NİÇİN Kara Cuma denmiştir

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve yahsa tarafından 28 Kasım 2014 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. yahsa

  yahsa User

  Bu cümle Asıl olarak hiristiyanlardan çıkmıştır. sebebi ise o günde yaşanan olaylara onlar uğursuz saymasından kaynaklanmaktadır.
  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde şu beş özellik vardır: 1- Hz. Âdem o gün yaratıldı. 2- O gün yeryüzüne indirildi. 3- O gün vefat etti. 4- O günde öyle bir an vardır ki, günah veya akrabalarla ilişkiyi kesme konularında olmamak şartıyla kul Allahü teâlâdan bir şey isterse Allahü teâlâ mutlaka onu verir. 5- Kıyamet o gün kopacaktır. Allah’a yakın hiç bir melek, hiçbir gök, hiçbir yer yoktur, hiçbir rüzgar, hiçbir dağ ve taş yoktur ki, Kıyametin kopmasına sahne olacağı için Cuma gününün heybetinden korkmasın.)
  [Buhari, İ. Ahmed]
  Müslümanlar için mübarek sayılan bir günü amaç sadece karalamaktır.
  13 de onlar için karadır uğursuzdur olay 1453.
  bu yazıma inanmayan arkadaşlar olsada bu nitekim böyledir araştırabilirler.
   
 2. Youjin

  Youjin User

  1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, 1929'da başlayan (etkilerini ancak 1930 yılının sonlarında tam anlamıyla hissettiren) ve 1930'lu yıllar boyunca devam eden ekonomik buhrana verilen isimdir. Buhran, Kuzey Amerika ve Avrupa'yı merkez almasına rağmen, dünyanın geri kalanında da (özellikle de sanayileşmiş ülkelerde) yıkıcı etkiler yaratmıştır.
  Büyük Bunalım en çok sanayileşmiş şehirleri vurmuş, bu kentlerde bir işsizler ve evsizler ordusu yaratmıştır. Bunalımdan etkilenen birçok ülkede inşaat faaliyetleri durmuş; tarım ürünü fiyatlarındaki %40-60'lık düşüş, çiftçileri ve kırsal bölge nüfusunu kötü etkilemiştir.[1] Talebin beklenmedik düzeyde düşmesi nedeniyle madencilik alanı buhranın en fazla etkilendiği sektörlerden biri olmuştur. Büyük Bunalım farklı ülkelerde farklı tarihlerde sona ermiştir.
  1929 Bunalımı temelde Amerika’da borsanın çöküşüne ithaf edilse de; o yıllarda yeryüzündeki ekonomik koşullara, krizin büyüklüğü ve etkisine bakıldığında Büyük Dünya Bunalımı adını almayı hakettiği açıkça görülmektedir. Bunalım dünyada 50 milyon insanın işsiz kalmasına, yeryüzündeki toplam üretimin %42 oranında ve dünya ticaretinin de %65 oranında azalmasına neden olmuştur. 1929 yılına kadar dünyada oluşan diğer krizlere bakıldığında dünya ticaretinin en fazla %7 oranında düştüğü düşünülürse 1929 bunalımının ne derece etkili olduğu tahmin edilebilir.
  Dünyayı bu denli etkileyen büyük bunalımı sebep ve sonuçları ile anlayabilmek için öncelikle I. Dünya Savaşı sonrasında dünyada oluşan ekonomik ve sosyal koşulları göz önünde bulundurmak gerekir.
  I. Dünya Savaşı dolaylı ya da doğrudan tüm dünyayı etkilemekle beraber, savaş sonrasında oluşan dünya tablosundaki en önemli figürler gerek yaşadıkları değişimler gerek dünya ekonomisine etkilerinden dolayı Amerika, İngiltere veAlmanya oldu.
  Savaşa kadar dünyada hegemonik güç sayılan İngiltere, kanayan bir ülke durumuna geldi. Savaş sonrası Amerika’dan alınan borçla yeniden kurulan altın standardıyla değer kazanan pound, İngiliz ihracatının azalmasına sebep oldu. Daha az ihracat daha fazla altının dışa akımına bu da yeniden borçlanmaya neden oldu.
  O yıllarda Almanya ise Amerika’nın savaş sonrasında geri istediği tazminat sorunuyla karşı karşıyaydı. Ekonomisi durma noktasına gelen Almanya, tazminat sorununa çözüm olarak para basmayı denedi. Bu para Amerika tarafından kabul edilmediği gibi Almanya’da hiperenflasyona neden oldu. Daha sonra tazminat sorunu 1924 yılında Amerika’nın önerdiği Dawes Planı ile çözülmeye çalışıldı. Bu planda Amerika Almanya’ya yeniden yapılanması için kredi verecek; yapılanmasını tamamlayan Almanya daha sonra tazminatını ödeyecekti.
  Krizin Patlak Verişi: 13. Cuma

