Osmanlı ve Cumhuriyet Döneminde

Konusu 'Kumanda Merkezi Arşivi' forumundadır ve 0BLIVI0N tarafından 9 Şubat 2016 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
 1. Rus Çarı I. Nikola'dır.......... Yeniçeri Ocağını kim kurmuştur. kim kaldırtmıştır .
   
  0BLIVI0N bunu beğendi.
 2. Aliens

  Aliens User

  Tam cevap olmadı. :) Konferansı söylemediniz. :)
   
  0BLIVI0N bunu beğendi.
 3. Konferans değil konserden çıkarken sylemiştir .. Osmanlı için hasta adam tabirini ilk kullanan Rus Çarı I. Nikola'dır. 9 Ocak 1853'de bir konserden çıkarken sohbet etmekte olduğu İngiltere'nin Rusya elçisi Seymour'a Osmanlı İmparatorluğu için hasta adam demiş, Seymour'da Çar'la yaptığı bu sohbeti Londra'ya rapor edince Çar'ın bu hasta adam benzetmesi her tarafa yayılmıştı. Ancak hasta adam deyiminin sahibi, Çar I. Nikola, Kırım Savaşı sırasında öldü, yine bu savaşta imparatorluğu hasta adam olarak nitelendirdiği Osmanlı'ya yenildi. Ayrıca Çar'ın Rus İmparatorluğu, hasta adam dediği Osmanlı'dan önce, 1917'de çökmüştü. Alıntıdır
   
  0BLIVI0N bunu beğendi.
 4. ÈrroR_™

  ÈrroR_™ User

  Yeniçeri Ocağı1362 yılında Anadolu Selçuklular‘da ki Hassa Ordusu‘ndan ilham alınarakOsmanlı Devleti‘nin 3. padişahı olan 1. Murad tarafından kuruldu.
  Yeniçeri Ocağı, vaka- i hayriye diye isimlendirilecek olan bir karar ve hareketle, 15 haziran 1826'da Sultan II.Mahmud tarafından ortadan kaldırıldı.
  (30 Ocak 1923) tarihinde ne olmustur ?
   
  0BLIVI0N bunu beğendi.
  • 30 Ocak 1923 Lausanne'de, "Sivil Mevkufinin İadesiyle Harb Esirlerinin Mübadelesine Dair Türk-Yunan İtilafnamesi" imzalandı.

  _?? Ve Dolmabahçe sarayını kim ne maksat ile yaptırmıştır ..
   
  0BLIVI0N bunu beğendi.

 5. I. Abddülmecid yapılmasını istemiş Mimar Garabet Balyan yapmıştır.
  Avrupa sanatını taşıması amaçlı yapılmıştır.
   
 6. Güncel Soru nerde ? :D
   
 7. Padişah portreleri çizen osmanlı döneminde yaşayan sanatçıları tanıyormusunuz_? En meşhurları kimlerdir
   
 8. -Keskin-

  -Keskin- User

  Nigari diye bir isim hatırlıyorum :D

  Bursa'nın fethi kaç yılıdna ve nasıl gerçekleşmiştir ?
   
  0BLIVI0N bunu beğendi.
 9. Nigari resim ile uğraşan sanatçılara verilen isim .. Ben sanatçı olarak sormuştum örn: jean babtiste van mour-İvan ayvazoski-Hoca ali rıza -Fausto zonaro - Gentile bellini-Osman hamdi bey gibi..________________________________________________Bursa şehri Osman Bey zamanında genişleme politikasının bir sonucu olarak kuşatılmış ancak ele geçirilememişti. Bursa şehri özellikle askeri açıdan ve ticaret yolu üzerinde bulunması sebebiyle önem taşımaktaydı. Orhan Bey zamanında 1326 yılında Bursa tekrar kuşatılıp ele geçirildi ve beylik merkezi yapıldı.____________ Osmanlı döneminde Saka ve Saki kelimeleri ne anlama gelirdi ve ne iş yaparlardı ????
   
 10. SOULFLY

  SOULFLY User

  Saka eskiden çeşmelerden vs yerlerden su taşıyan insanlara denirdi. Sakide hizmet eden bir nevi şuan ismiyle garson diyelim.

