Geri bildirim Unity'ye Geçiş Hakkında

Konusu 'Kumanda Merkezi Arşivi' forumundadır ve Manitu tarafından 16 Ocak 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. Ne bekleniyorsa artık bu sene flash desteği bitecek. Mayıs ayına geliyoruz hala daha birşey yok. Oyunda bir sürü sorun var ama ilgilenen de yok
   
 2. Kara-Yol

  Kara-Yol User

  çok romantik sözler okuyorum.
  Gerçekçi olalım..
  madem Adobe den vazgçilecek o vakit gereken hazırlıklar büyük bir titizlik ile hazırlanır...
  Başka bir platforma geçilmeden önce oyunculara haber verilir...
  oyuna hem bakım yapılır lag sorunu giderilir hemde başka platrofma taşınır...
  sonra test selveri açılır gözlemlenir raporlanır..
  sonra oyun açılır.
  telafi verilir vs vs..
   
 3. -İDALI-

  -İDALI- User

  Geniş kapsamlı testlerin çoktan başlamış olması gerekiyordu. 1-2 hafta test edilerek geçilebilecek birşey olmayacaktır. Testler sonucunda karşılaşılan hataların düzeltilmesi ve tekrar test edilmesi de yine zaman alacaktır. En az 3-4 ay sınırlı bir kullanıcıya açık alfa testlerinin başlaması için çok geç kalındı. yılbaşına beklemeyin. Aceleyle yetiştirilirse de bir sürü hata barındıracaktır.
   
 4. 2021 yılına unity sistemine geçilecek diye duydum klasik darkorbit ;)
   
 5. _DODGE_

  _DODGE_ User

  O zaman helvasını kavurup yiyebiliriz :)

  Geçmiş olsun işte bunlar hep zamanında yapılmamış planlama ve düzensiz çalışma prensipleri yüzünden.

  Yazılım ekibi bir çok oyunla uğraşıyor diye biliyorum sadece DO ile uğraşmıyorlar o yüzden uzatılmıştır ama uzatıldıysa dahada uzar o iş...

  2012'de önlem alsalardı çok daha rahat edeceklerdi :)
   
 6. Yazılım bir tek orbit çalıştığını biliyorum.

  Bigpoint seafigt oyunu herkes söylüyor yazılımcıları ve karar alan mercileri on numara.

  Orbit yazılımcılar 5 para etmez bu kadar oyunda sorun sıkıntı olur mu ilk defa böyle bir oyunda karşılaştım.
   
 7. _DODGE_

  _DODGE_ User


  Yalnız seafight ve diğer oyunlara bakan yazılımcı ekibin aynı ekip olduğunu biliyorum yani ortada birden fazla ekip yok diye biliyorum tek ekip var sanırım.

  Kaldı ki Bigpoint Almanya ofiside o kadar büyük bir yerde değil.

  Eğer şayet birden fazla ekip varsada BSGO'yu bilerek kapattılar gidip orada ki yazılımcı ekibini DO'ya verdiler DO'nun client kısmını onlar kodlayacak.
   
  Son düzenlenen: 19 Nisan 2020
 8. öncelikle merhabalar grafik desteği olan her oyun eğer online yayınlanıyorsa bir şekilde flash kullanıyodu sebebide grafik detsğinde stabil bir alt yapı alternatifi yoktu bilindiği gibi bigpoint oyunları içinde battle star galactica online flash değilde unity alt yapısı ile yazıldı ğek tabiki isim hakları sebebiyle oyun kapandı fakat içinde bulunduğumuz oyun yazılım alt yapısı flash desteği ile yazıldığı ve şimdi içinde yoğun yaşan olan bir gökdelenin temeli değiştirilmek zorunda kalınıyo her kez farkına varırki darkorbit in yazıldığı dönemdeki yazılım ekibi orda durmadı işleten ekiple yazan ekip her zaman farklı olmuştur sektörde ve geliştirir yada bir şeyleri değiştirirken illaki sistem yapısında çakışan üst üste gelen kodlar olması çok doğal bunun stabil hale gelmeside tabiki zaman alıcaktır.
  doğal sorunlar yaşıyoruz fakat oyuncu olarak baktığımızda herkez haklı fakat başkasının yaptığı bir binanın temelinin neresinde demir neresinde beton var kazmadan bozmadan anlayamazsınız biz yükleniyoruz şuan geliştirilere ama çoğu oyuncu bu adamlar ne iş yapar bilmez tek satır kod herkez yazabilir ama bu kodları bir arada bir platform haline getirip bunu çalışır tutmak asıl zor olanıdır.
  iyi çalışmalar dilerim geliştirici ekibin işi çok zor.
   
