Forum Kültürü ve Kullanma

Konusu 'Kumanda Merkezi Arşivi' forumundadır ve Phoenix tarafından 9 Mart 2019 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
 1. Phoenix

  Phoenix Guest

  Emeğe Saygısızlık
  Emeğe Saygısızlık başka birinin yaptığı, tasarladığı, uğraştığı şeyi çalıp kendi yapmış gibi göstermektir.Forumlarda en çok yapılan şey budur ve biz üyelerimizden emeğe saygısıszlık yapmamalarını rica ediyoruz.

  Peşpeşe mesaj (Flood)
  Gerçekten çok önemli bir şeydir.Flood bir konuya mesaj attığınızda tekrar başka biri mesaj atmadan mesaj atarsanız yani art arda sıkça mesaj atarsanız oluşur.Bir çok forumda flood saygısızlık olarak görülür ve gerçekten de öyledir.Bunu yapmayın.....

  Post Kasmak
  Genellikle online oynayanlar bilir kasmak eylemi bir seviyeyi yükseltmektir... Post(mesaj) kasmak mesaj sayınızı yükseltmek için yapılan bir eylemdir...Sırf mesaj yazmak için mesaj yazmak gerçekten saygısızlıktır.Kasti bir şekilde devamlı yapılırsa banlanmanıza neden olabilir...

  Yasaklanma (Ban)
  Ban sizin siteden tamamen atılmanızdır...Yani sitede hiçbirşey göremezsiniz mesaj yazamazsınız konu açamazsınız ÖM gönderemezsiniz vb. gibi... Nedenleri; Küfür etmek, aşırı derecede post kasmak,yöneticilere hakaret v.b..

  ÖM
  ÖM Özel mesaj demektir.PM olarakta kullanılır.Bu sizin Forum yöneticileri hariç hiçkimsenin göremeyeceği bir haberleşme yöntemidir.Yani herhangi bir sorun olduğunda Mod arkadaşlarımıza ÖM atmak bu normal birşeydir...Yada çok beğendiğiniz bir tasarımı bir üyeye sormak için kullanılabilir...


  Moderatör
  Moderatör forumda bir bölümden sorumlu kişidir.Ayrıca Süper Moderatör de vardır Süper Moderatör ise tüm forumdaki mesajları ve konuları silebilir,düzenleyebilir (editleyebilir)...

  Administratör(Yönetici)
  Forumu kuran kişidir.Admin olarakta kullanılır.Adminler Forumdaki herşeyi değiştirebilir yeni kategori açabilir vs. Yani forum adminlerden sorulur.Genelde adminler kırmızı renkte olur...

  Forum Türleri
  Forum Türleri genelde Mybb ve vBulletin'dir.Türkiyede kullanılan en çok forum türü vBulletin'dir.Mybb en şık görünendir...
  Not: bu site vbulletin'dir
  Diğerforum türleri; megabb,smf vs.

  Logo
  Logo forumun en üstünde bulunan resimdir..Forumun ismini ve küçük bir slogan içerir.

  Tema
  Forumdaki renklerin ve tabloların resimlerin vs. hepsinin değişme'sidir...

  Alıntı
  Alıntı forum içinde ve dışında alınan paylaşımlardır.Emeğe Saygısızlığın en temel öğesidir.Bu paylaşımların çalındığı bulunursa çok kötü bir şekilde cezalandırılır.


  Hide Hack
  [hide]deneme[/hide]
  Forumdaki görüntülüyen ve emeğe saygısızlık etmek isteyenler için engellenen bir şeydir. Bunu genelde bizce sevilmez çünkü sadece forumun içinde post kasmaya yarar başka hiçbirşey getirmez...

  +Rep
  Rep Reputation(İtibar) forum ve genel derneklerde kullanılan bir kavramdır..Reputation forumlarda itibar olarak gösterilir ve forum hayatında itibar istenmez kazanılır.Yani yaptığınız paylaşımın altına herkez +ReP yazar.Yine alıntı ise fakat +rep diyorsa bu Emeğe Saygısızlık olur...