  New York Borsası 1928 yılının başından 29 yılı Ekim ayının başına kadar olan süreçte gittikçe yükseliyor ve yüksek fiyat/kazanç oranı getiriyordu. Ancak 3 Ekim 1929 tarihine gelindiğinde, yukarıda sayılan sebepler doğrultusunda borsanın ilerlemesi durmuş hatta birkaç büyük holdingin hisse senetleri düşmüştü. Bu düşüş 21 Ekim günü yabancı yatırımcıların kâğıtlarını ellerinden çıkarmalarıyla hızlandı ve “Kara Perşembe” olarak anılan 24 Ekim 1929 Perşembe günü borsa dibe vurdu. 1929 yılının fiyatlarıyla 4.2 milyar dolar yok oldu. 29 Ekim 1929 gününün fiyatlarına bakıldığında bir yıl öncesinin karının bile sıfırlandığı görülür. 21-29 Ekim 1929 tarihleri arasındaki fark Dow Jones sanayi ortalamasının 328’den 230’a düştüğünü gösterir. Bu süreçte 4.000 kadar banka batmış, binlerce insanın mal varlığı yok olmuştur.
  [​IMG]
  Büyük Buhran sırasında Oklahoma'daki fakirler
  Bu insanlar açlığa sürüklendi ve sebze ve meyve yetiştirip satarak yaşamaya çalıştılar. Piyasadaki para bir anda yok olduğu için insanlar ihtiyaçlarını karşılamada takas yoluna giderek bir nevi değiş-tokuş ekonomisine geri döndüler. İnsanlar maddi varlıklarıyla beraber sosyal konumlarını ve ruh sağlıklarını da kaybettiler. Bunalımın etkileri II. Dünya Savaşı’na kadar yaklaşık 10 yıllık bir periyodda devam etti.
  Krizin sanayileşmiş ülkeler üzerindeki etkileri hemen hemen aynıydı. Toptan fiyat endekslerindeki düşüş (%40-60 arası), hammadde fiyatlarının dibe vurması (%50 civarı), menkul kıymet fiyatlarının ve borsanın gerilemesi (%30-40 civarında), dünya sanayi üretiminin düşmesi (%35-45 arası), işsiz sayısındaki artış (50 milyon kişi işsiz kaldı), ticaretin dibe vuruşu (%55-80) ve iflasların çoğalması oldu.
   
  Moderatör tarafından en son değiştirilen: 28 Kasım 2014
  polatalemdar311 bunu beğendi.
 3. Tom_Cat

  Tom_Cat User

  Müslüman aleminin en hayırlı günü Cumadır.bu Tür etkinlikler yanlış algılamaya sebep olabilir.sanırsam oyunda ki tek müslüman ülke biziz.ve inançlarımıza saygı beklemekte en doğal hakkımız.
   
 4. .-ProzeN-.

  .-ProzeN-. User

  Alt üstü bi isim ve ben özellikle yapıldığını düşünmüyorum bi isimde bu kadar derin anlamlar aramaya gerek yok bence :)
   
 5. ~~PARDUS~~

  ~~PARDUS~~ User

  Oyunlar bazı şeyleri empoze etmenin en sinsi yanıdır, yeni dünya düzencileri ve illuminati bu oyunu da sirayet etmişti oyun ekranın arka kısmındaki resimlere dikkatle baktığınız güneş, ra, üçgenler, piramitleri(İlluminatik simgeler) görebilirsiniz ama onların büyük bir kısmını kaldırdılar çünkü uyanmışlar çoğaldıkça bunlarında sinsi oyunları çıkmaya başladı.Kara Cuma derler, kabeyi kendi yarattıkları örgütlerle yıkma tehdidinde bulunurlar vesaire.

  Aman birşey olmaz da demeyin nasıl ki tvler de subliminal mesajlar yerleştiriliyorsa oyunlara yerleştirilmesi daha da basittir.Ben bir UYANMIŞ(Astir) olarak takipteyim bunları...
   
  yahsa bunu beğendi.
 6. Arkadaşlar bu mesele o kadar önemlimi? Müslümanız elhamdurillah cumamıda kıldım bugün ama bunun kasıtlı yapıldığını sanmıyorum Bana sorarsanız büyütülecek bir mesele değil bu
   
 7. Kara Cuma, Noel'den önceki soncuma'ya verilen addır. İngiltere'de, Kara Cuma geleneksel olarak ofis partilerinin en yoğun olarak yapıldığı gündür. Bu yüzdendir ki bu gece restorantlar, diskolar, barlar ve sonuç olarak hastaneler de çok yoğundur.
  vikepedi

  bununla birlikte arkadaşımın yaptığı açıklamada doğrudur. ekonomi alanında ama öyle zannediyorum ki bu oyunda indirim söz konusu olucağından ötürü benim yaptığım açıklama tam yerine göre bir açıklamadır. keyifli oyunlar dilerim. bu isimde her hangi bir mesaj aramayın müslüman kardeşim
   
  Moderatör tarafından en son değiştirilen: 28 Kasım 2014
 8. yahsa

  yahsa User

  youjin ekonomik krizden öncesini bahsediyorum senin anlattığın olay dünkü olay o ekonomik krizle alakalı bişe değil. dikkat edersen yazdığını keşke okuyarak anlasan vikipediaya koyanda zaten aynı mantığa hizmet ettiği için.. kriz perşembeye geldiği halde hazır yarında cuma ve 13. bak ne güzel dek geldi hazır zaten karalıyorlardı sen daha olayı anlamadın. bazı arkadaşlar büyültülecek değil diyor o niyetle değil diyor felan filan hepsi iyi niyetinizden olabilir ama bu inancını korumaya bağlıdır arkadaşlar...
   
 9. PAPATYA

  PAPATYA Guest

  Selam,

  Amerika Birleşik Devletlerin'de, Black Friday, Şükran Günün'den sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday resmi bir tatil sayılmaz. (Şükran günü ise Amerika Birleşik Devletlerinde Kasım ayının 4.perşembe günü kutlanır.) Bunlar teorik bilgiler olmakla birlikte düzenlenen etkinlikten dolayı Türkçe çeviriminde böyle bir anlam çıkmaktadır. Onların günü olarak cumaya kara cuma denmektedir. Biz müslümanlar için elbette bu gün mübarektir. Bunu sadece çeviri olarak görünüz. Ayrıca konu üst makamlara bildirilmiştir.

  Konu tartışmaya açık olduğundan kilitlenmesi uygundur.

  Keyifli Forumlar
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş