Geri bildirim Unity'ye Geçiş Hakkında

Konusu 'Kumanda Merkezi Arşivi' forumundadır ve Manitu tarafından 16 Ocak 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Aliens

Aliens User

Merak etmeyin; sistem orta ve düşük seviyeli gemilerden de açılabilecek. Ayrıca daha Flash'ın desteğinin bitmesine 11 ay varken ve duyuruda Flash sorununa geçici çözüm olarak İndirilebilir İstemci yapılacak deniyorsa en az 1,5 - 2 yıl alabilir.

2. Oyun indirmeli olmalı artık.

Belli bir süre sonra donuyor ve kasıyor f5 atmak durumunda kalıyoruz.

Daha akıcı bir oyun istiyoruz bir oyuncu olarak buna hakkımız var.

AtomyTR bunu beğendi.
  3. 2009 yılından beri dakrorbit oyuncusuyum ve aynı zamanda sıkı bir battlestar galactica izleyicisiydim. Bigpoint Battlestar Galactica yı oyun yapacağını duyurduğunda çok sevinmiştim ve açık betadan itibaren oynamaya başladım. oyunda oldukça ilerleme kaydetmiştim. Tabii oyun o dönem unity motorunda ama web browser üzerinden oynanıyordu. Daha sonra oyunu client üzerinden oynatmaya başladırlar yani indirmeli hale geldi. Oyun dinamiklerinde de ciddi değişiklikler eklemişlerdi ama performansta büyük bir fark yaşamamıştık. Büyük ihtimalle darkorbit te önce web browser üzeinden unity motoru ile devam edecektir. Ardından oyun kontrollerinde yapılacak olan (bir ihtimal) eklemeler ve değişiklikler ile indirmeli hale gelebilecektir. En azından Battlestar galactica da böyle bir süreç yaşamıştık.

4. Kurtul1944

Kurtul1944 User

çok bildiğimden değil de ne biliyim sonuçta binlerce hesap bi .txt dosyasında değilidir herhalde herkesin kendi özelleştirmesi mevcut bana zor gibi geliyor. Mutlaka teknik aksaklıklardan dolayı kayıplar olacaktır bence.

Cryengine 2 dekini 3 e aktarırsın sorun yok, Unity de genelde oyunları klonluyorlar ama sonuçta o da kopyalayıp ufak editlerle oluyor. Ama Flashplayer dediğin şeyi oyun moturuna çevirmek ne biliyim teknolojide o kadar ileri değilim :D

Hayırlısı

5. Aliens

Aliens User

Tam anlamıyla aynı değil belki ama iki sunucuyu birleştirme işlemi de en az bu işlem kadar riskli. Ve hesap sıkışmaları (çoğu kullanıcı hatalı oldu) dışında kayıplar yaşanmadı. Yaşansa da muhtemelen Unity'e geçmeden önce oyunun mevcut bir yedeğini alırlar ve geçiş ardından şayet bir kayıp söz konusu olursa yedeklenmiş verilerden gerekli bilgileri kurtarabilirler.

ERDALBAGGAL bunu beğendi.
  6. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

Şahsi görüşüm nihai hedef olan DO’nun Unity oyun motorunda yeniden kodlanması, yazılmasından sonra oyun motoru kaynaklı bir limit olmaması nedeni ile 60 FPS limitinin kaldırılabileceği yönünde. Unity oyun motorunda yazılan istemcinin bizlere yüksek FPS stabilitesi sağlayacağı ve şu anda oyunda en fazla muzdarip olduğumuz, Flash Player kaynaklı FPS “drop” sorunun çözüleceğini bekliyoruz. Sizlerle daha kesin ve net bilgiler paylaşmak isterdim, lakin şu an elimizdeki bilgiler ne yazık ki kısıtlı.

