SSS:Gmail ve Hotmail Şifre Sorunları Çözümü

Konusu 'Açıklamalar/Sözlük' forumundadır ve Minerva tarafından 9 Nisan 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Minerva

  Minerva Guest

  Merhaba Uzay Pilotları,

  Bu konumuzda sizlere Gmail ve Outlook ( hotmail ) elektronik posta hizmeti sağlayıcılarında yaşadığınız şifre sorunlarının çözümlerini anlatacağız.

  Öncelik olarak popüler bir şekilde kullanılan Google Mail yani GMail ile başlayalım.  GMAİL ( Google Mail )

  A) Google Hesabı Oluşturma

  Bir Google Hesabı, tek bir kullanıcı adı ve şifreyle Gmail, Google+, YouTube ve diğer pek çok Google ürününe erişmenizi sağlar. Google Hesabı oluşturduğunuzda, aynı kullanıcı adını ve şifreyi tüm Google ürünlerinde oturum açmak için kullanabilirsiniz.

  Şimdilik bizim hedefimiz Gmail ürünü olacak.

  Bunun için resmi Google sayfasına giderek sağ üstte olan ' Oturum açın ' butonuna tıklamalısınız.

  [​IMG]

  Daha sonra ki işlem karşınıza gelecek sayfada bir hesabınız olmadığı için altta göreceğiniz ' Hesap Oluştur ' butonuna tıklamak olacaktır.

  [​IMG]

  Hesap oluşturma bölümünde kendinize bir mail önadı ve şifre seçmelisiniz. Ancak hesabınızın daha güvenli olabilmesi için telefon numarası eklemenizi ve doğrulamanızı öneririz.

  [​IMG]

  Bu sayfada ki bilgileri doldurduktan sonra ' Sonraki adım ' diyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Sonraki adım bölümünde Google size hesabınızın nelere erişim sağlayabildiğini anlatacaktır. Bunlar yukarıda belirttiğimiz gibi Google hizmetlerinden oluşmaktadır.

  B) Güçlü Bir Şifre Oluşturma

  - E-posta hesabınız ve çevrimiçi bankacılık hesaplarınız gibi önemli her bir hesabınız için farklı bir şifre kullanın. Farklı hesaplarda aynı şifrenin kullanılması risklidir. Birisi, bir hesapta kullandığınız şifreyi öğrenirse e-posta hesabınıza, adresinize ve hatta paranıza erişebilir.

  - Şifrenizde rakamları, simgeleri ve büyük/küçük harfleri karışık olarak kullanmak başkalarının şifrenizi tahmin etmesini zorlaştırır. Örneğin, içinde rakamlar, simgeler ve büyük/küçük harflerin karışık kullanıldığı sekiz karakterlik bir şifre, yalnızca küçük harflerin kullanıldığı sekiz harflik bir şifreye göre 30.000 olası kombinasyon daha fazla içerdiğinden bu tür bir şifrenin tahmin edilmesi daha zor olur.

  - Kişisel bilgilerinizle ilgili olmayan, harf, rakam ve simgelerin bir kombinasyonu olan benzersiz bir şifre kullanın. Örneğin rastgele bir kelime veya kelime grubu seçebilir ve tahmin edilmesini daha da zorlaştırmak için başına, ortasına ve sonuna harfler/rakamlar ekleyebilirsiniz. "şifre" veya "açılsusamaçıl" gibi basit kelimeler ya da kelime öbekleri; "qwerty" veya "qazwsx" gibi klavye harf dizileri ya da "abcd1234" gibi sıralı diziler şifrenizin tahmin edilmesini kolaylaştıracağından bunları kullanmayın.

  - Şifrenizi oluşturduktan sonra 2 Adımlı Doğrulama'yı etkinleştirerek fazladan bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. 2 Adımlı Doğrulama, Google Hesabınızda oturum açarken kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte telefonunuza erişiminizin olmasını da gerektirir. Bu durum, birisi şifrenizi çalsa veya tahmin ederek bulsa bile, elinde telefonunuz olmadığı için hesabınızda oturum açamayacağı anlamına gelir.

  > UNUTULAN ŞİFRE & ÇALINAN HESAP

  1) Öncelik olarak Google resmi sayfasına gidilir

  Google resmi sayfasına giriş yaptığınızda karşınıza gelecek sayfada sağ üstte ' OTURUM AÇIN ' mavi butonuna tıklanır.

  [​IMG]

  2) Hesap bulma işlemi ile ilk adım atılır

  Bu sayfada karşımıza çıkan seçenekler arasında ' Hesabımı bul ' seçeneği mevcut olacaktır. Buna tıklayın.

