Destek Miss Oranları

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve ıııııııı tarafından 29 Kasım 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. Şuan arge dağıtımında beni düşündüren bir kaç konu var.
    En önemli konu gemilerin atışlarında argesiz olarak kaç atışta bir veya yüzdelik dilim olarak ne kadar miss oranı mevcut?
    Mantık yürütmek istiyorum biraz bu konu üzerinde ayarcı olmadan belirli oranda miss atıyoruz oyuncu gemilerine diyelim bizim her 5 atıştan 2 si miss vursun böylece ıska ihtimali %40 oluyor ayarcıyı 5/5 yaptığımızda temel oran üzerinden hesaplarsak %60 + %25=%85 olduğunu varsayalım bu şekilde bir oranı merak ediyorum. Sebebi argelerimden yanıltma manevrasının işlevselliği. Ancak oyunda ki hedef yardım cpu bir detay veriyor diyor ki %50 isabet şansı daha veriyorum sana argelerden alınan %12 yanıltma manevrası bir geminin savunma ıska şansını geminin kendisine göre değil karşıdan gelen atışa göre ayarladığı varsayımında bulunuyorum yani bir X gemisi atış yapacak bir Y gemisi savunma yapacak olsun X gemisinde hedef yardım açık ayarcı tam bulunsun bu toplamda %75 oranında isabet şansı verir Y gemisinde bulunan %12 düşülürse ki tam oranlar verilmediği için bakkal hesabı yapıyorum bu matematiksel bir formül üzerinden esas alınan bir sonuç değil, tam oranla bir vuruşa sahip olan X gemisi isabetini asla kaçırmayacaktır çünkü yeni gelen Tyrannos centurion ve lazer isabet modülleri de mevcutsa ki bu %10 isabet şansı ve bende bulunan %17 isabet şansı veren modülü hesaba katarsak hiç kaçırılmayacak atış demek oluyor.
    Şimdi daha makul bir zeminde bir hesaplama yapmak istiyorum 100 atışın 60 tanesi isabetli 40 tanesi isabetsiz diyelim %25 ayarcı verilse 75e 25 olsun bu atış durumları tyrannos centurionuda hesaba katalım %10 82,5e 17,5
    bende %17 modül var isabet için 96,5 atışa 3,5 miss oranı veriyor hedef yardım açık olsa kaçırma ihtimali sıfır gibi gözüküyor fakat hesabın yapılma şekli bu mu ?
    Ayrıca kaçarken miss oranlarının arttığı görülüyor acaba yanıltma manevrası kaçarken mi etkin yoksa lazer atışı sırasında menzil arttıkça miss oranı mı artıyor lütfen detaylı bir şekilde bilgi verebilir misiniz ?
    Çünkü 5 puanlık bir argenin artık işe yaramadığı düşüncesindeyim ona göre arge tablosunu yeniden oluşturmak istiyorum bu oranların tam olarak hedef yardım cpusu dahil olmak üzere nasıl işlediğiyle ilgili bilgi verir misiniz? teşekkür ederim.

Zıhar bunu beğendi.
  2. Titan.

Titan. Guest

Merhabalar,

Konu hakkında takım arkadaşlarıma yönlendirme işlemi yaptım en kısa sürede konunuz cevaplanacaktır.

İyi Forumlar.

3. Teşekkür ederim beklemedeyim.

4. Titan.

Titan. Guest

Merhabalar,

Konu hakkında daha net bilgiler alabilmek için daha da üst mercihlere danışmak zorunda kaldık :( Bekleme sürenizin uzayacağını düşünüyorum. Genelde haftada 1 de olsa konuyu hortlatmanızı rica edeceğim.

İyi Forumlar.

5. Aliens

Aliens User

Evet, bu konuda ciddi sıkıntı var; bende bunu fark ettim.

Ben bu dediklerinizin benzerini P.E.T.'im ile yaşıyorum. Şimdi seviye 3 Kombo Koruma Modu %85 ıskalama veriyor P.E.T.'inize. Kaçınma Protokolü X Seviye 4 ise adet başına %4 şans veriyor. 12 x %4 = %48 yapıyor. Şimdi isabet şansı bonusu veren bir modül takılı olmadan veya Tyrannos Centirion tasarımına sahip olmayan, ayrıca hedef yardımı açmayan sadece Ar-Ge'den gelen +%25 isabet şansına sahip bir gemi düşünün. Bu test saydığım şartlar altında denendi, o yüzden yorumlamalarınızı da bu esası göz önünde bulundurarak yapın.