  Forum ve Dikkat Edilecek Unsurlar

  Her Board’a ait olması gereken davranış kuralları olmalı ve tabii ki bütün üyelerde bu kurallara uymalı. Bütün üyelimizden ricamız, bu yazıyı dikkatli bir şekilde okumalarıdır. Bir üyenin yazılarında rahatsızlık verdiğini düşünürsek, ona her zaman bu yazıyı hatırlatacağız.


  Genel;
  Bir topluluk, üyeleri ile yaşar ve tabii ki herkes burada aktif olabilir. Karşılıklı iletişimin güzel bir ortamda ilerlemesi için, herkesin uyması gereken ve üyelerimizin birbirleri ile iletişimini ayarlayan kurallar var. Buna rağmen konulara bağlı ve seviyeli tartışmalar, bizimde istediğimiz bir olgu olacaktır.

  Bu tartışma esnasında kimsenin aşağılanmaması, alay edilmemesi, incitilmemesi, yerin dibine batırılmaması veya kırıcı olunmamasına dikkat edilmeli. Karşıdakine saygı, buradaki en büyük kural.

  Naziklik
  Unutma, karşı tarafta bir insandır!

  Birçoğu bazen maalesef yazılarını yazdıkları an, yazıların sadece bilgisayar tarafından okunmadığını, aynı zamanda başkası (başkaları?) tarafından okunduğunu ve okuyanında duyguları olduğunu unutuyorlar.Bu gerçeği hiçbir zaman unutma ve sakın sinirlendirilmeye izin verme.

  Unutma: Ne kadar kaba ve incitici olursan, o kadar insan yardıma ihtiyacın olduğu zaman sana sırt çevireceklerdir.

  Basit bir kural: Hiç kimseye, yüzüne söyleyemeyeceğini yazıların aracılığı ile iletme.

  Yazı hataları;
  Çok az insanlar Türkçe öğretmenidir ve Türkçe yazıyı herkes düzenli yazamayabilir. Zaten bu yüzden herkes burada yazabilir. Yinede size tavsiyemiz, yazdığınızı göndermeden önce okuyun ve ondan sonra yollayın. Belki yazılım hatası kötü bir yanlış anlaşılmaya sebep olabilir.

  Yaş;
  Yaşının diğerlerinden daha büyük olduğu için, başkalarından daha akıllı veya üstün olduğunu düşünmek, kibirliğin en büyük göstergesidir. 14 yaşında olan biri mantıklı ve güzel sorular sorabilir ve aynı zamanda 45 yaşında olan biri burada saçmalayabilir. Sohbetlerinizde yaş unsuru hiçbir zaman ön planda olmamalı ama saygı ve nezaket ön planda olmalıdır.


  Şiddetli tartışmalar;
  Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırmış. Topluluk içerisinde herkesin görevi, konuşma tarzlarına dikkat etmek olmalıdır. Başkası sizden farklı bir düşünce içerisinde ise, bu yeni bir açılım olarak görülmeli. Böyle bir durum, başkalarına saldırmak için bir davetiye değildir. Güç belirtileri veya düşmanca tavırlar, tarafımızdan asla kabul görmeyecektir. Lütfen oyun dünyası ile gerçek dünyayı ayırt etmesini bil; burası bir oyun forumudur ve gerçek hayat ile alakası yoktur.

  Dengeli bir duruş sergileyemeyenler, bunun sonuçlarına katlanmak mecburunda kalacaklardır; bu katılan bütün üyeler için geçerlidir. Sonuçların ne olacağı, yanlış davranışların ağırlığı ölçüsünde olacaktır.

  Tehdit;
  Kesinlikle tehditleri ciddiye alıp, gereken önlemleri anında alıyoruz. Bir tehdit ilk olarak kesin bir uyarıyı beraberinde getirecektir. Atacağımız diğer adımları, durumdan duruma değerlendireceğiz.

  Suça teşvik;
  Suça teşvik muhakkak hukuksal sonuçlar doğuracaktır. İnsan gururunu zedeleyici sayfaların URL’leri silinecektir– bunu foruma yerleştirenlerde dâhil. Ayrıca korsan kopya ürünlerininde burada yeri yoktur.

  Forum Kuralı

  Çapraz yazılar;
  Eğer bir sorun varsa, bunu forumda bir yere yerleştir, birçok yere değil. Böyle hareket ederek, sorularına daha çabuk cevap bulabilirsin – her yere sorunu yerleştirmek, çabuk cevap getirmez. Böyle yazılar muhakkak silinecektir. Çapraz yazılar veya sorular, yardımcı olmak isteyen üyelere büyük haksızlık ve saygısızlık teşkil ediyor.

