Mimesis %100 Kaçınma Sağlamıyor mu

Konusu 'Teknik Konular' forumundadır ve tryhardD tarafından 13 Aralık 2021 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. tryhardD

tryhardD User

1. Well i am not sure about this is a bug or a feature. I can't even get a proper answer from support. Mimesis evasion ability seems to have a problem: Even with all evasion modules+skills+ equipped (i have %31 from modules) i can't reach %100 evasion even against npc's such as kristallons, lordakiums etc (i don't mention about BL npc's they have extra accuracy or against players). Support said that it is possible to reach %100 evasion. Is it really possible? If not what is the evasion limit? And if there is a limit you need to consider buffing mimesis because without %100 evasion it is totally useless especially against 700+ speed ships with 450k+ dmg
    2. There is evasion limit. Perhaps you can check our forums for it and please use the language channels for questions like this
    Yabancı dil yasak ama hani belki ben yanlış anlıyorumdur anlayan tam ifade etsin diye yazdım bu şekilde isterseniz forum ekibinden biri çevirip düzenlesin böylece söylemi çarpıtmış olmayayım. Bu yazışmanın hemen öncesinde DC'nin oyun özellikleriyle alakalı geri bildirimlerin alınması için kullanıldığı (hani oyun hatalarının nedense dahil olmadığı) eğer bu şekil kullanılmazsa DC kanalının kapatılabileceğini ima eden saimon için yazdığım oyunla alakalı bir geri bildirime aldığım karşılık. Eğer denilen gibi bir bugsa neden supporttan doğru düzgün yanıt alamıyorum ve düzeltme göremiyorum daha 7-8 ay önce bu konuda konu açtım yazdım. Eğer saimon hanımın dediği gibi bu bilinen malum bir şey ise niye forum(lar)da bununla alakalı teknik ve düzgün bir cevap bulamıyorum? Eğer bununla alakalı kulaktan duyma değil doğru düzgün bir bilgi ve link varsa paylaşır mısınız?

2. YARGU

YARGU Guest

Merhaba,

Konu başlığınız yeniden düzenlendi.

Öncelikle olay nedir? Alıntıya göre mimesis gemisinin %100 kaçınma yeteneği olmadığı iddia ediliyor doğru mu?

Ona göre bir ilerleme sağlayalım.

Olayı bir özetleyelim ki neyin ne olduğunu tam olarak anlayalım lütfen.

İyi Uçuşlar!

3. tryhardD

tryhardD User

İyi direk ban atmadığınız için teşekkürler. Mimesisin kaçınmasının sınırlandırılmış olması ve bunun nedense saimon(alıntı saimondan DC bakarsanız görürsünüz) dışında hiçbir yetkilinin haberinin olmaması (support da dahil) işin bir kısmı. İşin diğer kısmı da oyun hakkında geri bildirim vermiş olmama rağmen sanki oyun sorunu bildirmişim muamelesi yapması ben mi yanlış yazdım ingilizce bilmiyorum eğer yanlış anlaşılabilecek bir şey yazdıysam diye buraya da attım çarpıtmış olmamak için. Dedim ki supporttan dahi düzgün cevap alamıyorum bu bilerek mi yapıldı. Eğer bilerek yaptıysanız geri bildirim olması açısından geri yükseltmeniz gerekiyor oynanmıyor dedim. Ama nedense sanki oyun geri bildirimiyle alakasızmış gibi biz bilerek sınırladık bunu buradan değil forumdan öğrenin tarzı bir cevap aldım. Sizce buna niye sinirlenmeyeyim?

4. tahminimce ortada bir tanımlama sorunu var. yani örneğin modül nasıl bir etki veriyor +% verirken, yani %10 kaçınma varken %30 veren modül %40 a çıkarıyor da olabilir, %10 kaçınmayı sadece %13 (%10*1,3) e çıkarıyor da olabilir. ya da modül+droit düzeni 36% ise *1,65 ile %60 total kaçınma yapıyor olabilir. arge vs etkisi de var. hangi değer doğrudan yüzdeye veya varolan yüzdeye etki ettiği yazılmıyor hiç bir yerde. ancak şunu biliyorum 2 farklı yapıda yazılımcı, nesneye göre 2 farklı şekilde düzenlemiş olabilir/düzenlemiştir. her gemide varsayılan bir kaçınma miktarı var mı bunu da bilmiyoruz. var ise yine karışıyor hesaplar. ama derdimi anlatabilmişimdir diye düşünüyorum. başta %80 kaçınma varken tek hasar yemeden kesiliyordu mindfire, demek oluyor ki doğrudan etki ediyordu yani 0 dan %80 e çıkıyordu kesinlikle. %65 e çektiklerinde tek yaptıkları şeyin %15 olmadığını düşünüyorum.