 9. Yazılımcıların farklı olduğunu artemis admin söylemişti.

  Ne kadar doğru bilemiyorum ama her gün oyun bozuk olması bence bunun en açık göstergesi :D
   
 10. Açıkçası , BSGO'nun kapatılmasının arkasında bu neden olduğunu düşünüyorum , çünkü DO yıllarca en fazla oynanan oyunlarından birisi Bigpointin , BSGO'dan zaten pek fazla kazanç sağlayamadılar , ilk çıktığı gibi bıraksalardı oyunu çok daha başarılı olacaklardı fakat sonradan gelen yamalarda grafikler iyice çocuk hamuruna dönmüştü.

  Muhtemelen deneyimli unity developerları direk Darkorbit bünyesine çektiler benim tahminim bu.

  Aslında biraz düşününce bence oyunda ki bu lag ve donma sorunlarının flash kaynaklı olduğunuda söylemeliyim yıllarca sunucu dedik fakat sunucular bence daha güçlüdür , asıl kasma ve donmaların sebebi flashtan kaynaklı.

  Flash player doğası gereği betik dil olan javascript ile çalışmakta ve bu motor GPU'ya değil işlemciye yük bindirmekte ve çok ama çok eski bir teknoloji yani bu taaa asp.net'in ilk çıktığı zamanlara denk gelen bir zaman diliminde çıkarılmış bir teknoloji , doğası gereğide sistem kaynağı tüketme konusunda özellikle işlemcide çok açtır...

  Muhtemelen ekip flash playerla daha uğraşmak istemiyor bütün çalışmalarını unitye yönelttiler , belkide botlara bile bundan dokunulmamakta.
  2021 ocak ayında büyük ihtimal yani bu sene sonu entegrasyonu yapılır.

  Tahminim bu yönde yani yoksa başka açıklaması yok.
   
  Titan. bunu beğendi.
 11. Söylediklerin çok güzel ve mantıklı ama durum buysa , merkez ekip bunu senin anlattığın gibi oyunculara anlatmalı , bakın lagın donmanın sebebi şudur , botlara şu yüzden dokunulmamakta vs vs . Merkez ekip , sorunların sebebi ile ilgili bir şey söylemiyor , bu yüzden oyuncuların merkez ekibe doğal olarak pek bir güveni yok . Kendi adıma konuşursam , unity'e geçiş ile bir şeylerin değişeceğine inanan bir oyuncuyum ki oyunu aktif olarak oynamaktayım :)
   

 12. Valla yıllarca eski forum hesabımdan (Viper olan hesaptan) yıllarca belirttim bu bot mevzusunu bitirin diye fakat biraz düşününce bir yandan oyuncuları oyalayıp bir yandan unitye ağırlık veriliyorsa şayet bu tip aksaklıkların olması normal çünkü yazılımcılara şirket içerisinde her zaman ve her zaman manager dediğimiz kişiler talepleri şeflere iletir ve ekip şefleride görev dağılımı vs yapar öylece dallanır gider.

  Fakat projelerde bir aksaklık oluyorsa genelde managerlara gelen üst mevkilerden ihtiyaç mı desem gereksiz veya gerekli eklenecek çıkarılacak şeyler mi desem işte bu sebeplerden dolayı bir yazılım projesi çok uzayabilmektedir. Bir gün bende bu tip bir projede yer alırım umarım fakat işleyiş böyle , yazılımcılar çok zorlanır bu konuda yani adam belki 1 gün önceden bir framework ile çok iyi bir API yaptı (örneğin galaxy gates'in verilerini istatistiklerini tutan ve bunu Database'e ileten bir API) bunu 1 gün sonra manager değiştirip yeniden tasarla gibi ifadeler kullanabilmekte yani oldu dediğin şey ertesi gün dön başa veya git yamala olayına dönüyor sonrası zaten çorap söküğü gibi geliyor.

  Yazılım geliştirilirken genelde tekrar kullanılabilir ve modüler olması hedeflenir ve ayrıca projenin bitiş tarihine kadar uzatılmadan bitirilmesi beklenir.

  Şayet bu tarih uzatılıyorsa managerlardan kaynaklıdır...
   
 13. Peki Unity sistemine geçiş yaptığımızda benim için önemli olan yani kasma donma lag oyuna giriş yapabilme sorunları tamamen ortadan kalkacak mı yada şuan ki sisteme göre daha iyi mi olacak?
   

 14. Muhtemelen daha iyi olur , neticede flash player dediğim gibi CPU'ya yük bindiriyor ve sunucu sistemleri için pekte ideal sistemler değiller artık. Agile software development denen bir kavram mevcut , birde lightweight software development metotları mevcut.