  Önce eski konulara bak (=eski yazılar)
  Forumda hep aynı soruları okumak, zamanla sinir bozucu olmaya başlıyor. Eğer bir soru soracaksan, muhakkak önce eski konulara veya yazılara bakmalısın, belki cevabını orada bulursun. Eski soruları hep ısıtıp ısıtıp üyelerin önüne koyarsan, seni ciddiye almama gibi bir tehlikeyle karşılaşırsın.

  Konu Başlığı ve Seçimi;
  Yazılarına, içeriğini iyi bir şekilde belli edecek bir konu başlığı seçmelisin. "İmdaaat" gibi başlık uygun bir konu başlığı değildir. Ayrıca birçok ünlem işaretinin konulması da, pek sevilen bir şey değildir.

  Yazı boyutları;
  Yazarken muhakkak büyük harflerle yazmamaya bak, ÇÜNKÜ BÜYÜK HARFLERLE YAZMAK, İNTERNETTE BAĞIRMAK ANLAMINA GELİYOR.ve Gözü rahatsiz edecek sekilde büyük boyutta büyük puntolarda aynı değerlendirilir.

  Doğru Türkçe yazmak
  Yazılarına bütün dünyadan girilip okunabileceğini unutma. Bu sebeple kabul edilecek bir Türkçe yazmaya bak.

  -Büyük küçük yazmaya dikkat etmeyen, davranış kurallarına dikkat etmeyen ve HEP BÜYÜK HARFLERLE YAZANLAR, YAZI KALİTESİNİ DÜŞÜRDÜKLERİ GİBİ, OKUMA HIZINIDA DÜŞÜRÜYORLAR ve bu durum Gözü rahatsız edecek derecede büyük boyutta....
  -Nokta veya virgülü eksik olan yazılarda içeriği anlama konusu ön plana çıkıyor buna dikkat etmeye çalışın yoksa okurken insanın zevki kaçar (bu bölüm gibi).

  -Yazı hatları ve harfleri karşıtırma da içeriği anamada pek yardmıcı olmuyorlar (bu bölüm gibi).

  Bu sebeple yazdığın yazıları sakin bir şekilde okumalı ve büyük hataları düzeltmelisin.

  Yazılarında veya sorularında gereken özeni göstermeyen, başkalarının cevap vermek için özen göstermesini bekleyemez.


  Saygılı ol;
  Bir soruyu veya cevabı büyük bir zaman darlığı içinde yazsan da, yazdığını tekrar okumadan yolla butonuna basmamaya dikkat et. Çoğu zaman acele ile yazılmış bir yazı, söylenmek istenilenden daha olumsuz bir şekilde karşıya iletiliyor. Yazdıklarının yanlış anlaşılmaya imkân tanıyıp tanımadığına dikkat et. Bu özellikle şaka ile karışık yazılarında mümkün oluyor. His işaretleri, örneğin ;-) („göz kırpma“) bazen yanlış anlaşılmaları önlemeye yardımcı olabiliyor.

  Baskı yapmak;
  Bazı soruların cevabı zaman istiyor. Her zaman büyük katılımlara seviniyoruz; ama hızlı cevapları kimse garanti edemez. Baskı yaratmaya yarayan yazılar pek işe yaramıyor burada.

  Spam;
  Diğer forumlarda olduğu gibi, burada da iletişimi spam yazılarla çekilmez hale getirmek, istenilmeyen bir durum. Sık yapılan spam, bizim yaptırımlarımıza sebep olacaktır.
  Dikkat: Spam yapmayı Trash-Talk ile karıştırmayın, bu tabii ki bu ilgili forumlarda serbest (örneğin serbest forum, konu sohbet gruplarında).

  Sorumluluk;
  Herkes kendi yazılarından sorumludur. Burada herkesin kendi görüşlerini açıklama hakkı vardır. Ama anayasada da bulunan bu hak, birçok yasalar ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca forum sunucusu, bazı yazıların gösterilip gösterilemeyeceğine hep karar verebilme yetkisine sahiptir.

