Destek Laptop fan soğutucu

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve yılmazcan47 tarafından 16 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. elimde monster abra a5 var yaşadıgım yerin çöl iklimi olması sebebiyle fan sogutucuya ihityacım var ne önerirsiniz
    ekran boyutu
    15.6" FHD 1920x1080

2. Dostum eğer basitçe internette gezinip dizi izliyorsan ve laptopu pek yormayan oyunlar oynuyor isen fan soğutucusu bir düzey iş görür ancak özellikle ''high end '' tabiriyle laptopu yoracak oyunlar oynuyor isen fan soğutucusu çölde vantilatör gibi etki ediyor , aynı sıcak havayı döndüre döndüre veriyor , pek etkili olmuyor . Klimalı ortamda olmak en iyisi , klimaya sahip değilsen sanırım havayı soğutarak üfleyen ve laptop için klima etkisi gören teknolojik soğutucular var , ancak bunlar epey pahalı diye biliyorum . İnternette bolca karşına çıkan fiyat / perfomans olarak iyi denilen klasik fan soğutucularını alırsan tabi ki bir nebze iş görür ama unutma ki CPU sıcaklığını düşürmede bu tür soğutucular sadece küçük bir destek , kesin bir çözüm değil . Soğuk ortam candır , dolayısıyla klima candır .
    Ben sana arkadaşımın önerilerini yazdım , ben fan soğutucu kullanmıyorum . Ayrıca arkadaşımın dediğine göre alacağın fan soğutucudaki fan sayısı az ve büyük olmasından ziyade çok ve küçük olmalıymış , böylesi daha iyiymiş . Ne kadar doğru bilemem .

yılmazcan47 bunu beğendi.
  3. zalim

zalim User

Piyasadaki en iyi soğutucuyu al 5 derece anca faydası oluyor, ama küçük usb fanları biliyormusun onu dorudan bilgisayarın hava çıkış yerine yerine doğru haval gelecek şekilde ayarla. inan buz gibi yapıyor ama lapton altınada masadan biraz havada tutacak kalem, silgi o büyüklükte yada ucuz laptop fanı al o daha iyi olur onla beraber usb fan çok iş görüyor.

4. o tur fanlar baya ovuyorlar
    mardinde havasıcaklıgı 45 derece klima var odada 27 derecede , ama leptop sogumuyor çogu oyunda

5. tryhardD

tryhardD User

hocam o iş zor ya ben de muzdaribim biraz araştırdığımda cpu ve gpu voltajlarıyla oynamanın (riskleri var ondan bir bilenden tavsiye alsan iyi olur) şayet o da iş görmezse termal macun yenilemenin (daha büyük riskler arıyorsan sıvı metal macun var tabi cihazı yakabilir) gerekli olabileceğini okumuştum tabi bunları 90 dereceyi geçen bir cihaz (kendiminki) için okumuştum tabi senin ısınma sorununun ne düzeyde olduğunu bilemediğim ve işten çok da anlamadığım için fazla da yönlendiremiyorum. tabi burada yazanlar da işe yarar ama en iyi 5 derece oynatıyorlar diye biliyorum.

6. zalim

zalim User

bu tür fanla işe yarıyor laptop klavyesi kullanıyorsan elinede hava geliyor o yüzden pek sağlıklı olmayabilir ama harici klavye ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsin.