Şimdi bu yüzdeleri iki farklı şekilde uygulayalım:
    Yöntem bir: %85 modül ve %48 protokol oranını toplayın. %133 bir ıska şansı doğdu, %133'ten %25 çıkaralım; %108 veya %133'ün %25 kadarını silelim; %100 kaldı elimizde. Bu durumda yukarıda bahsettiğim şartlara sahip bir geminin P.E.T.'e lazer ile hasar vermesi imkansız oluyor. Ama ne hikmettir ki neredeyse 10 vuruşundan ikisi işliyor. Bu imkansız veya her duruma göre imkansıza çok yakın oranlarda bile gayet rahat P.E.T. hasar alabiliyor.

Yöntem iki: %85'in %48'ini alalım, %40,8 bir oran çıktı. Bunu %41'e yuvarlayalım. Şimdi %85 + %41 = %126 oldu. Bundan ya %25 çıkarıp %101 oranını alalım yada %126'nın %25'ini kesip %32 (%31.5 çıktı ama yuvarladım) çıkaralım; yeni oran %94 oldu. Geminin P.E.T.'e vurma ihtimali inanılmaz seyrektir. Bunu seri atışlarla yaptığımızda bize ortalamayı vermesi gerekiyor. Ama yine dediğim gibi, gemi P.E.T.'e rahatlıkla vurup patlatabiliyor.

O halde şu soruyu sormamız gerekiyor; bu oyun nasıl bir hesap ve kitap yapıyor da bu tarz kaçınma, kritik vurma, miss atma gibi olayların durumu mevcut ekipmanların verdiği yüzdelerle büyük bir tezatlık yaşıyor?

Mesela aynı durum Mimesis içinde geçerli. Oyun nasıl bir hesap yapmış da NPC'lerde her şey dahil %92 kaçınma kazanmış bir gemiye ardı ardına çok rahat isabetli vuruşlar yapabiliyor? Bakınız, yeteneğin oyuncular üzerindeki etkisini geçtim. Bir çok isabet oranı arttırıcılar olabileceği için o toplara hiç girmedim. Yerine gayet geminin kazandığı kaçınma oranına göre vurması gereken ve gidip hedef isabet bonusu arttırıcıları olmayan sistem gemilerini seçtim.

Bunları ciddi ciddi merak ediyorum. :)

tryhardD bunu beğendi.
  6. bircan21

bircan21 User

Hocam merak ettiğim birşey var. Argelerde %25 doğru vuruş olayı pet için de dahil mi? yani petimizin doğru vurma olasılığı artıyor mu?

7. Konunun uzayacağının farkındayım çünkü bayağıdır araştırıyorum net bir cevap için. En yetkin ağızlardan bu oranları duymak istiyorum bu oranların öğrenilmesinden sonra yeni bir konu ile oyunun s.s.s ekleneceğini düşünüyorum umarım kısa zamanda dönüş alırsınız :)
    Aynen dediğiniz sorunlarda benim konu içeriğime dahil aslında tutarsızlık mevcut hesaplamalarda umarım gerekli açıklamalarla bu sorulara cevap bulunacaktır.
    Pete etki etmez. pet için isabet protokolü var o etki eder.

8. Luminous

Luminous Guest

Merhaba,

Maalesef bizim burada yaptığımız hesaplamalar ile oyunun yazıldığı dilin yaptığı hesaplamalar birbirini bir noktada tutmuyor. Zira makine dili bu sayıları yuvarlamaya zorlanıyor ve yuvarlayınca (giriş parametreleri doğru olsa bile) gerçek hayattaki sonuca ulaşamıyoruz. Konu hakkında ileri seviye bilgim yok, eğer programlama ile ilgilenen bir oyuncumuz varsa cümlelerime uzun uzun açıklık getirebilir.

Bu hesaplamalara en büyük örnek gemilerin -modül veya çark faktörleri eklenince- hızlarının normalde olması gerekenden farklı olmasıdır.

İyi forumlar dilerim.