  Arada sırada „teşekkür“ etmesini unutma;
  Gerçek hayatta olduğu gibi, teşekkür etmek atmosferi olumlu yönde etkiliyor. Eğer bir cevap sana oldukça yardımcı olduysa, zamanını sana ayırıp yardımcı olan kişi, muhakkak bir teşekküre çok sevinecektir. Ayrıcı bir teşekkür başkalarına, sana yardımcı olunduğunu ve konunun kapandığını gösterir.

  Linkler;
  Belirli bir yere kadar, forumda bulunanlar hakkında sorumlu olduğumuzdan, yabancı linkler yasaktır. Yabancı linkler Bigpoint şirketine ait olmayan sayfalardır. İstisna olarak klan/filo ve aile sayfaları veya forumlar olarak sayabiliriz.

  Diğer istisnalar vardır, ancak bunlar Support tarafından onaylanmalı.

  Resimler;
  Resim yükleme sayfalarını kullanarak, foruma resim yerleştirme şansın var. Bu resimler tabii ki geçerli yasalara ve bizim board kurallarımıza aykırı olmadığı sürece izinlidir.

  Örneğin yasak olanlar:
  - pornografik resimler
  - şiddet içeren resimler
  - ırkçı resimler
  - politik emeller güden resimler

  Bunlar sadece birkaç örnek. Eğer emin değilseniz, muhakkak bir forum moderatörüne resmi sorun.

  Kapatılan konular (Threads);
  Eğer moderatör bir konuyu kapatırsa, aynısını yine açmaya çalışma lütfen. Konunun kapatılmasının muhakkak önemli bir nedeni vardır, belki buna ilk bakışta anlam verilemese de. Bir konunun neden kapatıldığını, ilgili forum moderatöründen öğrenebilirsin.

  Eğer moderatörün kendi çıkarları için konuyu kapattığını düşünüyorsan veya genel bir şikâyette bulunmak istiyorsan, o zaman Süper moderatöre veya Board admine bir özel haber yolla (PN).

  Özel haberler (PN’ler);
  Portalda ("Home" butonuna tıklarsan) başka üyelere özel haber yollayabilirsin.

  Orada rahat bir şekilde muhabbet edebilir, klan işlerini planlayabilir veya kendi ICQ-, MSN- vs. numaralarını paylaşabilirsiniz.

  Ayrıca birbirlerinize sayfaların linklerini yollayabilirsiniz (örneğin Teamspeak veya Movie Studio), zira bunlar forumda yasak olan şeyler.

  Lütfen karşılıklı davranışlarınıza dikkat edip, medeni insanlar gibi davranın. Aşağılama, tehdit vs. kesinlikle yasaktır ve bizim tarafımızdan yaptırımları beraberinde getirecektir.

  Siyasi açıklamalar;
  Herkesin siyasi bir görüşü vardır. Bazıları ılımlı düşünür, bazıları daha keskin düşüncelere sahiptir. Bazıları sol, bazıları orta ve bazıları sağ siyasi yelpazeye ait olurlar. Bu görüş ve eylemlerin burada yeri yok. Bu yüzden fikirlerinizi kendinize saklayın ve kimseye empoze etmeye çalışmayın.

  Temel olarak, politik açılımlara forumda dikkat etmekte büyük yarar var. Politik konuları içeren yazıları yerleştirmek veya silmek, moderatörün inisiyatifindedir.

  İletişim bilgileri;
  Forumda kimin olduğunu ve kimin senin bilgilerine baktığını bilemezsin. Kişisel bilgileri içeren yazılar şunlar olabilir; ICQ, MSN, Skype, TS, Yahoo Messenger, adres, telefon-no, GSM-no vs. Bu yüzden kişisel bilgilerini daima PN olarak yolla ki, bunları istediğin kişiler alsın!

  Klan reklamı;
  Kendini klanını tanımlaman güzel bir şey, ama reklamın için lütfen ilgili alanları kullan (çoğunlukla forumun alt kısmı). Herkes reklamını istediği bölüme yazarsa, gerçekten önemli konular bulunamaz veya okunamaz hale gelir.

