmesi ve Dark Orbit'in artık yeni modaya , yani strateji modasına ayak uydurmasının vakti geldiğini düşünüyorum. Bunu ise , önereceğim
  ``baştan inşa`` fikri ile mümkün kılabiliriz.

  <<<<>>>>

  Şöyle ki , ilk başta bu 3D oyun motoru teknolojisinin önünü biraz daha açmalıyız. Oyunu artık ``TAMAMEN 3D`` kılmalıyız ve buna göre yeni oyun kontrolleri eklemeliyiz. Ama elbette bunun olması için önce oyunun indirilebilir olması gerekiyor çünkü tamamen 3D oyun motoru demek , NPC'lerin davranışının , öğelerin ve bilimum diğer nesnelerin yeniden yazılması ve dosyalanması gerek. Bunu da indirilebilir olduğu vakit sağlayacak.

  Oyun kontrollerine gelince , aşağıda yazdım. Oyuncunun her tuşa kolay yetişebileceği şekilde ayarladım elbette , ki savaşlarda zorlanma olmasın.

  <<<<>>>>

  Hızlanma : [W]
  Yavaşlama (ve ardından havada asılı kalma) : (S)
  Alçalma : [↑] (W tuşu ile basılı tutulduğu takdirde ileri takla atılabilir.)
  Yükselme : [↓] (W tuşu ile basılı tutulduğu takdirde geri takla atılabilir.)
  Sağa Yalpalanma : [→]
  Sola Yalpalanma : [←]
  Sağa Manevra : [↓] + [→]
  Sola Manevra : [↓] + [←]

  Saldırı : [CTRL] (Basılı tutulursa devamlı ateş eder. Basılı tutma bırakıldığı vakit saldırı durur.)
  Mayın Bırakma : [ALT]
  Hellstorm Ateşleme : [Q] (Basıldığı andan itibaren en fazla 6 saniye sonra tekrar ateşlenebilir.)

  Slotlar Arasında Geçiş (Lazerler , Roketler , Mayınlar ...) : [TAB]
  Eşya Slotu 1 : [1]
  Eşya Slotu 2 : [2]
  Eşya Slotu 3 : [3]
  Eşya Slotu 4 : [4]
  Eşya Slotu 5 : [5]
  Eşya Slotu 6 : [5]


  Yetenek 1 : [E]
  Yetenek 2 : [R]
  Yetenek 3 : [T]

  Sohbet Penceresinin Açılması : [ENTER] (Sohbet açıkken gemi otomatik pilota geçer.)
  Yıldız Haritasının Açılması/Kapanması : [M] (Yıldız haritası açıkken gemi havada asılı kalır.)

  İlgili Pencerenin Açılması (Hammade Takası , Görev Merkezi , Sektör Kontrol ...) : (B)
  Menü (Ayarlar , Gemi Değiştirme , Oyundan Çıkış ...) : [ESC]

  <<<<>>>>

  Biraz da bu kontrollerin kullanımından bahsedeyim ;

  YEŞİL ile yazılanlar , hareket kontrolleridir. Yani gemiyi hareket ettirmenizi sağlayacak. Artık tekdüze tıklayıp gitmek yerine , hareket özgürlüğünün süzde olduğu kontroller mevcut olacak. Hem ayrıca , eklendiği vakit mevcut olacak manevra komboları , geriye taklalar ve ani frenler tam bir it dalaşı havası verecek.

  Gerçek uçak mekanikleri ile hazırladım hareket kontrollerini. Böylece tıpkı oyunda bir savaş uçağı uçurur gibi uzay geminizi oynatabileceksiniz. Hem ... bu kontroller her oyunda uçak uçurduğunuz vakit alışılan kontroller olduğu için zorlanma olmayacaktır.

  Ama işin zor kısmı buradan itibaren başlıyor. Artık saldırma , CTRL tuşuna siz bastığınız an başlayacak. Yani şöyle , geminizin biraz ilerisinde bir nişangah mevcut olacak. O nişangah siz ateş ettikçe tepme, sağa sola kayabilme özelliğine sahiptir. Bu nişangah nereye bakıyor ise o yöne CTRL bastığınız takdirde seçili lazerinizi ateşlemeye başlayacaksınız. Ama sürekli değil. Bir defa CTRL'ye basarsanız , bir kere ateş edip duracak. Eğer basılı tutarsanız , tıpkı şu anki gibi her 1 saniyede bir lazer ateşleyeceksiniz. Roketlere gelince ... roketler ise CTRL'nin basılmasının ardından 10 saniye (Roket turbosu ile 5 saniye) sonra nişangahın doğrulduğu yöne doğru düz şekilde gidecek. Ama eğer düşmana doğrultulmuşsa , roket otomatikman düşmana isabet edecek şekilde ilerler.

  Ve Hellstorm roketleri ... artık Q ile ateşlenecek. Fakat bunu ateşlemek için nişangaha ihtiyacınız olmayacak. Sadece ekranınızda düşman gemiyi görmeniz yeterli. Hellstorm 3 saniye içinde düşman ekranınızda kaldığı müddetçe ona kilitlenecek ve hedefe kilitlenilip ateşe hazır olunduğu vakit size her zamanki 5 roket dolduğu zaman ses ile ''HELLSTORM , READY. (Hellstorm hazır.) anonsu eşliğinde bildirecek.

  Bu kontrolün gelişi ile artık AROL-X CPU ve Hellstorm CPU'nun işlevi kalmayacağı için kaldırılacak.

  Ayrıca , mayın bırakmak için ALT tuşuna basmak gerekecek artık. Bunun için slotlardan tercihiniz olan mayını seçip , ardından ALT ile bırakmalısınız. ALT'a basıldıktan sonra 180 saniye geçince tekrar mayın atabilmektesiniz.

  Ve gelelim , SARI ile yazılanlara. Artık cephane , mayın , roket seçmek için tıklamak değil , TAB tuşunu ve 1-6 numaralarını kullanabileceksiniz.

  TAB tuşu ile alışageldiğiniz sekmeler (Lazer , roket , cpu , hızlı satın alım vs.) arasında geçebileceğiniz gibi , artık 1-6 numaralarını kullanacağınız için , gemiye sınırlı sayıda öğe koyabileceksiniz. Bu yüzden hangara artık CEPHANE , ROKETLER , CPU'LAR
  , MAYINLAR slotları eklenecek ve hepsi 6 bölme olacak. Kullanmayı dilediğiniz lazer , roket , cpu ve öğeleri dilediğiniz gibi yerleştirip kullanabileceksiniz. İsterseniz LCB-10'u kaldırıp yerine bir başka elit lazer koyabilirsiniz , veya R310 roket yerine buz roketinizi koyabilirsiniz.

  CPU'lar hakkında bahsetmem gereken bir şey var. Artık kullanılabilir CPU'lar (Kamuflaj CPU gibi) Ekstralar'da durmayacak , yerine ; CPU'LAR slotuna konacak. Diğer ekstralarınız olduğu gibi kalacak böylece hem ekstralarınıza yer açılacak hem de CPU'larınızı kullanabileceksiniz.

  MAVİ ile yazılanlar ise biraz daha anlaması basit. Artık oyun-içi slotlarda GEMİ YETENEKLERİ olmayacak. Yerine E - R - T tuşları olacak. Geminizde kullanmak istediğiniz yeteneği ilgili harfe basarak bu şekilde etkinleştirebileceksiniz.

  Eğer geminizde
  Sentinel , Venom , Lightning gibi tasarımlar varsa sadece E tuşu ile yetenek basabileceksiniz. Eğer Aegis , Citadel , Spearhead geminiz varsa 3 tuşu da aktif kullanabileceksiniz. Tabii bekleme süreleri de mevcut olaraktan.

  Bu sayede yetenek işleyişleri de değişmek zorunda olacak tabii ki. Artık oyun içinde mouse ile aktif olarak tıklama yapılamayacağına göre , yeteneklerin işleyişi biraz farklı hale gelecek. Mesela Aegis artık
  Kalkan verme yeteneği [R] ile seçtiği kişiye kalkan vermek yerine , etrafında genişçe mavi bir alan oluşacak. Bu alana giren dost gemiler her saniye +10.000 kalkan değeri iyileşecek. Can basma yeteneği de yanı şekilde işleyecek. Etrafında yeşil bir alan oluşacak ve bu alana giren dost gemiler +10.000 can değeri iyileşecek. Veya Spearhead ile FELÇ EDİCİ kullanırken , yetenek tuşuna basıldığında önce Hellstorm'da olduğu gibi düşmana kilitlenecek (Tabii bu Hellstorm'dan daha kısa sürede , 1.7 saniye gibi gerçekleşecek) ve hazır olunduğunda kilitlenilen düşmana yeteneği uygulayacak. Diğer yetenekler (Aegis rölesi , Venom teklilik , Citadel kalkan , Spearhead kamuflaj vb.) her zaman olduğu gibi işleyecek.