  Osmanlı İmparatorluğu Yıldırım Beyazıt dönemi Şeyhülislamlarındandır.
  Yıldırım Beyazıt’ın şahit olarak geldiği bir mahkemede onun şahitliğini
  “Siz namazlarınızı cemaatla kılmıyorsunuz” diyerek kabul etmemişti.
  Kendisinin 10000 cilt kitabı vardı ve 1430 yılında bu kitaplar arasında
  vefat eden Şeyhülislam kimdir?
   
 11. anakin5555

  anakin5555 User

  Bursa'nın Fethi
  Bursa kuşatması ve fethi

  Osmanlı Devleti tarafından 1314 yılında başlayan Bursa kuşatması, 10 seneden fazla
  Bursa’nın Fethi (6 Nisan 1326)
  sürdü. 1324′ de hastalanan Osman Bey, kumandayı oğlu Orhan Bey‘e devretti. Osman Gazi, oğlu Bursa’ yı fethettiği sırada vefat etti (1326).
  Orhan Bey, Müdanya limanını ve Orhaneli’ni fethederek Bursa’nın Bizans ile bağlantısını kesti. Aralıklarla on yıl süren kuşatma sonunda Bursa teslim oldu. İpek üretiminin merkezi olan Bursa, Osmanlı Devleti’nın başkenti yapıldı. Osmanlıların bu dönemde Sakarya havzası ve Marmara Bölgesinde yaptığı fetihlerdeki amacı, batı yönünde ilerleyip Rumeli’ye geçmekti.
  Öncesi
  Kuruluşu, milattan önceki yıllara dayanan Bursa, daha sonra Romalıların eline geçti. Roma’nın Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünmesinden sonra çevresi ile birlikte Doğu Roma İmparatorluğu (Bizans’ın) idaresinde kalmıştır.
  Osman Bey’in siyasi faaliyetlerinden bahsedilirken işaret edildiği gibi Osman Bey, Bursa’yı kuşatma altına almış fakat fethine muvaffak olamamıştı. Bununla beraber Bursa’ya Bizans’tan gelecek yardıma mani olmak için, şehrin yakınlarına iki kale yaptırmış, bunlardan birine Ak Timur’u, diğerine de Balabancık’ı muhafız olarak tayin etmişti. Böylece Osman Bey, Bursa’ya dışardan gelebilecek yardim yollarını denetim altına almış oluyordu. Bu sebeple 1315 yılından itibaren Bursa, Osmanlılar tarafından çevresinde inşa edilen kaleler vasıtasıyla bir mânâda muhasara altına alınmış oluyordu.
  Kuşatma ve fetih
  Orhan Bey, 1326 yılında büyük bir kuvvetle Bursa üzerine yürüdü. Aşikpaşazade ve Nesri gibi kaynaklar, Osman Gazi’nin, Bursa’nın fethinden önce oğlu Orhan’a:Oğul, sen önce Adranps (Orhaneli)’a git ki, o kâfirin babası Dinbozgazasında benim Bay Koca’mın düşmesine sebep oldu. diyerek onu Gazi Mihal (Köse Mihal), Turgut Alp, Şeyh Mahmud ve Şeyh Edibali’nin kardeşi oklu Ahi Hasan’la gönderdi. Orhan Bey, bu tecrübeli komutanlarla görüşerek Bursa’nın güneyinde ve bir bakıma Bursa’nın anahtarı durumunda olan Adrenos kalesini alıp yıktırdı. Orhan Bey’in gelişinden önce kaleyi boşaltıp Elete dağına çıkmış olan halk ve kale beyi, Orhan’a itaatini bildirdiler. Bunun üzerine tekrar yerlerine iade edilen halka karşı Orhan Bey, insaf ölçülerini aşmayacak derecede merhamet ve hoşgörülü bir şekilde davrandı. :)
   
 12. Üstteki arkadaş soru sormamış, konuya 4 aydırda yorum yazılmamış. Kaldığı yerden devam.

  Cumhuriyet ne zaman kurulmuştur dostlarım??
   
 13. BETERBÖCEK

  BETERBÖCEK Guest

  29 Ekim 1923.

  Türkiye tarihinde yapılan ilk ve Ekonomik politika olarak en önemli kongre nedir?
   
 14. İzmir İktisat Kongresi.

  Osmanlı tarihindeki ilk isyanın adı nedir?
   

Sayfayı Paylaş