  Nick ismi;
  Bu portalda nerdeyse sınırsız bir nik ismi seçme imkânına sahipsin. Ama burada da bazı unsurlara dikkat etmeliyiz.
  Başka üyeleri kızdıracak veya aşağılayacak nik isimleri seçmeyin (örneğin nik taklidi). Tabii ki ırkçı veya şiddet içeren nik isimleri de yasaktır.

  Rahatsız etme;
  Forumda aşırı derecede *edit**edit**edit**edit**edit**edit**edit* rahatsız mı ediliyorsun? O zaman bir ekran görüntüsü yap ve nik, tarih ve saati not et. Forum moderatörüne rahatsız edici yazıları da bildirebilirsin. Yinede bir ekran görüntüsü yapman, şikâyetini daha iyi anlatacaktır

  Ayrıca polise şikâyetçi olma şansında bulunuyor. Polis bizim aracılığımızla, kimin seni rahatsız ettiğini öğrenebilirler.

  „Hayır“ de
  Hiç kimse sana istemediğin bir sohbeti yapmayı zorlayamaz. İstemediğin zaman, kimseye cevap yazmak mecburunda değilsin. Biri seni rahatsız ediyorsa, bunu sadece moderatöre veya admine bildirmen yeterli. Onlar durumu hemen Support’a bildireceklerdir.

  Buluşma? Hiçbir zaman yalnız!
  Oyundan biri, seninle buluşmak mı istiyor? Bunu isteyip istemediğini iyi düşün ve bunu ailen ve arkadaşlarına danış. Canlı bir ortamda, arkadaşların yakınında olduğu bir yeri seç. Anlaşılan yerde bulun, sana sonra ne denirse densin. Seni nasıl bir insanın beklediğini hiçbir zaman bilemezsin.

  Reklam;
  Bu forumda Bigpoint hizmetlerine veya mallarına yabancı unsurların reklamını yapmak yasaktır.
  Ancak forumun sağlayıcısı tıklanabilir banner reklamlar için forumu kullanabilir.

  Bu hangi araba markasını sürdüğünüzü veya hangi cep telefonunu kullandığınızı sohbet esnasında söylemenize engel teşkil etmez.

  İşaretin;
  İşaretinle yazdıklarına kendi özel profilini verebilirsin. Karışıklılığı sebep olmamak için, bazı kurallar dikkate alınmalı: Her işaret de bir 1 banner serbest.Azami büyüklük 500 x 200 pixel'i geçmemeli.

  Bu büyüklük, VDZ (Alman basın konseyi) tarafından reklam bannerlar için standart olarak konuldu. Reklam şirketleri bu büyüklük ile çalışabiliyorlarsa, o zaman sende bunu başarabilirsin. Eğer yer sıkıntısı çekiyorsan, o zaman gerekli grafikleri yok et. Ayrıca resimle beraber azami 4 yazı sırası ve iki boş sıra kullanabilirsin. Önemli: Büyük yazılar, izinli sıraları azaltır!


  Şikâyetler;
  Oyun senin ve bütün Bigpoint ailesi sayesinde yaşıyor. Bu yüzden görüşlerin ve yorumların bizim için önemli ve sevinçle karşıladığımız bir durum. Üyelerimizin eleştirilerini de, onların isteklerini ilerde gerçekleştirmek için büyük bir imkân olarak görüyoruz.

  Ama burada da belirli bir nezaketin olması gerektiğini unutma lütfen! Boykot çağrısı, hakaretler, çalışanları ve üyeleri rencide etmek ve beraber oynadığın üyelere oyunu değiştirme çağrısı tam anlamı ile tabudur. Bunların forumda yeri olmadığı gibi, hemen oradan siliniyor. Eninde sonunda bununla kendine zarar veriyorsun, çünkü ahlak sınırlarını zorlayan yorumları dikkate almıyoruz.

  Bu sebeple üslubunun konuya yakışır olmasına dikkat et. Görüşlerini bu çerçevede bize ilettiğin vakit, büyük bir içtenlikle sorununla ilgilenip, sorunu hemen çözmeye çalışacağız.


  Bu listeye kusursuz demiyoruz ama bu kuralların iyi bir temel oluşturduğunu söyleyebiliriz. Gerekirse liste genişletilir veya düzenlenir!


