Öneri Oyundaki eksiklikler ve Nasıl giderilebilecekleri hakkında

Konusu 'Güncelleme ve Fikir Havuzu' forumundadır ve JohnShepard tarafından 12 Aralık 2018 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
?

Oyun ilk hangi özelliğe el atmalı

1. Derecelendirme

12,5%
  2. Kolay Öğrenme-Zor Ustalaşma

12,5%
  3. Farming ve PvP'yi eğlenceli hale getirmek

75,0%
  1. Amacım kimseye işini öğretmek değil tabii ki ancak oyun artık geri kalmaya başladı şuanda mobil bir oyundaki özelliklerden bile daha az özellik sunuyor neredeyse oyun ve evet 12 senelik bir oyundan bahsediyoruz çok büyük ilerleme kaydetti onca zamandır ancak yeterli ilerlemeyi kaydedemediği için oyuncu kaybetmekte peki neler eklenerek mevcut oyuncu kitlesini de memnun ederek ilerleme kaydedilebilir.
    1. Derecelendirme
    2. Kolay öğrenme-Zor ustalaşma
    3. Farming ve PvP'yi eğlenceli hale getirmek
    4. Yeni içeriğe ulaşmak
    • Derecelendirme
    Oyun ilk çıktığında bir kaç kez oynamış ancak doğru düzgün gelişemeden bırakmıştım bigboy bile hayal gibi gelirken defcom gemisini aldığımda mutlu oluyorum o zamanlar hatırladığım kadarıyla defcom 40.000-60.000 Krediydi O kadar krediyi bile zor kasmama rağmen oyunun daha çok yeni olmasından kaynaklı olarak Uzman Yüzbaşı rütbesindeydim şuanda ise Lf-4 lazerlerim full Droidlerim onların uçuş düzenleri full olmasına rağmen ancak Çavuş rütbesine çıkabildim Çünkü artık çok fazla oyuncuya sahip bir oyun 12 yıldır devamlı aktif kalmış gemilerle yarış halinde olmak mümkün değil gerek Tecrübe Puanı gerek Şeref Puanı olsun çok yukarıdalar ve yeni başlayan birinin oraya yükselmesi neredeyse imkansız şuanda en tepedeki oyuncular oyunu bıraksalar onlar bıraktıktan sonra oyuna başlamış bir oyuncunun onlara yetişmesi 5-6 yıllarını alacaktır bunu düzeltmenin en kolay yolu Rütbeleri oyuncunun sıralamasının % olarak alınması yerine her rütbenin kendine özel bir puanı olmalı eğer o Rütbe Puanına ulaştıysan artık o rütbede olmalı oyuncu ve rütbelere ilk girildiği zaman belli ödüller verilerek oyuncular teşvik de edilmiş olur ve yüksek rütbeye sahip bir gemi kendi rütbesinin çok altında biriyle savaşıyorsa büyük risk almalı mesela kendisi patlarsa 100 Rütbe puanı kaybedecekse saldırdığı düşük rütbeli gemiyi patlattığında sadece 10 Rütbe Puanı kazanmalı Aynı şekilde eğer düşük rütbeli bir oyuncu yüksek rütbeli bir oyuncuyu patlattığında kendi rütbesinden kaç rütbe yüksekse alacağı rütbe puanı o kadar artmalı bu sistem ile oyunda mevcut bir çok soruna da çözüm bulunabilir.
    • Kolay Öğrenme-Zor Ustalaşma
    Şuanda popüler olan çoğu oyuna baktığınız zaman bu sistemi çok iyi kurmuş olduklarını fark edebilirsiniz oyunu teoride kavramak kolay olmalı oyuncular neyin ne olduğunu çok kolay bir şekilde anlamalı ancak anladıkları bu özellikleri nasıl kullanacakları onların hayal gücüne bırakılmalı darkorbit kolay öğrenme konusunda bir sorun yaşamıyor biraz forumun yardımıyla 3-4 gün içinde en iyi oyuncuların bilgi seviyesine ulaşabiliyorsunuz işte darkorbitin sorunu burada başlıyor oyunda yapması en fazla yetenek isteyen şey saldırılmak istenen şeye tıklamak bundan sonrasında lazerler arası geçişler olsun uçuş düzeni değiştirmek olsun tek düze herkesin aynı sistemi kullandığı bir sisteme sahip ve bu sistemi öğrendikten sonra elinizi alıştırmak dakikalarınızı almıyor yani ustalaşmak da çok kolay peki ustalaşmayı nasıl zor hale getirebiliriz darkorbit'in bu konuda attığı en büyük adım Aegis Spearhead ve citadel gemilerini çıkardığı zamandır oyuna belli rolleri sahiplenecek gemiler getirdiler ve bu çok hoşuma gitmiş bir hareketti açıkçası ancak bu kadar tasarımlarla uğraşmadan da oyuna bu tarz şeyler eklenebilir bunun en kolay yolu da daha fazla aktif yeteneğe sahip Cpular(insta kalkan gibi) eklemek gibi bu sayede oyuncular farklı kombolar ortaya koyabilir ve yeterli slot ayırmak için neyden vazgeçip hangi cpuları koymaları gerektiğini kendileri karar verirler böylece her oyuncunun kendine ait bir oyun stili oluşur tabii ki metalaşan cpu dizilimleri olacaktır önemli olan yeniliklerin farklılıkların arttırılması ayrıca bu cpuların her kullanımda belli materyalleri harcaması kaldırılmalı böylece oyuncular gelecek cpulara daha sıcak yaklaşacak ve denemek isteyecektir.
    • Farming ve PvPyi eğlenceli hale getirmek
    Baktığımızda darkorbit de bir farming oyununda pek de farklı değil bir sonraki adıma geçene kadar önceki adımı devamlı tekrar et mesela x-1 haritasında NPC yok et biraz geliş yeni lazerler al yeni gemiler al ve bir sonra ki haritaya ilerle bu sırada görevleri tamamla kapıları yap ta ki geliştirilecek bir şey kalmayana kadar bundan sonrasıysa sadece PvP peki bu ilerlemeyi nasıl daha eğlenceli hale getirebilir oyun daha fazla NPC ekleyerek ancak bu eklenen yaratıklar sadece bir önceki NPCnin biraz daha dayanıklısı biraz daha fazla hasara sahip olanı olarak gitmemeli hep mesela bir streuner patlatmak ile bir Boss Kristallon kesmek arasındaki tek fark harcanan lazer miktarı ve geçen zaman tabii ki her NPCnin ayrı ayrı kendine özgü bir yeteneği olsun demiyorum ancak bir boss NPCyi boss yapacak özellikleri olmalı saimonları ve aider streunerları bu yüzden seviyorum güzel düşünülmüş bir ilerleme kaydedilmeye çalışılmış ama mesela her haritanın kendine özgü Battle ray gibi özel bossları olmalı insta kalkan olmaz da başka bir özellik kullanır bu bosslar yeni kapılar eklenmeli mesela ve bu kapılarda da sadece o kapılara özel bosslar olmalı ve her birini yenmek farklı taktikler üretmeye sevk etmeli oyuncuyu (yeni kapı ve boss özellikleri konuma bakabilirsiniz bunun için) PvP konusuna gelecek olursak da derecelendirme kısmında bahsettiğim rütbe puanı PvP'yi cazip kılacaktır ve bu aktif yeteneğe sahip cpular daha özel bir savaşma hissi yaratacaktır (klanların da PvP de büyük rol oynamasını sağlacak konuma ise buradan ulaşabilirsiniz).
    • Yeni İçeriğe ulaşmak
    Oyunda gerçekten UFE(ultra full elite) seviyesine çıkmak çok zor ve gelen çoğu yeni içerik de bu UFE seviyesindeki oyunculara geliyor ve sadece bu içeriğe ulaşmak için bile UFE seviyesindeki oyuncular günlerce bir şeyleri birleştirmeye tamamlamaya çalışıyor ancak bundan sonra o yeni içeriği deneyimleyebiliyorlar (bkz.Karantina kapısı) bu yüzden oyuncular yeniliğe küsmüşler neredeyse çünkü gelen içerik yeni bir oyun deneyimi sağlamak yerine sadece tekrardan en güçlü hale gelebilmek için yapılması gereken bir iş halini alıyor çoğu zaman eklenen içerikteki tüm ödülleri topladıktan sonra bir daha o içeriğe bakmıyor oyuncular bu konuda yapılması gereken şey çıkan içeriğin oyun kalitesini arttıracak bir yenilik olması ve kolayca herkes tarafından deneyimlenebilmesi.

Son düzenlenen: 1 Ocak 2019
    Timur bunu beğendi.
  2. ycl668

ycl668 User

Bence yazdıkların mükemmel düşünceler. Fakat darkorbit ekibi oyunu nasıl eğlenceli hale getirebilirizden çok nasıl daha çok para kazanabiliriz mantığıyla işlerini yürüttüğü için pek de umursayacaklarını sanmıyorum. Tabi her oyun daha çok para kazanma mantığıyla çalışıyor fakat bu darkorbitte iliklerine kadar hissediliyor. Seninde dediğin gibi yeni güncellemeler hep full oyuncular için. Hatta etkinliklerde öyle. Sözde etkinlik yapılıyor fakat ben o etkinliğe katılamıyorum çünkü hemen patlatıyorlar. Rakipler patlatmazsa benim gemim o etkinliği yapabilecek kadar güçlü olmuyor.
    Oyunu ilk çıktığı senelerden itibaren ara vererek oynuyorum. En son açtığım gemide 8 iris 8 lf4 bi gemi yapabildim fakat rakiplerle aramızda o kadar fark var ki ben daha adamı göremeden patlıyorum. Oyunda full seviyesine yakın çok oyuncu olduğu için de yaratık bile kesmeme izin vermiyorlar sürekli birileri baskında. Eskiden kalkan çekerek 3 harita düşmandan kaçabilirdik çünkü oyunda en çok vuran gemi max. 20k vuruyordu. 7-8k kalkan çekmeyle canın bitmeden güvenli bölgeye ulaşabiliyordun. Artık adamların vurduğunun sınırı yok gemi üzerinde en az 250k hasar görmezsem şaşırıyorum.
    Velhasıl yazmışsın ama biraz boşuna emek etmişsin. Burada sadece birkaç kişinin taktirini alırsın en fazla ki onlarda yorum yapmaya tenezzül bile etmemişler.

JohnShepard bunu beğendi.
  3. Hiçbir şey yapmamaktan iyidir belki bir yetkilinin gözüne çarpar bir şekilde görürler diye çabalıyorum sadece çocukluk yıllarımda çok eğlenerek oynuyordum bu şekilde çökmesini hiçbir oyuncu istemez bir şekilde yardımcı olmak lazım görürler görmezler yaparlar yapmazlar orası da onlara kalsın.

4. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

Merhaba,

Link paylaşımı yasaktır.

Bahsi geçen konulara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.
    Bunun dışında güzel fikirlerinizin gerçekleşmesini dilerim.

İyi forumlar.

5. fikirler güzel inş buralara bakan yetkililer olur(merkez ekipten)

6. Güncel.

Sayfayı Paylaş