  Şimdi agile dediğimiz şey nedir ?

  Planlamadan önce ihtiyaç analizlerinin iyi bir şekilde yapılması , bunlara yönelik girdi ve çıktıların belirlenmesi ardından planlamaya geçilerek yazılım yaşam döngüsünün oluşturulması hedef alınır yani kısacası yazdığımız kod bir kere taksit taksit yeniliklere açık olmalı aynı zamanda değiştirilebilir olmalı ve bunu ihtiyaçlar doğrultusunda yapılması gerekir. Tasarım bakım vs gibi adımlarda var fakat şu an bunlara çok girmeyeceğim kaba taslak anlatıp geçiyorum google'dan bakabilirsiniz.

  Açıkçası agile bir sistemi tasarlanmadan önce ki aşamaları köklü bir şekilde belirleyen bir etkendir , günümüzde ki bir çok teknoloji ve özellikle unity bu konuda elverişlidir.

  Şimdi gelelim bir diğer mevzuya , lightweight software development ?

  Lightweight ise sistem kaynaklarını olabildiğince az kullanılmasını , olabildiğince minimal ve hafif sistemler tasarlanmasını belirleyen metotlardır.

  Peki unity ile bunlar yapılabilir mi ? Kesinlikle !

  Öncellikle şunu belirtmeliyim flash player eskimiş ve bir çok teknoloji için geride kalmış bir platform ve üstüne üstlük bu saydığım metotları uygulamak sıkıntılı , neden denilecekse ?

  Bir kere flashplayer web browser üzerinde çalışmakta buradan bir kere kaybediyorsunuz yani kısaca tarayıcınızın çekirdeği flash çalıştırma konusunda ne kadar iyi ise oyundan o kadar performans alıyorsunuz , birde bunun sunucu kısmına entegrasyonu var , oyunun büyük bir kısmı PHP ve JS ile yapıldığı için ne yazık ki burada hatalar katlanarak artmakta.

  Unitye geçilince muhtemelen C# gibi güçlü bir dil ile yola devam edilecek ki buda PHP ve JS gibi dillerden daha performanslıdır (PHP ve JS genelde script dilleridir bundan dolayı daha yavaş çalışırlar ayrıca hata tespit etme işi daha zor ve sancılıdır genelde millet php ve js'yi bundan sevmez fakat işini iyi bilen sıkıntılardan çok rahat kurtulabilmekte kısaca geliştiricinin yeteneğine bağlı bu iş...)

  C#'ın bu dillere nazaran hızlı olmasının sebeblerinden birisi C++'da ki pointer , structure gibi kavramlara programcıya açmasıdır ve üstüne üstlük .net platformları ile çok güçlü şeyler ortaya çok kısa sürede çıkabilmektedir.

  Genelde günümüzde ki teknolojilerin çoğu yükü sunucuya değil kullanıcıya yıkma amaçlı tasarlanmıştır , flashplayer o zamanlar kullanıcıya yükü yıkıyordu fakat şu var ki oyunun yapısı gereği biz oyunu aslında sunucu üzerinden oynuyoruz bir nevi , dosyaların tamamı sunucu üzerinden çalıştırılıyor oyun motoru dahil , günümüzde ki çoğu sistem genelde oyun motorunu kullanıcının bilgisayarında çalıştırıp komutları sunucuya iletir fakat bu durum Darkorbit için geçerli değil çünkü dediğim gibi aslında biz %100 olarak sunucu üzerinden oynuyoruz elimizde flash var fakat oyunun motorunu çalıştırması gereken önemli dosyalar sunucu üzerinde.

  Çoğu battleroyal oyunu hatta multiplayer tabanlı diyeyim kullanıcının makinesine oyun motorunu vs'yi kurar , sunucu sadece önemli dataları toplar komutları yorumlar oyun motoruyla çok spesifik bir şey olmadığı sürece ilgilenmez ki genelde o işide easy anti cheat gibi firimaların eline bırakıyorlar oyun motorunda değişiklik yapılması için ram'de ki dosyaların değerlerine ulaşılıp manipüle edilmesi gerekir ki buna biz açık açık hile diyoruz ve oyun firimaları bu konuda yüzbinlerce dolarlık hatta milyon dolarlık bütçeler ayırabiliyor. Ayrıca web browser oyunlarında anti hile yazılımı geliştirmek daha zordur yine dediğim gibi javascriptin doğası gereği browser üzerinde ne var ne yok manipüle etmeye dayalı bir yapısı mevcut.