7. bu değişiklikler ne zaman olur acaba 2020 bitene kadar flash player kullanmaya devam edebilir miyiz

8. Biraz yorumlarınızı okudumda ne kadar güzel hayallere dalıyorsunuz sesli güldüm, yok kasmıcakmıs yok akıcı olcakmıs, ya arkadaslar bunlara gerçekten inanıyormusunuz, ben sahsen bu oyun ekibine zerre inanmıyorum yine berbat bi oyun bizi bekliyor, pc, internet bunların hiç bir ilgisi yok, yıllardır berbat bu oyun, hep dusuk ayarlarda oynamak zorunda kaldık hep sorunu bizlerde aradılar, hile hurda zaten biliyorsunuz gırla, hiç bir şey eskisi gibi olmayacak oyuncu sayısı anlamında, yeni oyuncu da geleceğini zannetmiyorum kimse bu kadar zaman harcamaz sadece kendi aramızda yine kanser olarak zaman öldürmek için girer çıkarız fazla beklentiye girmeyin, malzeme bu, ellerinde halbuki çok iyi bir oyun var ama bir türlü geliştiremiyorlar hep geriye doğru gidiyor. İnşallah yanılırım tabi ama, bu oyun 1 yada 2 senelik oyun değil 10 seneden fazladır oyundaki sorunlar o yüzden hiç inancım yok.

9. halilbnn

halilbnn User

Dediklerinin tümüne katılıyorum oyundaki bu sorunların düzelmesi için her gün 2-3 konu açıyorumdur forumda açmayada devam edicem sonuçta biz oyuna eğlenmek için giriyoruz günün stresini atmak için giriyoruz yanlışlıkla kısaltma küfür yazan 1 ay ban yiyorsun arge dağıtmak için 1 ay beklemem lazım lazerleri vb. 16 seviye yapmak için eskiden ı-oil ve eir istemiyordu şuan istiyor dükkandaki malzemeleri yeni başlayan bir oyuncu ne işe yaradığını anlayamaz açıklamalar yeterince açık degil vs. vs. şunuda belirteyim forum adminleri kızabilir ama bu kuralların esnemesi bence oyuna daha fazla oyuncu katılması demek 1.5 ay önce başlamış biri olarak gözlemlerim bu

Lostraboss ve |KoPuK.028| bunu beğendi.
  10. Dark9878

Dark9878 User

Eğer unity ye geçerse ve işlemci ve ekran kartından kullanırsa 200 fps leri bile görebiliriz oyun ekran kartını kullanmıyor şu durumda böyle basit bir oyun eğer düzgün optimize edilirse hiç kasmadan oynayabiliriz (basit dediğim grafiksel anlamda)

11. Yapım ekibine ben sahsen güvenmiyorum boşa hayal kurmayın derim.

12. Firmanın diğer oyunu battle star galaktika unity ile yazılmıştı. Savaşlarda sistem sürekli çöktüğü için haritalara maksimum 200 oyuncu girebiliyordu. Bir oyuncu patlayıp o haritadan çıkmadan giremiyordun. Hatta görev yapmak için bile giremiyordun. Milletin görevi bitirmesini bekliyordun. Eğer bitirip de çıkarsa sen girebiliyordun. Tabi Bizim Türk aklımız yine hep bu tür şeylere kafası iyi çalıştığı için. Savaşan kesimler boşa gemi atıp haritada çoğunluğu sağlamaya çalışıyordu. Böylelikle diğer taraf haritada üstünlüğünü yitiriyordu.Ayrıca haritada 200 gemi olduğunda bende 7. nesil pc var şu an darkorbiti 70-80 fps civarında oynuyorum, orada 10 fps yi bile mumla arardık. Kısaca Unity zorunlu bir geçiş olacak ama hayal kurmamak lazım. Unity android oyunlarında şu an fena değil ama multiplayerde çok geride. Zaten de 2017'den sonra multiplayer olayını bıraktılar. Gidin bakın sitelerine artık multiplayer sistemi geliştirilmiyor. Grafik ve android yapılanmasına çalışıyorlar.