5. tryhardD

tryhardD User

Dediğiniz gibi olabilir ama asıl mesele bunu aylardır öğrenemiyor olmamız kimseden. Ve bu durumda direk saimona yazınca da aldığım alaycı tavırlı cevap. Link de göstermiyor nerede yazıyormuş acaba kaçınmaya koyulan üst sınır. Ayrıca gemiden gemiye değişmiyorsa modül kaçınması direk ekleniyor gemiye gibi duruyor orcusta da %24 kaçınmam var x2 ile çarparsanız 48 ediyor ve oyuncular dahi 2-3 atışta 1 ıskalıyor hatta mindfire bile bazen 4-5 saniye vuramıyor. Ayrıca yorumda ayrıca geri bildirim de verdim onu bile değerlendirdiğini düşünmüyorum. Ama yazdığından bu anlaşılmıyor ingilizce bilmiyorsun diyecek olan çıkıp da aydınlatırsa seviniriz.

6. baktığımızda zaten geminin de direk yüzdeye etki etmesi gerekir. argesi modülü olmayan biri yeteneği bassa da aynı kalacaktır kaçınması. zaten bu yüzden her gemide varsayılan bir kaçınma var olabileceği ihtimalini de söyledim. bu ihtimali bilmedikçe nokta atışı bir çıkarım yapabilmek çok zor. tahmin yürütmek gerekirse %75-80 gibi bir kaçınma ya net bir sınır olarak var ya da belirli bir hesaplama yöntemi var ve halihazırda maks 80 leri görebilecek bir şekilde tasarlanmış.

çeşitli şekillerde çıkarım yaparak konuyu idrak etmeniz mümkün, boş gemi sadece yetenek ile, sadece modül ile, sadece arge ile, ve sonrasında 2 li olarak vs. en azından merakınızı giderir, belki ileride mimesis oynamak isteyenler için mini rehber tadında bir yazı da yazabilirsiniz. tahminimce 1-2 saatlik uğraş sonucu istediğinizi almanız muhtemel. süreci videoya çekmeniz işi kolaylaştırabilir. gönül isterdi ki bunu do ekibi yapsın ama en başından yapmadıkları için geçmişe dönük silinip yok olmuş bir gemi için, bu kadar bug ve sorun varken vakit ayırmamalarını garip bulmuyorum.

7. tryhardD

tryhardD User

Meseleyi size baştan anlatayım: Yaklaşık 6 ay önce modül sistemi tüm gemilere geldiğinde modülü düşüren birkaç kişi bu foruma yazdı (ben de dahil). Ve bu konuda bilgi olmadığı için sonrasında supporta ben yazdım ve ayrıca dediğiniz gibi video da çektim ki bu gemiyi son modüllerden önce de oynuyordum ve geminin saldırılardan kaçındığı falan yoktu:D. Modülü taktığımda da durum değişmemişti ki bunu anlatmak için video atmıştım. Sonrasında almanyaya sorunun(bunu support da kabul etti saimonun dediğinin aksine) iletildiği söylendi. Ve 2 gün sonra geminin kaçınması ilginç bir şekilde arttı (ama yine de %100'e ulaşmadı). Bu olaydan 1 ay sonra durumun ne olduğunu sormak için supporta yazdığımda durumun hala iş listelerinde olduğu söylendi. Ve geçen cuma artık meraktan ve durumu artık netleştirmek için supporta geminin kaçınmasında bir üst limit mi var, varsa kaç ve diğer npc/oyuncuların isabetlerinden nasıl etkilendiğini sordum. Ve oldukça ilginç bir şekilde gemilerin %100 kaçınmaya ulaşabildiklerine dair bir cevap aldım (ki şu anki tecrübemle böyle olmadığını yaklaşık %90 olduğunu düşünüyorum) ki kopyala yapıştır ayarında bir cevaptı. Bunun üzerine durumu kısaca izah ettim ve tekrar sorulacağı söylendi (geçen perşembe sayarsak 3 iş günü oldu hala cevap yok). Bunun üzerine DC'de genel feedback'e yazayım belki cevap alırım ve geri bildirim de olur dedim de saimon saolsun kestirip attı :D
    Video işine gelince: Bu gemi düzeltilmediği sürece tercih edilecek bir gemi olmayacak, burada çekeceğim videonun da bir faydası olmayacak. Ki artık düzeltilip düzeltilmemesi de umurumda değil sonuçta oyun yapımcılarının tercihi bu. Ama bu ilginç tavırlarla kestir at cevaplarla alakalı ciddi sıkıntım var. Oyununuzu madem fixleyemiyorsunuz, bari tavırlarınız düzgün olsun da saygı duyabilelim (saimon...)