  Ve en son kontrollerimiz ...
  GRİ renkteki etkileşim kontrolleri.

  Fare ile tıklanmayacağını söylememe gerek yok artık :D Hangar , Sohbet , Yıldız Haritası gibi pencerelere kısa tuşlarla ulaşabileceksiniz.

  ENTER tuşuna bastığınız takdirde sohbet penceresi açılacak ve yazı yazabileceksiniz. Bunu yaparken iletiyi göndermediğiniz sürece gemi otomatikman devamlı W'ya basılı şekilde otomatikman gidecek. Tabii radyasyonlu bölgeye gitmeden yazınızı yazarsanız iyi olur :)

  M tuşu ile haritayı açabileceksiniz. Her zamanki harita zaten. Sadece , tuşa basıyorsunuz :) Ve önemli bir not daha ; bunu yaparken hareket edemeyeceksiniz ki bu da açık hedef olabileceğiniz anlamına geliyor.

  Görev Denetim Kulesine , Hangara , Hammadde Takası'na geldiğinizde çıkan
  *gligliglink* sesini duyduğunuz takdirde , B'ye basıp ilgili pencereyi açabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman zaten hareket etmiyorsunuz :D ama olsun söyleyeyim ; hareket edemeyeceksiniz. Zaten bu tür yerler SKB'da olduğu için pek sorun yaşamazsınız değil mi ? :)

  Oyunda gemi değiştirmek , grafikleri düzenlemek vs. isterseniz de , ESC tuşuna bastığınız takdirde çok fonksiyonlu bir menü sizi karşılayacak ve mouse'u kullanabileceksiniz (Sonunda ! :D) bunu yaparken yine hareket edemeyeceksiniz. Ve bu menüde şunlar olacak ;
  Gemi Değiştirme , Oyundan Çıkış , Ayarlar , Hammadde Beslemesi) fakat bir ekleme daha var ; oyundan ancak SKB'de çıkabilirsiniz. (Yaratık tarafından patlatılmayı engellemek amacıyla. Gerçi kim haritanın ortasından oyundan çıkıyor ki ? o_O neyse ...)

  <<<<<>>>>>

  Evet , şimdilik dev projenin ilk bölümünü bitirdik. Umarım proje tamamlanınca uygulamaya geçer ve biz de artık ''gerçek anlamda'' devasa bir oyuna kavuşabiliriz :)

  Saygılarımla ...

  LOONIE TUNES.


  Dipnot : Hammadde toplama , P.E.T 10 etkileşimleri gibi daha bir çok kontrol için sizlerin yardımı gerekli. Umarım yardımcı olursunuz :) Tabii bu proje hakkında fikirlerinizi de belirtebilirsiniz ^^

  Saygılarımla ,

  - LOONIE TUNES
   
  Moderatör tarafından en son değiştirilen: 9 Şubat 2016
  ★*ßoyKo*★ bunu beğendi.
 2. GREED

  GREED User

  Madem bu kadar düşünülmüş +1 verelim :)
   
 3. Bu konuya oy vermemde okumamda.
   
 4. cicix36

  cicix36 User

  Hiç gerek yok bence oyun baştan değişiyor Biz bu haliyle sevdik oyunu -1
   
 5. cicixin dediği gibi temel şeyleri değiştirmeye gerek yok..Biz bu şekilde sevdik oyunu..eksi veya + vermiyorum.:)
   
 6. Ama böyle dersek olmaz ki. Oyunun gelişmesine müsaade edemeyiz. Bu da oyunun yerinde saymasına ve belki de artık kapanmasına sebep olur. Ben de DO'yu 2008-2010 yılında sevmiştim şimdi adamlar yeniden Goliath + 15 LF3 + 8 Iris günlerine geri dönecek değil :c

  Aynı cevabı sana da veriyorum dostum.

