Öneri Kapı İçin Gereken Uridiumu Hesaplama

Konusu 'Yeni Başlayanlar' forumundadır ve ASİL-DENİZCi tarafından 23 Mart 2019 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
 1. Merhaba arkadaşlar bugün olasılık konusu ile ilgilenirken kapıların kalan parçalarının ne kadara açılabileceği üzerine düşündüm ve biraz matematik bilgisi ile bir formül çıkardım.

  [​IMG]

  Anlatmak yerine bir örnek ile açıklayayım daha kısa olur.

  Örneğin: Zeta kapınız 95/111 seviyesinde ve indirim gününde 55 uridium üzerinden galaksi basıyorsanız.

  (55 x 111 x ln(16 + 1)) / (0.13 x 2) = 66526 uridium gerekiyor son 16 parça için.

  Bu ortalama olarak gereken miktarı verir bazen daha azına veya daha çoğuna açılır ama ortalaması bu rakamlara gelir.

  Yararlı olması dileğiyle.
   
 2. Lyngvia

  Lyngvia Guest

  Merhaba,

  Emeğiniz için çok teşekkür ederim. Merakımdan soruyorum acaba bu denkleme nasıl ulaştınız? Kısaca açıklayabilir misiniz?

  İyi forumlar.
   
 3. Hocam peki yukarıya formulü yazmıssınız peki bu formulü neye dayanarak yazdınız ve argoritmayı unutmamalıyız.

  Sizin dediğiniz yoldan yaparsak ortalama alabiliyoruz ama fakat tüm kapıyı hesaplarsak felâket bir sonuç çıkıyor.

  Sayısalcıları herzaman severim :D
   
  lEfe ve TALIPHAN bunu beğendi.
 4. eac

  eac User

  Neredeyse bire bir tutmuş :) son 16'yı 60 uriden yaklaşık 66000'e açtım :(
   
  elgun666 bunu beğendi.
 5. Zaten sorunda orda kapı açma ortalaması 120-100 bin uridyum belki az daha düşüğe açılır ama 16 parçaya 60 bin vermek biraz ne desem değişik :D
   
  elgun666 bunu beğendi.
 6. Örnek üzerinden açıklamaya çalışayım. Örneğin kapınız 0/111 olduğunda parça çıkma ihtimali %13'dür. Ama kapınız 110/111 olduğunda artık yeni parça çıkma ihtimali 1/111 * 13/100 oluyor. Kapının 110 parçası çıktığı için artık tek parça kaldı ve onun 111 parça içinden çıkması 1/111 olur bir de kapı çıkma oranımız 13/100 olduğu için son parçayı çıkarma ihtimalimiz bunların çarpımına eşit oluyor.

  Bu da 102/111 parça için (1/111 * 13/100) + (2/111 * 13/100) + ... + (9/111 * 13/100) şeklinde bir seriye dönüşüyor. Bu serinin toplamı size ne kadar parçanız var ise onların toplam çıkma ihtimalini veriyor. Bunu düzenler ve ihtimalin 1'e ulaşması için ne kadar deneme gerektiğini bulmak için işlemin çarpmaya göre tersini alırsak (111 * 100) / (0.13 * x) diyebiliriz. x burada kaç parça kaldığı oluyor yani son 3 parça kaldı ise denklem (111 * 100) / (0.13 * 1) + (111 * 100) / (0.13 * 2) + (111 * 100) / (0.13 * 3) şeklinde gidiyor. Bunu daha kolay çözmek için integrallersek (111 * ln(x)) / 0.13 bulunur ve bu bize kalan parçayı kapı sayısına tamamlamak için ne kadar basma yapmamız gerektiğini verir.

  Burada bir diğer nokta ise bu maksimum çıkma olasılığını verir. Örneğin bir zarın 6 gelme ihtimali 1/6 dır ama bu ilk atışta da gelebilir son atışta da bunun için ortalama olarak 3. atışta 6 gelebilir diyebiliriz. Bu yüzden çıkan sonucu 2'ye bölerek ihtimalin ortalamasını alıyoruz. Bu yüzden formülde bölü olarak da 2 var.

  Umarım anlatabilmişimdir matematiği sözel anlatmak güç oluyor :)

  Yukarıda anlattım bir nebze, sonuçlar kapı denemelerimle de uyumlu.

  İşin özü kapının asıl uridium harcamasını son parçalar yapıyor. Bu yüzden onları çarpanda tutturmak zorundasınız.

  Oyunun biraz kandırmacası gibi bu durum, aaa bak kapım 1 parça kaldı deyip insanlar ne uriler harcıyorlar :D
   
  Son düzenlenen: 23 Mart 2019
 7. BETERBÖCEK

  BETERBÖCEK Guest

  Merhabalar,

  Tebrik ediyorum. Çok yararlı ve hoş bir konu olmuş, sonuçlarda genele gayet tutarlı. Bu konunun sabitlenmesi için gerekli işlemleri yapacağım.

  Emeğinize sağlık diyor, iyi forumlar diliyorum...
   
  Spinaci bunu beğendi.
 8. Delta için 131588 uridium;

  Alpha için 25571 uridium;

  Gerçeğe oldukça yakın.Takdire şayan bir formül.