  [​IMG]

  3) Bilinen veriler girilir

  a) İkincil bir e-posta ile

  Eğer hesabınızda 2 adımlı doğrulama olarak farklı bir e-posta eklemişseniz bu bölümü kullanarak belirlediğiniz mail adresine bir şifre sıfırlama seçeneği yollanmasını talep edebilirsiniz..

  [​IMG]

  b) Telefon numarası ile kurtarma

  Bir mail adresi belirlememişseniz ikincil bir yöntem olan telefon numarası ile kurtarmayı kullanabilirsiniz. Telefon numaranıza bir çağrı yolu ile mi yoksa mesaj yolu ile mi iletişimi kurulacak bunu seçebilirsiniz.

  [​IMG]

  Her iki yöntem sonucunda da " Ben robot değilim " adlı aşamayı da tamamlayarak hesabınızda yeni bir şifre belirlemek için adım atmış sayılırsınız ve Google Hizmetleri sizinle iletişime geçer.

  C) Hiçbir Güvenlik Aşamasının Yapılamıyor Olması


  Yukarıda anlatılan yöntemler ile hesabınıza erişim sağlayamıyor ya da 2 adımlı doğrulama sistemini kullanmıyorsanız Google Support ile iletişime geçmelisiniz.

  Bunun için Google arama motoruna " Google Hesabıma Erişemiyorum " yazmanız yeterlidir.


  Karşınızda bulacağınız ilk linke tıklamanız sonucu açılacak sayfa sizi Google ekibine yönlendirecektir.

  Bu aşamada Google ekibi size mail hesabınızı ne zaman oluşturduğunuz, daha çok kimlere mail attığınız ya da kimlerden mail aldığınızla ilgili kişisel sorular yöneltecektir.

  Hiçbir şüphe oluşmaz ise Google ekibi işlemlerin sonunda sizden Kimlik Fotokopisi isteyecek ve hesabı size yönlendirecektir.

  [​IMG]

  Ama yine de şifrelerinizi bir kağıda yazarak saklamanız ve ihtiyaç anında bulmanız en garanti yöntemdir. Unutmayın :)  HOTMAİL

  B) Hotmail Hesabı Oluşturma

  Hotmail'a giriş yapmak oldukça kolay fakat sizler kullanmaya yeni başlayacaksanız şayet, uzantısı üzerinden Kayıt işlemlerini yapmalısınız. Bunun için arama motoruna " Hotmail Kayıt " yazarak direk ücretsiz kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz.


  [​IMG]

  Bu sayfada sizden istenen kişisel bilgilerinizi, gerekli olan güvenlik sorularını, gizli soru ve yanıtlar kısmını eksiksiz doldurduktan sonra Hesap Oluştur'a tıklayınız. Belirlediğiniz mail adresine sahip başka bir kayıt olmadığına dikkat ediniz. Gerekli yerleri eksiksiz doldurduysanız Hotmail Kayıt işlemi tamamlanmış olacaktır.


  > UNUTULAN ŞİFRE & ÇALINAN HESAP

  1) Öncelik olarak Hotmail resmi sayfasına gidilir.

  " Parolamı Unuttum " kısmına tıklıyoruz.

  [​IMG]  Dikkat etmemiz gereken bir nokta hesabınızın adı ya da e-postanızı doğru bilmeniz gerekmektedir. E postanızı ve güvenlik kodunuzu girdikten sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

  [​IMG]  İleri dedikten sonra karşınıza kayıt esnasında verdiğiniz 2. e-posta adresiniz gelecektir. Bu adresin ilk iki harfi gözükecektir. Burada verdiğiniz e-posta adresinizi aşağıda belirtilen kutuya girmeniz gerekmektedir. Bilgileri girdikten sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

  [​IMG]  Açılan son pencerede verdiğiniz e-posta adresine gelen güvenlik kodunu girmeli ve İleri butonu ile yeni şifrenizi belirteceğiniz sayfaya yönlendireceksiniz. Böylelikle unuttuğunuz şifrenizi sıfırlayarak, yeni bir Hotmail şifresi almış olacaksınız.

  [​IMG]  Eğer ikincil e-posta adresinizi hatırlamıyorsanız.

  1. Bende bunlardan hiçbiri yok kısmına tıklayıp İleri diyoruz.

  [​IMG]  Gelen pencerede sizden farklı bir e-posta adresi isteyecektir. Buraya kullandığınız başka bir e-posta adresini giriniz. Ve ileri butonuna tıklayınız.

  [​IMG]


  Burada sizden istediği farklı e-posta adresine Kod içeren bir Mail gönderildi. Kodu doğru şekilde giriniz ve Doğrula'ya tıklayınız.

  [​IMG]


  Burada istenilen bilgileri doğru olarak yazarak İleri butonuna tıklayarak devam ediniz.

  [​IMG]

  Yeni şifrenizi belirleyip hesabınıza tekrar girebilirsiniz.  DarkOrbit Forum Ekibi.​
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.