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 17 Temmuz 2020
  7. -Star-

-Star- User

Yılmaz abi geçenlerde bir arkadaşıma Flaxes FN-3280 diye bir soğutucu hediye ettim. Şarjdayken çok ısınıyor falan filan diyince cpuıd hwmonitor diye bir program var onu indirip baktırdım max. 90 derece falan gösteriyor demişti. Şimdi max. 70 gösteriyor diyor kendisi. Havalandırma deliklerinin tam altına denk gelecek şekilde bir laptop soğutucu bulabilirseniz bir de muadillerine göre daha devirli çalışan bir soğutucuyla güzel sonuçlar alırsın diye düşünüyorum. Alırken fan çapına ve devrine bakarsanız daha ucuza daha performanslı ürünler de bulabilirsin belki abi. Ben arkadaşın doğum gününe yetişsin diye pek araştıramamıştım :D Onun dışında Flaxes FN-3280 gibi laptopun altını tamamen kaplayan bir şey alırsan laptopun altına ufak tahliye delikleri açabilirsin eğer makinene kıyabilirsen, hava akışını artıracaktır. Onun dışında düzenli periyotlarda fan temizliği, fan çıkışı temizliği ve termal macun değişimi de sıcaklık sorunlarınızı daha düşük seviyelere çekecektir :) Ek olarak intelin sitesinde hangi işlemcinin hangi sıcaklıklarda sağlıklı çalıştığını gösteren bir bölüm var, işlemci modelinizi google amcada aratarak iki göz gezdirmeyle bulabilirsin, oradaki sıcaklık değerlerini aşmıyorsa sıkıntı çıkarmayacaktır.

8. çok teşekur ederim dostum ismi geçen sogutucuyu biraz araştırıp duruma bakacagım
    makineyi delcegimi sanmıyorum :)

9. Titan.

Titan. Guest

Merhabalar,

Ne olursa olsun leptop soğutucuları 200-300 tl vermedikten sonra sıcaklık değerleri en fazla 5 derece fark atıyor, Eğer şanslıysanız tabi ki de. Benim bireysel tavsiyem Almamanız dan yana bunun yerine evde kullanmadığınız bir kitabı leptopbun altına koyarsanız 1-2 cm fark fazlasıyla yetecektir. Yıllardır kullanıyorum sorun olmadı şu anda pc kullanıyorum kasasız :D püfür püfür sıcaklık değeri en fazla o da ekran kartı 70 dereceyi gördü %58 fan hızında ek bişi almaya gerek yok işin özü :D

Ek olarak da bu videoyu buraya bırakmak isterim :) umarım yeterli cevapları alırsınız.

İyi Forumlar dilerim.

10. anladıgım kadaıyla hava akışını sagla gerisi onemli degil videodanda anladıgım sogutucu fln yalan

Titan. ve _-Thanatos-_ bunu beğendi.
  11. Yalan değil de ne kadar etkili olabilir ki sonuçta havayı döndürüp veriyor , çok bir fark beklememek gerek ( aşırı teknolojik soğutucuları saymıyorum ) En önemlisi hava akışının sağlanması kesinlikle buna katılıyorum , ayrıca yeni nesil laptoplar yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun değil mi , ben böyle biliyorum . Yani saatlerce aralıksız laptopu yormazsan , ara verirsen bence hiç sorun çıkmaz :)

12. zalim

zalim User

bu hiç olmamış çok ince yükseltmez ki bilgisayarı en az bir kalem kalınlığında birşey olsa iyi olur bence.

militaryship-3 bunu beğendi.
  13. bi 3 kardeş 2 leptop var evde :)
    7/24 açık leptopum yuncu leptopu ama sanırım onunda dinlenmeye ihityacı var 15dk dinlendiyoz her 2 saate bir
    özel duzenek yapcam yakında

14. Titan.

Titan. Guest

@yılmazcan47 benim dediğimi yap hiç özel şeylere gerek yok 200-300 sayfalık varsa kitap çözülmüş test kitabı komşu cocuğundan falan da al ygs mi ne o yeni bitti kesin verir leptobun fan kısmı boşlukta olacak şekilde öteki tarafa doğru leptobu üstüne oturttur. Sonrası miss ona para harcayacağına bana bir kahve ısmarla :D

15. reis bi koymuşum kitabı kışın ısıtır yazın yemek yapılır altında , seri iban at yada malatya mardine yolun duşerse bi çıtlat Laptop fanında kuzu çevirme yapam

16. Titan.

Titan. Guest

Gelirsem Bulucam seni :) Bah sonra sıvışmak yok ben öyle bişi demedim diye :D

17. mardin hakkında kısa bir bilgilendirme geçelim o zaman :D
    en amatör videoyu seçtim :)

diyarbakır mezopotamyanın kalbi , mardin ise atar damarıdır .

Son düzenlenen: 19 Temmuz 2020
    Titan. bunu beğendi.