  Son bir hades parçası için 6598 uridium diyor i gerçeğe yakın hatta tutarlı üzülerek söylemeliyim ki bazen 80 bin uriyi dahi bulabiliyor :D
   
 9. BETERBÖCEK

  BETERBÖCEK Guest

  Merhabalar,

  Evet, bu sistem bazen sürpriz yapabiliyor. :smiling-eyes: Pekte hoş bir sürpriz olduğu söylenemez. :smiling-open-cold:

  İyi forumlar dilerim...
   
  Melik•Bey bunu beğendi.
 10. İlginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Matematik yalan söylemez :)

  Evet doğruluğunu bir kaç kapıda gözlemledim örneğin zetalarımı çıkan sonuca açtım ve bunun yanında en büyük kanıt alfa, beta ve gama da formül bunların toplamının inidirim gününde verdikleri uri ile rahatça açılabileceğini gösteriyor ve ben hafta sonu urim bile azalmadan onlarca kapı döndüm :)
  Sonuçta bu ortalama değerlerdir daha aza açılarak da süpriz yapabilir :)
   
  Manitu bunu beğendi.
 11. BETERBÖCEK

  BETERBÖCEK Guest

  Merhabalar,

  Asıl ben bu faydalı çalışmanız için teşekkür ederim. Sizden daha farklı matematik hesaplamaları da öğrenmek isterim, anladığım kadarıyla ilgilisiniz. :)

  İyi forumlar dilerim...
   
 12. Ne demek, kapı ile uğraşan insan çok en azından hesaplarını bilsinler istedim biraz :)

  Başka konular oldukça ve ilgimi çektikçe elbette yaparım. Önemli olan konu bulmak tabii ki :)
   
 13. güzel çalışma tebrikler benim bir sorum olucaktı. Enerjileri 100 lü 10 lu 5 li basmamızın bir farkı olur mu acaba ?
   
 14. Öncelikle teşekkür ederim, evet fark olmakta şöyle ki 100'lü bastığınızda sistem 6 çarpana ulaştığında çarpanı kullanıyor ve bu çarpanın kapıya denk gelme ihtimali çok az. Bu yüzden 5'li basarak çıkan çarpanların x2, x3 de kullanılması çarpanların tutma ihtimalini arttırır.
   
  Atakentlistyla ve Sempatik.57 bunu beğendi.
 15. Anladım cevap için teşekkürler.Bir sorum daha olacaktı müsadenizle,nano kalkan gelmesin diye Phoneix gemisi kullanıyoruz bu denklemi etkiler mi? Bunu da hesaba katmak istersek daha kompleks bir denklem mi elde ederiz ?
   
 16. Nasıl desem nano gövde formülden bağımsız ve nano gövde gelse de açacağınız değeri gösterir. Ama oyunda nano gövde dolduğunda kapı parçası yerine çarpan çıktığı da bir gerçek. Nano gövde olayı bir hataya sebep oluyor ve bu hatanın oranları nasıl etkilediğini bilmediğimiz için formülleştirmek zor. Bunun için teorik değil de daha çok deneysel bir yaklaşım yapmak gerek. Örneğin 20-30 kapıyı phonex ile açıp sonuçları formül ile karşılaştırmak ve sonra yine 20-30 kapıyı nano gövde dolu bir gemi ile açıp sonuçları karşılaştırmak gerekir. Bu sayede muhtemelen bir katsayı elde edilir örneğin nano gövde dolu bir gemide formül 1.3 ile çarpılmalı gibi bir durum olur. Ama dediğim gibi teorik olarak mümkün gözükmüyor iş denemelere kalmış durumda :)
   
 17. Tam düzeltilesice bir süpriz. :D
   
 18. .Paradoks.

  .Paradoks. Guest

  Merhaba,

  Nano gövdeniz full olduğu zaman kapı parçası çıkma oranı %4 daha artarak %17"e ulaşır. Denkleminize çok küçük bir değişiklik ile yine gerekli hesaplamaları yapabilirsiniz.

  İyi forumlar.
   
 19. Bu dediğiniz nano gövde full olduktan sonra artık çıkmadığı anlamına mı geliyor? Ben çıkmaya devam ediyor diye biliyorum bu durumda da oransal olarak değişen bir şey olmuyor. Ve bunların yanında full olduktan sonra çıkmasa bile onun yüzdesi direkt kapıya eklenemez. Ağırlıklı olarak paylaştırmak gerekir. 13+4 değil de 13 + 13*0,04 şeklinde olur.

  Bir de modum nano gövde full olunca kapı çıkması azalıyor yani olumsuz etkisi var.

  Düzenleme: Nano gövde full olduktan sonra artık çıkmıyor. Bu yüzden onun ihtimali de ağırlıklı olarak diğer oranlar üzerine dağılıyor. Yani yeni kapı çıkma ihtimali 13 + 13 * 0.04 = 13.52 oluyor. Kapıların açılma maliyeti bu sayede biraz daha aşağı çekilebilir. Bu da %4 daha ucuza açılabileceği anlamına geliyor.
   
  Son düzenlenen: 26 Mart 2019
 20. Lyngvia

  Lyngvia Guest

  Merhaba,

  Aklıma Monty Hall problemleri geldi. Olasılıkta bir etkeni çıkardığınız zaman diğer etkenler bundan nasıl etkilenir ? Bence çıkan etken 0.04 olduğu için 13x0,04=0,52 toplamda da 13+0,52'den 13,52 gibi bir oran elde ediyoruz. Kapı çıkma şansını çok az da olsa olumlu etkilediğini düşünüyorum.

  İyi forumlar.
   
  Manitu bunu beğendi.