  Sinirli cevap vermeyin. Bir günü geçirin ve ondan sonra gereken cevap verin. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, sizde katılımcılara öyle davranın.
  Tartışmalara katılmak istiyorsanız, buralarda aşağılayıcı deyimler „yerleştirmek“ istiyorsanız, o zaman buraya giriş hakkınızın elinizden alınma ihtimalinin olduğunu lütfen unutmayın.

  İnternetin hukuk dışı bir yer olmadığını sakın unutmayın! Aşağılamalara ve diğer kötü yazılara StGB’nin (Alman ceza kanununun) ilgili 185. maddesinin bütün fıkralarının baktığını dikkate alın.

  Bu forum Seafight oyun sistemi için Teknik Destek sağlamak amacıyla oyunculara yardım ve fikir alişverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir. Bu nedenle formu kullanırken kurallara kesinlikle uymalısınız... Aksi halde forum üyeliğiniz iptal edilebilir.Maddeler halinde tekrar bildirmek gerekirse;


  1. Forumda siyasi ve dini içerikli yazı,propaganda,genel ahlaka aykırı küfürlü yazı,argo kabul edilen yazılar,hakaret benzeri yazılar yazılamaz.Aynı şekilde başka bir forum katılımcısını yada üçüncü bir şahsı küçültücü veya hakaret edici yazı yazılamaz.Ayrıca,halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kamunun güvenliği için tehlikeli tarzda kin ve düşmanlığa alenen tahrik edici yazılar ve halkın bir kesiminin benimsediği dinî ve milli değerleri alenen aşağılayan yazılar yazılamaz.

  2. Forum katılımcıları yeni bir konu başlıgı açmadan önce o konunun Forum'da mevcut olup olmadığını kontrol etmeliler. Bunun için Forum'un arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı tartışmaları içeren konular açılamaz.

  3.Yöneticiler her yazılan mesaja anında müdahale edemeyebilirler. Yöneticilerden önce uygunsuz bir mesajla karşılaştığınızda lütfen o bölümden sorumlu yöneticilere bildiriniz.

  4. Mesaj yazarken büyük harf kullanmak bağırmak anlamına geleceği için yazılarınızı kesinlikle büyük harf kullanarak yazmayınız.

  5. Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. (yardım, lütfen, acil ve kişiye özel gibi başlıklar uyarı yapılmaksızın kapanabilir yada silinebilir)Ayrıca Forum'da yazılacak konular ilgili bölümlere yazılmalıdır.

  6. Üye olurken ahlaksız isim seçmek,siyasi, reklam amaçlı isim seçmek başkasının kullanıcı adı ile foruma katılmak, sırf üye olmak için abuk subuk kullanıcı adları seçmek, imzalara Siyasi Amaçlı yazılar yazmak, reklam yapmak, yasaktır.

  7. Forum Yönetimi , aynı kişinin birden fazla rumuz veya isimle, farklı kişilermiş gibi aynı konuda görüş belirttiğini tespit etmesi durumunda, kişinin tüm mesajlarını siler ve forum'a girişini yasaklar.Yine buna bağlı olarak aynı kişinin birden fazla e-posta adresi ile başvurarak farklı isimler ile yazdığının tespit edilmesi durumunda forum ile ilişkisi kesilir.Kullanıcılar kendi kullanıcı adı ve şifrelerini korumakla sorumludurlar,başkası kullanır ve kural dışı yazı olursa BAN edilirler.

  8. Bu forum Seafight oyun sistemi için Teknik Destek sağlamak amacıyla oyunculara yardım ve fikir alişverişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.Forum kurallarına uymayan oyuncuların forum'a yazı yazması Süreli veya süresiz BAN cezası verilerek engellenecektir. Bu işlem ihtar verilmeden de yapılabilir.Forum kuralları her zaman değiştirilebilir ve değiştikten sonra hemen geçerlidir.Kullanıcıların ben görmedim okumadım deme hakları yoktur !Oyuna ve foruma üye olan tüm üyelerin bu kuralları okuduğu ve kabul ettiği varsayılır. Forum kurallarına aykırı hareket edenler hakkında gerek forum içi cezalandırma hakkımız gerekse adli mercilere başvurma hakkımız her zaman saklıdır.

  9. Forum'un resmi dili Türkçe'dir. Diğer dillerin kullanımı Yönetici iznine bağlıdır.Kabul edilen alfabe latin alfabesidir.

