Bug / Oyun hatasi neden tutucu program hata olarak sayılıyor

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve T-129ATK- tarafından 18 Mart 2021 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. T-129ATK-

T-129ATK- User

Bugün gerçekleştirilmiş olan güncelleme ile arka planda bazı çalışmalar için sunucular yeniden başlatılmış ve aşağıdaki düzenlemeler gerçekleştirilmiştir:
    • Hata: EM Freighter'e oyuncular hedef alabilir ve ateş edebiliyordu - DÜZELTİLDİ
    yani allah aşkına prgram kullanmayan bir oyuncu zaten EM Freighter'e dokunamıyor tutucu kullananlar sıkıyor o büyük yaratığa ve buna darkorbit hata diyor asıl hata adminlerde şikayete rağmen ban yemiyor tutucu kullananlar

2. tutucuyu oyuncu(!)ların yüzde sekseni kullanıyor üstüne de aşırı hasar artışı ve kalkan delme zırvası gelince elle oyanayanın hibir şansı kalmıyor en azından eskiden ekipmanın oynayışın sağlamsa kalkanl konfilerde tutucuları kesiyordun

3. oben

oben User

resmen milletle elma geçiyorlar madem bunu düzelte biliyorsunuz oyuncularıda tutamasın tutucu.buradan duyuruyorum adminler fm ler tutucuda hata var oyuncuları tutabiliyor bildirinde düzeltsinler EM Freighteri kurtardınız bizide kurtarın EM Freighter kadar kıymetimiz yokmu.

4. T-129ATK-

T-129ATK- User

demek ki EM Freighter kadar değerimiz yok :)

5. evet çok mantıklı:D bunu ayrı bir konu olarak açabilirsin

6. Yapılan herşey hakkıyla oynayanları vuruyor zaten. :) Neden şaşırıyorsunuz anlamıyorum. :D

7. Viraaa

Viraaa User

merkez ekibin elinde :D en kisa sürede.en kisa zamanda banlanacaklar. :D diye diye yuzlerce forum admini geldi gitti.simdi yeni gelenlerede ogretmisler.en kisa zamanda :D

8. CLASSİ

CLASSİ User

Daha çok adminler gidecek gelecek bu klişeler değişmeyecek gibi görünüyor. Bu tarz cevapları okumaktan gına geldi. Yeni bir cevaplama tekniği geliştirmeleri gerekiyor.

9. Tutucu programların aslında neden yakalanmadığını açıklayayım:

Çok basit bir mantığı var aslında.

Şöyle ki siz javascript ile yazdığınız her şeye ID değeri verebiliyorsunuz.

Çok basit bir kod üzerinden örnek vereceğim:

for (var i = 0; i < 10; i++) {
    var obj = document.getElementById("arr_" + i);
    obj.style.border = "1px solid red";
    }

for bizim döngümüz, bu döngü 10 tane obje üretip dizi elemanı olarak atayıp sonrasında dom elemanından ID alıp 1 pixel değerinde çizgi çekiyor olması lazım (JS uzun zamandır yazmıyorum kusura bakmayın.)

objeye çok takılmayın sizin bellekte tuttuğunuz bir değişken olarak düşünebilirsiniz.

Şimdi olay şu arkadaşlar, oyunda bir çok şey id değerine sahip ve bunların hepsi benzersiz olmak zorunda ki oyunda bazı şeyler çakışmasın. Misal Strunerin id'si npc_id1 olsun StruneR'ın idsi npc_id2 olsun.

Burada sonsuz bir döngü oluşturulup yada tekrar eden bir fonksiyon ile oyunda ne kadar eleman varsa veya haritada ne kadar eleman varsa o kadar obje üretilip bir dizi içine atılıp o dizi eleman üzerinden şu işlemi yapıyordur muhtemelen:

$(document).ready(function(){
    $('#some-id').trigger('click');
    });

Bu şekilde otomatik bir şekilde oyunun gemi, çöp, npc, görev kulesi gibi bir çok elementi çekilip otomatik olarak tıklatılabilmekte.

En kaba tabir ile bu şekilde açıklayabilirim. Yani oyunda bunu engellemenin bir yolu yok şu halde JavaScript üzerinde. Adamlar bir şekilde Jquery, xml veya türevi olan liste şeklinde tutulan oyunun gemi, yaratık idlerini çekip tıklatabilmekte.

Bunu engellemenin tek yolu unitye geçilip oyunun objelerinin gizli hale getirilmesi yada yapılabilirse bu json veya benzeri listenin farklı şekillerde dışarıya açılması yani bir güvenlik önlemi olması lazım.

İşin komik tarafı bu çok basit bir script ile browser üzerine eklenebilir ve çalıştırılabilir ve bunu sunucunun fark etmesi çok zor olacaktır çünkü her tarayıcının kendine göre yorumlaması var kendine göre siteyi çalıştırma prensibi var hele birde kullanıcı eklenti kullanıyorsa siz ne kadar log toplasanızda o loglar çöpe gidecektir.

Öyle panelli bir programa bile ihtiyaç yok not defterinde bile yazılıp hazırlanabilir...

İşte forumda sabah akşam o yüzden diyorum UNİTYE GEÇİN EASY ANTİ CHEAT İLE ANLAŞIN.

Ama derdimizi kimseye anlatamıyoruz...

