Duyuru Fps farki sistem bilesenleri

Konusu 'Teknik Konular' forumundadır ve xArsimAx tarafından 4 Aralık 2019 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. xArsimAx

xArsimAx User

Herkese oncelikle merhaba,
    Yaptigim 2 asamali test ile darkorbit in nasil bir performans izledigini yazacagim.
    1. Sistem amd ryzen 2700x 32gb ram(3200mhz) rx 590nitro+ ssd(m2) win 10
    2. Sistem g5400 ve i7 9700f 32gb ram(3200mhz ve 2666mhz) rx 590 nitro+
    2 sistem de ayni baglanti uzaerinde test ettim surucu guncel tarayici opera net hizi mqc 4mb olarak dusuk bir hiz ile
    Sonuclarda ise
    amd tabanli sistem durdugu yerde 61 aksiyon ani tekli 45 55 arasi fakat port atlamasi kalabalik savaslar 30 ustu gormuyor. Bu degerler 3d icin 2d de her biri icin-5 fps 2d de droplar mevcut... ayarlar full+full
    Bazi arkadaslar net hizi demeden . Test sistemi icin yazayim
    Ayni baglanti ayni tarayivi uzeri g5400 ile 2d asla 50fps alti kalabalil savas dahil dususu gorulmedi 0 drop full ayar acik yalniz 3d de kalabalik savaslarda 41 min degere sahip kaldi ayni sistem uzerinde i7 9700f takildigi an ise degerler ayni sadece 3d olarak 41 e inen fps 50 min gordu 2d muazzam...
    Sonuc olarak sunu belirtmek iaterim diger kullanim alanlari harici intel bazli sistem giris seviyesi ile bile darkorbitte muazzam sonuclar verebildi bu oyun icin bir sistem toplayacak arkadaslara intel olarak tavsiyede bulunabilirim...
    Sistemi ilk amd olarak topladim yalniz bunca masrafa sif darkorbit icin bozup intele gecis yaptim oncelik maddiyattan dolayi g5400 ile baslayip sonrasinda i7 9700f ile guncelledim ve gayet memnunum.
    Bundan sonra sistem kurup d.o. oyniyacak arkadaslara umarim yararli olur.

Bir dip not eklemek isterim d.o. tarayici bazli iken suan izlenimime gore intel tarafonda daha fazla performans veriyor. Fakat indirilebilir halde bi ihtimal amd on pilana cikabilir bu ayrintida unutulmamasi lazim

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 5 Aralık 2019
    .Paradoks. ve ŞahFD bunu beğendi.
  2. eray

eray User

Amd 3. nesilde tekli işlemci performansında iyileşmeye gitti biraz, hatta 4. nesil Ryzenlerin tanıtımında İntelle karşılaştırmasında(üst düzey modelleri) öne geçtiği belirtildi. Üstelik elektrik kullanım oranı olarak da(TDP) intelden daha az. Eğer oynadığınız oyun çoklu çekirdek kullanan bir oyunsa ki en son çıkan üst düzey sistem gereksinimi olan oyunlar destekliyor genelde, 2. 3. veya 4. nesil Ryzenler fiyat performans dengesi gözetilerek yeterli olacaktır. Ancak tekli çekirdek performansında AMD'nin çıkmamış serisini göz önünde bulundurmazsak İntel ezip geçiyor.
    Kısacası 4. nesil Ryzenler çıkmadan Do için İntel işlemcilere mahkumuz :)

İndirilebilir halde de İntel önde olacak büyük ihtimalle(yeni çıkacak AMD işlemcileri saymazsak), ancak burada indirilebilir halde ki işlemcinin ekran kartını kullanıp kullanamayacağı da bir etken bence. Zaten çoklu işlemci kullanımının indirilebilir haldeki istemcide söz konusu olacağını sanmıyorum.

Son düzenlenen: 4 Aralık 2019
    .Paradoks. bunu beğendi.
  3. xArsimAx

xArsimAx User

Aynen oyle zaten dedigim gibi ben sahsen gunluk kullanim oyun bolumu d.o. icin bi sistem denedim intelde acik ara farki gordum tabi x oyun dedigin gibi coklu cekirdek v.s. amd zaten onde bu kiyaslamayi sadece d.o. icin yaptim ve su var, indirilebilir bi hal olur bakarsin amd agir basar xx oyunlardaki gibi ama gunumuz sarti ile ne yazikki 1 2 3 ryzen gurubuna bile g5400 gibi basit bir islemci bile uste cikabiliyor. Ama diger siniflarda tabiki amd ustunlugunu es gecmemek lazim

4. eray

eray User

Umarız 4. nesilde Amd öne geçer ve bu vesileyle belki İntel'de fiyatları düşürür :D Amd'nin diğer bir eksisi de oyun optimizasyonlarını tam yapamıyor, -daha doğrusu İntel gibi oyun stüdyolarına para yedirip bütün performansını veremiyor.- Yoksa yeni çıkan işlemcileri(2,3 ve çıkacak olan 4) ve eski ekran kartları performans olarak denklerine göre öndeler ama işte o performansı veremiyor. 4. nesiller performans olarak önde ama 5. nesilden ben umutluyum asıl, optimizasyonu da halledecekler diye düşünüyorum. Çünkü güzel satış rakamı yakalayıp paranın tadını aldılar bırakmazlar kolay kolay :D

5. -=ODIN=-

-=ODIN=- Guest

Merhaba,

Deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler; Umarım arkadaşlarımız bu bilgiden faydalanır.

İyi forumlar.

xArsimAx bunu beğendi.
  6. ters-etkki

ters-etkki User

9600klı sistemden r5 3600'e geçtim. 9600k var iken ekran kartı yoktu onboard da rahat bir şekilde darkorbit oynuyordum. amd sistemde rx590 ekrantına rağmen fps düşüşleri fazlası ile olmakta. Normal oyunlarda yeryer daha iyi olmasına rağmen amd darkorbit için beni üzdü maalesef.

7. rx570 ve r5 1600 kullanıcısıyım bende memnun değilim..