SSS: 3 D Güncellemesi

Konusu 'Açıklamalar/Sözlük' forumundadır ve Minerva tarafından 9 Nisan 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Minerva

  Minerva Guest

  “3 Boyutlu grafik motoru güncellemesi” ne demek?

  "Grafik motoru", oyundaki tüm önemli hareket eden nesneleri göstermekten sorumlu olan kısımdır. Yani daha basit bir ifadeyle "istemcidir".
  Bugüne kadar temelde bilgisayarın ana işlemcisini kullanan ve bu yüzden işlemciye herhangi bir nesnenin ekrandaki konumu, bu nesnelerin etkileşim şekli gibi pek çok veriyi işlemciye göndermesi gereken bir istemci kullanıyorduk. Sunucudan gelen verilerin yönetilmesi ve bilgilerin tarayıcıya gönderilmesi (ve tarayıcı daha sonra onu işletim sistemine gönderiyordu) ve bu tür daha pek çok şey gerekiyordu.
  Aynı zamanda oyunun, tarayıcının ve işletim sisteminin ekrandaki her bir nesneyi çekmesi gerekiyordu ve bu yüzden "genel harcama" olarak adı verilen bir kısımda işlem gücünün büyük bir kısmı ziyan ediliyordu.
  Yeni motor, hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda her bir modern grafik yongasının parçası olan işlevleri kullanabiliyor ve böylece nesnelerin ekranda görüntülenmesi sırasındaki gereksiz tüm yükten kurtularak ana işlemciyi çok büyük bir oranda rahatlatıyor.

  Yani artık üçüncü boyutta da hareket edebilir miyim?

  Aslında hayır. Çok harika görsel efektler için "derinlik" eksenini kullanabilir (kendiniz göz atın!) ama DarkOrbit, aynı oyun olmayı sürdürecek!

  Bilgisayarımın oyunu çalıştırıp çalıştıramayacağını nasıl anlarım?

  Öncelikle ilk yapmanız gereken oyunu çalıştırıp denemek.Bilgisayarınız oyunu çalıştırıyorsa o zaman oynayabilirsiniz.(“Ayarlar” menüsünü kullanarak 2 boyuta dönebilirsiniz.)
  3 boyutlu sürümü kesinlikle çalıştıramayan bilgisayarlarda "2 Boyut/3 Boyut Değiştir" seçeneğinin gösterilmemesini sağladık.
  Bilgisayarınızın "sistem özellikleri" aşağıdakiler gibi veya daha iyiyse bilgisayarınız sorunsuz bir şekilde çalışacaktır!

  Oyunda " 2 boyutlu sürümü seç " kısmındaki kutudan işareti kaldırıp ayarları en sıfıra çekip sabitleye basın.

  [​IMG]


  Daha sonra ise Grafik kalitesi kısmındaki ayarları en yükseğe getirin. Sabitle kısmına basınca ufak bir pencere çıkması gerekiyor. Ona da tamam dediğinizde geri sayım çıkıyor. Pencere kapanıp tekrar giriş yaptığınızda oyun 3D açılması gerekiyor.

  Tabi ki sisteminiz destekliyorsa açılır.

  [​IMG]

  3 Boyutlu sürüm için minimum gereksinimler (bu ilk sürüm, son sürüm için biraz değişebilir):

  İşlemci Intel Pentium 4 3GHz / AMD Athlon 64 3400+
  Grafik kartı ATI Radeon HD 3650 veya eşdeğeri
  RAM 2GB
  Flash player 11.8, en yenisi önerilmektedir (18.0)
  İşletim Sistemi Windows XP+, Mac OS

  Yine de yeterince hızlı çalışmıyor.Daha da iyileştirebilir miyim?

  İstemci performansını nasıl artırırsınız (FPS):

  • Donanım hızlandırma seçeneğinin seçili olmasına dikkat edin (flash -> ayarlar -> ilk sekmeye (Ekran) sağ tıklayın -> "Donanım hızlandırmayı etkinleştir" seçeneğini işaretleyin).
  • Grafik kart sürücülerinizi güncelleyin (böylece önemli bir performans artışı elde edebilirsiniz).
  • Ağır öğeleri (oyunlar, reklam vb.) içeren diğer sayfaları kapatın.Tüm tarayıcılarda.Müzik çalar sorun çıkarmaz (tabii ki çok ayrıntılı bir grafik görselleştiricisi vb. yoksa).
  • Arka planda çalışan tüm gereksiz uygulamaları, özellikle GPU'yu tüketenleri kapatın.
  • Tarayıcınızı güncelleyin.Google Chrome (Pepper Flash ile) kullanıcıları için ek not:iyi bir bilgisayara sahip olmanıza rağmen kötü performans ile karşılaşıyorsanız (veya bilgisayarınızda oyunu 3 boyutlu çalıştıramıyorsanız ) farklı tarayıcılar (Firefox, IE) deneyin.Chrome'daki Pepper Flash performans sorunlarıyla tanınıyor ve geliştiriciler bu konuda fazla bir şey yapamıyor.
  • Tarayıcı önbelleğini temizleyin.
  • Sisteminizi antivirüs programıyla tarayın.
  İstemci-sunucu iletişim gecikmeleri:

  • Arka planda indirme gerçekleştiren tüm uygulamaları devre dışı bırakın: p2p, filmler, yazılım güncellemeleri vb.
  • Güvenlik duvarı ayarlarını kontrol edin.
  • Yönlendiricinin/modemin yeniden başlatılması da bazen yardımcı olur.

  Unity mi, HTML5 mi kullanıyorsunuz?

  Bir yıldan uzunca bir süre önce bu işe başladığımızda farklı teknolojilerin kullanılması hakkında konuşuyorduk ve Flash3D'nin uyumluluk, performans ve özelleştirilebilirlik arasında bize en uygun dengeyi sunacağını bulmuştuk.
  Farklı bir teknolojiye geçiş çok daha fazla zaman alacaktı ve fazla bir avantaj vaat etmiyordu.
  Ayrıca HTML5 ile ilgili yapılan bütün reklamlara rağmen bu teknolojinin, DarkOrbit gibi bir çevrimiçi oyun için yeterince olgunlaşmadığını biliyorduk.
  Bu yüzden Flash 3D'yi yakında başka bir şeyle değiştirmeyi planlamıyoruz.

  Darkorbit Takımı.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.