10. T-129ATK-

T-129ATK- User

hocam sizi tebrik ediyorum çok güzel açıkladınız gerçekten

11. ne kadar yazsanız boş kimse bir şey yapmıyor tutucu konusunda

12. Mrs.HOY

Mrs.HOY User

Yani mevzu güzel bir client ve yeni bir oyun motoru diyorsun.

13. Sadece client değil aynı zamanda payment sistemininde baştan aşağıya elden geçirilmesi gerekiyor.

Oyunun genel yapısı çok eski PHP ve JS versiyonlarını kullanıyor 2015'de her ne kadar flash player ile oyun motoru geliştirilip makyajlansada her şey görüntüden ibaret değil.

Bakın size şunu söylemem gerekiyor PHP'de bu oyunun ana safyası neden tasarlandı biliyor musunuz? PHP bu tip şeylerden komisyon almıyor ancak siz aynı şeyi C# dilinin asp.net framework MVC ile yapmaya kalkarsanız Microsofta para ödeyeceksiniz.

Kısaca iş buradan maaliyetten kaçmak burada ki forumun bile xenforo olmasının sebebi maaliyetten kaçmak.

Peki PHP nasıl bir dil onuda izah edeyim:

C#, C, JS yazmış biri olarak şunu söyleyeceğim, PHP C diline çok benzerdir fonksiyon temelli bir dil yapısını yani o geleneği C'den miras almıştır diyebiliriz neredeyse çok benzerdirler hatta kod yazılırken PHP çoğu şeyi programcıya yaptırır aynı C gibi. C#'da olduğu gibi bir çok açıdan overflow durumlarını önlemek için çok önlem alınmamıştır özellikle eski versiyonlarında PHP'nin.

Oyunun komple baştan yazılmasından ziyade ilk önce şu clientin adam akıllı yazılıp unitye geçmesi lazım yani bu iş böyle devam ettiği sürece kimse burada memnun olmayacak. Hileleri kökten bitirecek tek şey bu oyunun unitye sadece geçmesi değil Anti hile servisi olan easy anti cheat firiması ile yada benzer servislerle anlaşması gerekiyor ki bu iş kökten çözülebilsin. Unity zaten flash player destekliyordu ancak unitye geçilip çok iyi bir işçilik çıkarılması lazım yoksa sonumuz yine burada ki gibi olacak.

Bigpoint teknoloji geliştirme konusunda son derece başarısız bir firima kimse alınmasın gücenmesin ama her güncellemede oyunu bozan oyunun ana sunucularını test sahası olarak kullanan bir şirket. Yahu 2017 yılında oyuncu test ekipleri kurulmuştu dedim aha bir şey yapıyorlar sonra ne varsa alayını kapattılar ancak bu durumu ben DarkOrbitin oyuncu kitlesine bağlıyorum çünkü bizim oyuncu kitlemiz genelde toksik davranışlar sergiler her şeye bağırır çağırır ancak sorunu çözmek için ne bir hata paylaşımı için log dosyası paylaşır nede neyden dolayı hata oluştuğunu söyler varsa yoksa bunu nasıl satarım kafasındadır...

Burada suç biraz da Almanyada bug bulan kişileri bugları raporladı diye bannlayan bir anlayış var saimon yapıyor bunu böyle bir şey olabilir mi? Geçen aylarda DC'de gördüm adamın teki açığı paylaşmış oyun hatasını raporlamış bann atmışlar saçmalık açıkçası hatta yabancı kanallarda bunun capsini yaptılardı.

Kısaca diyeceklerim bunlar biz ne kadar bağırsakta çağırsakta iş Almanyada bitiyor burada ki TR ekibinin pek yapabileceği bir şey yok kaldı ki onlar söylesede Almanya ha ok tamam kafasında...

14. smoonrise

smoonrise User

'' Hata: Seprom açığı kullanımı - DÜZELTİLDİ ''
    Bu açıklama sonrasıda neden ban verilmedi ise o açıklama sonrasıda banlananlar olmaması çok şaşırılacak bir durum değil maalesef artık bu oyunu yöneten merkez (almanya) için ...

Sebebi ise gayet açık net uzun zamandır ve bunu yine maalesef birkaç oyuncu hariç diğerleri şimdi anlıyor sebebi '' PARA '' bu tür sorunları görmezden gelip kaybettiği ile bunlara son verdiğinde kaybedecekleri arasında seçim hangi taraftan yana kullandığı gayet açık ...

Fakat 2011 yılında argesi 0 tümgeneraller kurmaylar albaylar gezerken hepsi chatten küfür hakaret ede ede oyunu bırakacaklarını şantajı ile bir umut geçen ki payment bugu gibi affedilmeyi beklediler peki ne oldu bazıları daha para bastı geri yerinini rütbesini argesini aldı , bir kısmı yasak olduğu halde hesabından kurtuldu yeni hesap ile devam etti oyunu bazılarıda ben küstüm oynamıyorum sizle dedi ama döndü dolaştı yine geri döndü ki çoğu daha hile yok bot yok emek var diye rütbeli hesap alıp döndü oyuna :) bu kısmıda kara mizah işte zamanında kullandıkları ile emek hırsızlığı yapanlar sonrasında oyun temiz diye sıralamada devam etmeyi uygun gördüler ve mutlu son tabi bir süre için sonrası yine aynı darkorbit sorunları bot bug hile :)