  A ... ama neden ? :c

   
 7. cicix36

  cicix36 User

   
 8. Ama o fikirler sunuldu ve beğenilmedi :*

  Yok sen yanlış anladın .__. tabii ki fikrini belirteceksin belki de eleştireceksin ve ben de bu eleştirin doğrultusunda fikrimi geliştireceğim :) Ama ne bileyim ....
  biz böyle iyiyiz demek de oyunun gelişimini tıkıyor biraz. Şu an 40+ LF4 + Aegis + 10 Havoc adamların haritayı ele geçirdiği ve zamanında Full+Full demek olan 15 LF3 + 8 Iris Goliath'ın bile karşı koyamadığı bir oyun pek de oyun ve eğlence sayılmaz :\

  Ve bu cümleyi genelde belli seviyeye gelmiş kişiler söylüyor onu fark ettim. (ERDALBAGGAL'ı tanırım , gemisi serverinde anılan kişilerden) oyunun değişmesinden ve Full+Fullerin güzel gününün son bulacağından mı endişe ediyorsunuz ? Eğer böyle bir şey mümkün olursa
  (ki sağlam bir destekle mümkün) öğrendiğiniz takdirde yine siz üstün çıkacaksınız :)

  Ama DO'nun sol klikle 200k vurmaktan ibaret bir oyun olmasından ben sıkıldım. Siz sıkılmadıysanız 4-5'te spaceball yapmaya devam edebilirsiniz karışan yok ^^ ama sıkılanların da yavaş yavaş DO nüfusunu azalttığını belirteyim.

  Biraz içimi dökmeliydim üzgünüm.

  Saygılar ,

  - LOONIE TUNES.
   
 9. oyun baya eskidi tabi tam bilgiler hatırlanmayabilir , full+full derken 31 lf3 demek istediniz sanırım .

  sizin belirttiğiniz apayrı birşey olmuş , şuanda darkorbit sadece sol click le 200k çıkarılabilen bir oyun değil . böyle bir cümleyle zaten baştan kaybetmişsiniz oylamayı , bunun x4 vurması x6 vurması arada kalkan çekmesi 3 saniyesi akıllısı eması 5 lisi , kamikaze si , mayını , yavaşlatıcı roketi vb. sayamadığım bir dünya malzeme var(mesela teknolojiler :) ) öyle sadece soldan bir click olsaydı kimsede oynamazdı . fikirler güzelmi derseniz yeni bir oyun şeklinde çıkacaksa güzel olabilir , lakin en basitinden hareket etmek için bile klavyeyi kullanan elle birkaç tuşa basılması savaşan insanlar için zulum olur .

  "Ve bu cümleyi genelde belli seviyeye gelmiş kişiler söylüyor onu fark ettim" demişsiniz , sanırım siz daha önce tam full olup - aksiyon dolu savaşlara çıkmadınız veya uzun zaman geçtiğinden unutmuş olabilirsinizde tabi . yaratık keserken vb. belki çok birşey gerekmiyordur oyunda lakin full olupta savaşa çıkanlar( full olmaya bile gerek yok aslında) kaç tane tuş kullanıyor bir sormak lazım :D konunun beğenilmemesinin de sebebi bence budur. bendende -1 malesef
   
  xcodefatal bunu beğendi.
 10. Merhabalar,

  Öncelikle epey uzun olan konu için teşekkür ederim.Emeklerinize sağlık bakalım arkadaşlardan gelen yorumlar nasıl olacak.

  Keyifli forumlar
   
 11. Angelbirds

  Angelbirds User

  İstediğin şey çok büyük birşey yani Darkorbit bu kadarını bile zor yapıyorken TR1 adına konuşuyorum ne zaman 2 etkinlik üst üste gelse oyun oynanmıyor o yüzden bence Darkorbit bu topa hiç mi hiç girmez fikrin güzel ama bunu yapamaz Darkorbit ekibi :)
   
 12. Ona da geleceğim ama bu sadece projenin ilk bölümü.

  Iris'lerin LF3ünü genelde katmam hesaba gemidekiler sabittir çünkü Iris'teki ayarlar değiştirilebilir. Neyse ,