  10. Herhangi bir gemi yada hesap satışı, başkasına devri kesinlikle yasaktır. Bu tür mesaj yazanlara ihtarsız ve/veya süresiz olarak BAN cezası verilir.

  11. Oyuncular forum içerisinde bir bölüme yazı yazarlarken herhangi bir klan, topluluk, marka veya firma reklamı yapamazlar. Klan reklamları sadece ilgili bölümde önceden belirlenen formata uygun yapılır.

  12. Oyun ile ilgili mesajlarınızı ve fikirlerinizi nezaket kuralları çerçevesinde yazmalısınız,Hakaret veya kin dolu yazılar tarafımızdan engellenir. İlgili kişiler hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunma hakkı saklıdır.

  13. Oyuncuların mesajlarında MSN., yahoo, googletalk vb. iletişim adresleriyle, başka site adreslerini yazmaları yasaktır.

  14. Kişisel tartışma şekline dönüşen Konular derhal kapatılır !!! Ayrıca Özel Mesajlar forum içerisinde üyeler tarafından yayınlanamaz.

  15. Başka sitelere ve Forumlara üye veya kullanıcı toplamak için yazılan reklam mahiyetinde yazılar YASAKTIR. Bu şekilde davranan üyelerin üyelikleri durdurulacaktır !Forum üzerinden ASLA ticari çıkar amaçlı mesaj GÖNDERİLEMEZ !!! Yönetim ticari olarak kullanım veya kural dışı kullanıma yönelik şikayet aldığı veya gerekli gördüğü durumlarda ilgili üyenin forum üyeliği hesabını kapatabilir.

  16. Üyelerin verdiği adreslerde bulunan dosyalar veya resimler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılabilir ! Üyelerin forum dışarısından link ile verdikleri dosyalardaki içerikten dolayı site sorumlu tutulamaz,bu gibi linkler ve dosyalar eğer sorunlu yada zararlı ise bildirim üzerine kaldırılır.Üyelerin Forum içine yazdığı bilgiler yada link verdiği dosyalar kullanıcıyı zor durumda bırakacak yada cihazlar için tehlike arz edecek bilgi veya dosyalar ise,ÜYE mutlak surette uyarı yazısı yazmak zorundadır !!!

  17. Forum içerisinde illegal oyun, film, mp3 vs. vermek, bu tür içeriklerin bulunduğu sitelere link vermek ve konu olarak açmak kesinlikle yasaktır.

  18. İmza alanlarına her türlü forum linki ve forum bağlantılı portal linki, ticari site linki, reklam amaçlı mesaj yazılamaz ! Ayrıca resim olarak 500x200 (boy/en) pixeli aşmamalıdır 1 adet'ten fazla resim kullanmak ve 4 satırdan fazla (Satır boşlukları dahil) yazı bulundurmak yasaktır.İmzalarınızda oyun seyir bilgilerinizi vermemelisiniz. Forumda Banner'ı bulunan yerler sadece önerdiğimiz firma yada yerlerdir.Banner'lar haricinde satış amaçlı ticari firma ismi veya telefon verilemez ! Banner'ı bulunan firmalardan yapılan alışverişlerde doğacak sorunlardan dolayı forum veya yönetim sorumlu tutulamaz !

  19. Ayrıca Pornografik içerik,yasadışı ilaçlar ve ilaç üretim cihazları,kumar ve kumar ile alakalı içerik, silah ve silah mühimmatlarının satış ve tanıtımı,bira veya sert alkollü içecek tanıtım yada satışı,tütün yada tütünle alakalı tanıtım yada satış,reçete ile satılan ilaçların satışı veya tanıtımı,tez yada öğrenci makalelerinin satışı yada tanıtımı Yasaktır... İlgililer hakkında adli makamlara suç duyurusunda bulunma hakkımız saklıdır.

  20. Greve çağırmak, protesto etmek üyeleri oynamamaya çağırmak yada uridium almamaya teşvik etmek yasaktır ve bu durum GİŞ kuralalrını ihlali olduğu için sözleşme fesih edilebilir ve/veya hesap kapatılır.
   
 2. Phoenix

  Phoenix Guest

  Kimse karıştırmasın, Deniz harici işlem yapılmasın.