13. Arkadaş bütün tasarımlar 3-5 poligon, günümüz oyunlarındaki bir insan modeli darkorbitteki bütün tasarımlara bedel :D Düzgün çalışsın artık şu oyun, 2007 yılında değiliz.
    Sorun yeni eklenen ögelerin kodlamısı mıdır nedir bilemiyorum, geçen sahte bir darkorbit klonunda oynadım. Her şeyi aynı ama içi boş yani hiç bir ekstra yok, herkes lf3 :D Oyunda sıfır kasma, sıfır sunucu sorunu vardı. Flash illetinden kurtulunca bu seviyede bir şeyler görmek istiyorum diye bu notu yazdım.

TheDarkMen_2 bunu beğendi.
  14. Cathartes

Cathartes User

vallahi şahsi fikrim burada yazılanlar burada kalır ne bir adım ileri ne bir adım geri gidilir unity geçildiğinde minimum oyundan 1 ay hiç bir şey beklemeyin altı üstü DARKORBİT fazla bir beklenti içerisinde olmamak lazım

15. Hala neden gelmiyor lütfen artık kurtarın şu flash playerin gazabından söyle yüksekte tüm efektleri görerek oynayalım yıllardır hep en dusuk hep en düşük

16. -İDALI-

-İDALI- User

Ben de simsiyah ekranda 2 boyutta ve tüm ayarlar en düşükte oynarım hep. Ama yine de kullanılan ram 1 gb a yaklaşınca veya aynı alanda 8-10 kişi olunca oyun donmaya kasmaya başlar. unity buna çözüm olacak mı merak ediyorum.

17. _KIYAMET_

_KIYAMET_ User

Bildiğim kadarıyla Unity player daha stabil en azından unity kullanan oyunlardaki deneyimlerime göre daha iyi olabilir diyebilirim. :) Fakat tabi ki geçiş yapılıp Unity kullanmaya başlandığı zaman bu durum daha belirgin olacaktır. :)

18. NoFlexZone

NoFlexZone User

İzninizle bir yazılım uzmanı olarak konuya kendi yorumumu katmak isterim. Unity üzerine çok çalıştım. Farklı oyunlar için animasyonlar ve anketler yaptım. Şuan Bigpoint platformunda olduğumuz için oyun ve kuruluş ismi vermeyeceğim.

Unity, 2D, 3D gibi boyutlarda sınır tanımayan bir motordur. Bu motorun belli bir sınırı yok. Bunun için kişinin hayal gücüne ve becerisine kalmış bir platformdur. Ancak Unity'de modelleme yapılamıyor. Sadece iskeleti oluşturuyorsunuz. Unity ile beraberinde modelleme programlarına da ihtiyaç duyulacaktır. Unreal Engine, Autodesk 3ds Max, Zbrush gibi programlar C++ tabanlı oldukları için hem kullanımı rahat hemde modellemeye uygundur. DarkOrbit'in zaten hayli hazırda modelleri mevcut. Bu modelleri çalıştıran Flash ortamı yerine artık Unity gelecek. Bu şu demektir;

Flash desteği artık getirilmediğinden güncelleme ve taban yazılım onarımları olmuyordu. Flash tabanda yazılan nesneler eski teknolojiyi kullanıyorlardı. Ama Unity geliştirilebilir bir ortam. Buda bize daha akıcı bir oyun keyfi sunuyor. Ancak şuan ki oyun görselleri, efektleri animasyonlarında değişiklik olmayacaktır diye düşünüyorum. Yaygın kullanılan Chrome stabilize çalışması için RAM tüketiyordu. Unity sadece DarkOrbit tabanında olduğu için sistemin gerektiği kadar veri ile çalışacaktır. Buda serbest bırakılan RAM miktarını düşürerek donanım veya İnternet tabanlı oyun hatalarına kısmi olsa da çözüm sağlayacaktır.