  Full olup savaşlara çıktım tabii ki olmaz mı ! Hatta yeri geldi güçsüz hesaplarımla Nostromo ile bile gider 3-3'te 2-3 Iris'li Enforcer avlardım :O Fakat tabii UFE (Uber-Full Elit) olmak başka. Elbette fazlaca tuş kullanılıyor. İşte bu kontrollerin amacı da zaten fazladan tuş kullanımını azaltmak. Normalde Aegis ile röle basmak için yeteneğini hızlı slota koyman gerekiyor veya yeteneklerden yapman gerekiyor. Bu kontrollerle bir E bastın mı tak , rölen hazır. Zaten kontrolleri incelersen , oyuncuların elinin rahat alışabileceği yerleri seçtim. Gidip saldırıya CTRL yapıp da hareketi ok tuşu ile yapmadım. Eğer savaş uçağı uçurulan oyunları oynamışsan zaten alışageldiğin kontroller olacaktır (Grand Theft bilmemnede uçak uçurmadın mı hiç yani :O)

  Ki zaten bu kontrollere alışmak elbette zor olacaktır. Bunun için bir öğretici , bir eğitim mapi elbette yapılacaktır BP orasını da düşünecektir tabii ki.

  Ve evet.
  TAMAMEN SIFIRDAN BİR DARKORBİT düşünüyorum. Yeni bir oyun gibi ... ama bizim Darkorbit'imiz :)


   
 13. NAZDRAVE_1

  NAZDRAVE_1 User

  Kardeşim Araba Yarışı Oynamıyoruz W,S,A,D ile Yönlendirmeler Nedir NFS mi Oynuyacağız.
  Oyun Kurulumlu Olursa Daha İyi Olacağını Düşünüyorsun ama Oyun Kurulumlu Olursa Hile Hack vs. Olayları Çıkar Görüyosundur Kurulumlu Oyunlardaki Hack ve Hile Kullananları Darkorbit Web Üzerinden Oyunu Yapmasının Amacıda Hile Hack ve Yasadışı Programların Olmaması içindir.
   
 14. ÈrroR_™

  ÈrroR_™ User

  aslinda su pars adminin oynadigi ekran gibi olsa birde direk geminin icinde gibi olsak sonra tuslar super ise yarar.birde konsol taktikmi keyfine doyum olmaz:D
   
  Angelbirds bunu beğendi.
 15. Eğer önerimin tüm bölümlerini bitirebilirsem zaten o konuya da çözüm bulmuş olacağım inşaallah :) Ve o oyunla karşılaştırman beni üzdü. O şekilde oynanan bir sürü oyun var o_O


   
 16. Merhaba ,

  İmza'daki uygunsuz sayılabilecek ve ayrıca diğer logo gibi şeyleri kaldırırsanız seviniriz. Şimdi açık açık yazmama gerek yoktur sanırım. :)

  İyi forumlar.
   
 17. Logoyu anladım da diğer söylediğinizi anlamadım resimde uygunsuz bir şey yo.... ha ha şimdi fark ettim :D inşaallah yarın değiştireceğim adminim :)
   
 18. Merhaba ,

  Resim üzerinde göstereyim diyeceğim de zaten 3 tane şey var. :) Ayrıca uygun olan yenisini ayarlayana kadar kaldırın ya da ben kaldırayım. :D

  İyi forumlar.
   
 19. Hız konusuna gerek olduğunu zannetmiyorum açıkçası mouse kontrolü gayet iyi. Bigpoint'in unity desteğiyle bizlere sunduğu Battlestar aklıma geldi. Darkorbit onun gibi 3d bir oyun değil.Kontrol manevra sistemine o kadar ihtiyacımız olmuyor. Bana sorarsanız bu tarz geliştirmeler hakkında düşünmek için öncelikle gelecek olan hangar güncellemesini beklemeliyiz. ESC, Yıldız sistemi, hammadde penceresi ile istediğin şey galiba ekranın biraz daha boş gözükmesini sağlamak. Bunun sağlaması için bence oyun penceresi etrafındaki ayarlar vs. bulunan çubuklarda sürükleme yöntemi kullanılmalı ve ek olarak seninde dediğin gibi harita ayarlar vs. tuşlara atanmalı.
   
 20. Aknilox

  Aknilox User

  dediğin gibi 3 boyutlu uzay gemili oyun zaten var (ismini veremiyorum) darkorbit böyle bi değişiklik yapmaz onun yerine yeni oyun çıkarır daha iyi :)
   
  ÖKKEŞİMM bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.