  Peki hile nasıl yapılıyor DO'da madem sunucuda çalıştırılıyor oyun ? Şöyle , o oto tutucular genelde javascript ile objelerin ID'sini yakalıyordur flash üzerinden hile yazmak kadar kolay bir şey yok , flash oyun yaptıysanız dediğimi anlarsınız , aşırı kolay ve aşırı kek bir şekilde motor sana özgürlük veriyor fakat dediğim gibi çokda manipülasyona açıktır sebebi Javascript dilinden kaynaklıdır. Flash playerin mottosu zaten tasarımcılara al kur istediğini sınırsızca yap çalıştır herkes kullansın mantığındaydı zaten yıllarca flash animasyonlar , grafik tasarımlar , hatta site bannerları , oyunlar yapılarak tutuldu fakat flashın aslında miladı 2012'de dolmaya , 2015'de ise ölmeye başladı...

  Şahsen ben Do'yu yazmış olsam bütün objelere ortak bir class verirdim mesela oyuncu gemi classı , işte maden classı , NPC classı , kargo kutusu classı , bunları flashta ID'ler vererek ayırırdım hangisi oyuncu hangisi değil diye zaten oradan tutuyorlardır ve ayrıca flashta o menzil dışı vurma olayı lagdan değil oto tutucuların yapmış oldukları maniplasyonlarla gerçekleşmekte :D

  Misal çoğu web tabanlı oyun artık phaser kütüphanesi ile yapılıyor flashtan uzaklaşanların çoğu bunu tercih ediyor yada unitye geçiyorlar.  Unity indirilebilir hale geldiğinde sorunların %40'ı en az zamanla çözüme kavuşturulacaktır diye düşünüyorum. Muhtemelen bütün sorunlar flashın ölmesine göz yumulduğu için artmakta... Çünkü flashın bu sene desteği kesilecek...
   
  Son düzenlenen: 5 Ağustos 2020
  polatalemdar311 bunu beğendi.
 15. tekrar merhaba her yazılan yada uyarlanan sistemin tam anlamıyla stabil olması zaman alıcaktır yeni yazılan kod eskisiyle çakışıcaktır. bunun çözümü oyuncu olarak hata tespit edip bu hataları sömürmeden bağlı bulunulan ülke ekibine iletmenizden ve takib etmenizden geçer
  şuan herkez kendi derdinde ve haklıda fakat ileriye dönük düşündüğünüzde oynanabilir ücretsiz platformların en iyisi yine darkorbit tir.
  bu sebepten geliştirici ekibe yardımcı olunması en akıllıca olan seçimdir.
   
 16. Hibrit bir sistemin olacağını düşünmemekteyim. Unity temelli yapılıyorsa sıfırdan bir motor yazmış bile olabilirler yada mevcut motoru unitye çektiler iyileştirme yaptılar ama hibrit olacağını sanmıyorum.

  Hatalar elbet olacak fakat DO yönetimi bu konuda ne yapacak eskisi gibi hata çözmeye önem vermeyip sürekli saçma sapan bir yenilik gelecekse işimiz zor.
   
 17. çok fazla yanlış bilgi var çok fazla :(
   
 18. _KIYAMET_

  _KIYAMET_ User

  Bu arada hala 32 bit işletim sistemi için bir gelişme yok. Bir çok kişi 32 bit kullanıyor ama Darkorbit özellikle geçiş sürecinde neden sadece 64 bit işletim sistemi için ( indirilebilir istemci diyelim ) yapıyor ? Açıkçası 32 bit ve 64 bit diye iki seçenekli istemci yapılması çok daha yararlı olurdu. Ama bu gidişle 32 bit kullanıcıları ya sistemlerini ( gerekiyorsa bilgisayar donanımlarını ) 64 bit işletim sistemlerine yükseltmeleri gerekecek. :) :D
   
 19. merkedem

  merkedem User

  Bence Unity işi olmayacak. Olsa çoktan denemesi yapılırdı. Bu şekilde kalacak. Yani QT ile yazılan bu versiyon kullanılacak. Ayrıca Flash'dan daha beter buglarla başbaşa kalacağız gibime geliyor. Hayırlısı olsun bakalım, göreceğiz dananın kuyruğunun kopmasına 32 gün kaldı.
   
 20. Şuan 32 bit işletim sisteminde indirilebilir istemciyi kullanabiliyorum bu sorunu daha önce belirtmiştim benzer şikayeti olan kişilerde yazmıştı daha sonra indirilebilir istemciye güncelleme getirildi rahat bir şekilde oyunu açıyorum ama kullanmıyorum :) aşırı sorunlu durumda ekipman yerleştirme ve ekranın üst kısmındaki araç çubuğu birde malesef yavaş olduğundan dolayı kullanmıyorum. 64 bit işletim sistemi olan bilgisayarımda istemciyi kullanıyorum ama nedense daha az kasıyor.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.