Yeni gelen ortam oynayıcısı ( Unity ) hile veya bot gibi programlara engel olacağını düşünüyorum. En azından kıssa bir süre. Unity ortamına 3. part program iliştirmek kolaydır ancak, hemen anlaşılır. 3. Part yazılım Unity ortamında iliştirildiği zaman, kaynak kodları etkilenmez ama anormal davranışlar sergileyeceği için rapor olarak çekildiğinde anlaşılır bir dille oyun yetkililerine bu veriyi sunabilir.

19. ben ümidi kestim sizde kesin

20. _DODGE_

_DODGE_ User

Kolay gelsin;

C# orta-ileri düzey bilgim var ancak unity tarafına ilerleyen zamanlarda C++ ile hareket etmeyi isterim C# her ne kadar güzel bir dil olsada oyunlar için en verimli yer C++ olmuştur günümüzde bir çok oyun C++ ile yazılmıştır , görüntü işleme , makine öğrenmesi , yapay zeka vs gibi bir çok yapı C++ ile yazıldığından orada yapmak daha mantıklıdır.

Şimdi gelelim asıl mevzuya bunu aslında 2012'de yapmış olsaydınız şu an bu kadar sıkıntı çekmezdiniz ve bir çok oyununuzu kapatmak zorunda kalmayacaktınız. Sizin asıl yapmanız gereken şey şu oyunu sıfırdan yapmak , evet yanlış duymadınız sıfırdan yapmanız gerekiyor.

Niye diyeceksiniz şöyle açıklayayım:

Darkorbit Javascript flashplayer tabanlı bir oyun ve bir taraf PHP üzerinde çalışmakta yani oyunun sunucu , ödeme kısmı vs PHP kısmında çalışmakta. Bu şu tip sorunlara yol açıyor şimdi oyunu browser üzerinden yaparken JS , PHP gibi dillerde uğraşmak bir şeyler geliştirmek güvensizdir çok iyi bilmek gerekir , genel olarakta oyuncuların hesaplarının hacklenmesi durumları ile karşılaşılır birde buna ek olarak oyunun eski bir yapısı olduğunu düşünürsek kısacası oyunda ki sorunlar siz unity'ye geçtiğinizde var olan sistemin entegrasyonu gerçekleştiğinde devam edecek.

Eski sistemin kalıntılarından kurtulup artık desteği güncel olan sistemlere yoğunlaşmanız olur tavsiyem budur.

Uzun vadeli destekli olan sistemler yani unity platformu gibi bir yapıda oyunu sıfırdan C++ ile yapmak inanın bana çok daha sorunsuz hale getirecektir oyunu (C# ile de yazarsınız ancak ben C++ öneriyorum oyun yapımı için)

Siz şimdi bu oyunu browser üzerinden çalıştırmaya kalktığınızda sıkıntılar çıkacak bu oyunu tamamen client side tarafında yani oyunun indirilebilir olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Peki indirmeli oldu tüm sorunlar bitti mi ? Hayır.

Sizin buna ek olarak birde güvenlik firimalarından danışmanlık hizmeti almanızı öneriyorum çünkü client tabanlı oyunlarda tersine mühendislik yapılarak hack yapmak yine olan bir şeydir bunun önüne geçmek için EasyAntiCheat gibi firimalardan destek almanızı öneriyorum.

Kısacası oyunun eski yapısından kurtulup sıfırdan bir şey inşa etmeniz gerekiyor yada hala desteği olan , güncelliğini yitirmemiş ve entegrasyonu kolay olan modülleri hayatta tutup hatalı kısımları direk silip atmanız gerekiyor.

Benim diyeceklerim bunlar.

Birde Allah aşkına tekrar söylüyorum oyunu browserdan oynanabilir yapmayın oyunda çok ciddi miktarda hile ve bot programına açık bırakmış olacaksınız.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.