8. oyunu açıp el ile denediklerini sanmıyorum %100 kaçınma için. teoride, yani kağıt üstü hesapta zaten 100 ü görüyor gayet arge hariç. dediğim gibi bilgi sahibi olmadığımız bir konu var şu anda. varsayılan accuracy ve/veya evasion. lordakia nın bile belli bir fazladan accuracy değeri olabilir. 90 gibi bir rakam sonucuna varıyorsanız şahsen bana doğru göründü. bilgide yanlışlıktan ziyade eksiklik olduğunu düşünüyorum. video çekme işlemini support veya yetkili birine gönderme amaçlı değil, hesaplama yöntemindeki hatayı bulursunuz belki diye tavsiye etmiştim. nokta atışı bir sorun belki süreci çok daha hızlandırırdı. şu anda %100 e ulaşmıyor diyerek, arge, droit düzeni, gemi yeteneği, modül, varsa varsayılan accuracy ve evasion vs. çok büyük bir iş yüküne neden oluyor. darkorbitin geldiği hali gözönüne alırsanız uğraşmayacaklarından emin olabilirsiniz. bu şekilde düzeltmeye kalkışılsa eminim başka buglar çıkacaktır ortaya. kaldı ki oyunun ana ekibinde bariz bir şekilde yazılımcı açığı veya başka bir deyişle kalifiye yazılımcı açığı ve hatta belki de yokluğu mevcut. flashplayer dan da kurtulmadığımız sürece devam edeceğinden, durumun peşinden gitseniz de kendinizi bu uğurda yormamanızı tavsiye ederim.

Son düzenlenen: 13 Aralık 2021
    tryhardD bunu beğendi.
  9. tryhardD

tryhardD User

Yükleri var tamam da bunu yetkili birinden öğrenmemin 6 ay alması bir de sanki hatalı iş yapmışım muamele görmem sıkıntı ki kodlamayı yapan adam da bilmeyecekse kaçınma sınırını yandık yarın bir gün birileri onu da buglar:D

§ΐωã§ļı•Ģãži bunu beğendi.
  10. hasar almama %75 i geçiyormu yani eğer geçiyorsa bu kesin oyun hatasıdır oyunun neresi düzgün çalışıyorki.

11. 3 ay önce falan ben baya uraştım bu işle supportla en son almanyadan bilgi verildi teknik olarak mimesis gemisi %99 da kalıyor %100 olmuyor bende modül arge vs vs hepsi var modüller için baya uraştım normalde ;%100den fazla var ama hasar alıyor eskiden almıyordu ama dediğim gibi kapatılmış artık %99u geçmiyor

12. tryhardD

tryhardD User

Geçiyor kardeş tecrübeyle söyleyeyim %90 gibi duruyor ama net bilgi verilmediği için bilemeyeceğiz.
    Hasar alır almaz bu oyun geliştiricilerin kararı bir şey diyemem anca fikir beyan ederim geri %100'e çekin diye. Ama sıkıntı kendi çalışanlarının durumdan bi haber olmaları. Bunu en başta söyleselerdi ne sen ne ben ne de 1-2 kişi daha vardı yazan bu kadar uğraşırdık ve dedikleri gibi bu bilgiyi hiyerarşi içinden edinemedim direk saimona yazdım şimdi tekrar sorsam kaça sabitlediniz diye ban atar kesin :D

13. Merhaba,

Konu ile ilgili @kaptan34 Modumuzun bir bilgisi olduğu yönünde bir duyum aldım ben :D ama bilemiyorum emin de değilim yani @YARGU size de öyle gelmedi mi modum?

Detaylı bir bilgimizin bulunmaması durumunda ilgili birimler ile iletişime geçip detaylı bilgi elde edilip size dönüş sağlanacaktır.

İyi Forumlar

tryhardD bunu beğendi.
  14. YARGU

YARGU Guest

Merhaba,

Bugün merkez ekibi sıkıştırmayı düşünüyorum şu kaçınmada ama benim duyduğum tıpkı soğuma süresinde olduğu gibi bununda bir kotası olduğu tam %100 kaçınma sağlamadığı.

Bakalım göreceğiz. :)

İyi Uçuşlar!

tryhardD ve markhumor.q bunu beğendi.
  15. yargu support almnayadan bilgi almış işte onalara sorun bana dedikleri %99 da kalıyor

16. TanrıEru

TanrıEru User

Mimesisin yeteneği sınırlandığı epeydir biliniyor ve söyleniyor aslında %100 asla olmuyor bu zamanında görevliler tarafından da söylenmişti yanılmıyorsam %80 veya 90 civarında bir yerde sabitlenmiş durumda hasar yememen gibi bir konu söz konusu değil yani bekleme süresi meselesi gibi hatırlarsanız roketatarlar geldiğinde de konuşuldu buna benzer bir konu üst limiti var onun