Duyuru Yeni Forum Oyunu Önerisi Asal Mı Değil Mi ?

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve _DODGE_ tarafından 8 Şubat 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
?

Sizce ?

1. Evet

100,0%
  2. Hayır

oy sayısı 0
    0,0%
  1. _DODGE_

_DODGE_ User

Merhabalar , matematik çalışırken kafama dank etti dedim neden olmasın belki insanların az bir şey matematiğe olan korkularını yok ederim dedim. Neden bunu bir oyuna dönüştürmeyeyim dedim.

Asal sayılardan oyun mu olur diyebilirsiniz yada asal sayıların ne olduğunu bilmeyedebilirsiniz ?

Açıklayayım asal sayılar nedir ?

Asal sayılar sadece 1 ve kendisine bölünebilen sayılardır. Ancak en küçük ve çift olan asal sayı 2'dir. Şimdi diyeceksiniz ki 1 neden asal değil ? Şöyle ki 1'in sadece tek bir böleni vardır. Bir sayının asal sayı olması için 2 adet böleni olması gerekir. Bunlardan bir tanesi 1 ve diğeri ise kendisidir.

Peki bu asal sayılar ne için kullanılmakta ? Aslında bu asal sayılar kriptolojide , programlamada , oran hesaplamada ve bir çok bilimsel hesaplamalar için kullanılmaktadır.

Şimdi basit bir örnek yapalım:

2 , 3 , 5, 7, 11 , 13 , 17 , 19 , 23 , 29...

Şimdi ben bu sayıları nasıl mı buldum ?

Aslında bu taaa günümüzden 2000 küsür sene önce yaşamış olan yunan matematikçi ve filozof olan eratosten'in (Eratosthenes) geliştirmiş olduğu bir kalbur sistemi vardır.

Bunun adınada eratosten kalburu denir. Peki nedir bu sistem ?

Asal sayıların katlarını bir tabloya alırsınız ve bu asal sayıların katlarını elersiniz asal sayıların katları olmayanlar aslında asal sayıdır.

Yaniii

2'yi yazdık , 3'ü yazdık , 5'i yazdık , 7'yi yazdık , 11'i yazdık , 13'ü yazdık.

Sıra geldi bu sayıların katlarını yok etmeye.

2 hariç 2'ye bölünen tüm sayıları eleyin.

3 hariç 3'e bölünen tüm sayıları eleyin.

5 hariç 5'e bölünen tüm sayıları eleyin.

ve bu şekilde tüm asal sayılarda bu mantığı uygulayın. Kolaylık olması açısından sayılar büyüdükte 100'lük gruplara ayırırsanız bulması daha kolay olur oda şöyle:

100-200 arasında ki asal sayılar , 200-300 arasında ki asal sayılar...

Peki mantığı anlattığımıza göre oyunumuza geçelim.

Forum kullanıcılarından bir tanesi oyunun devam ettiği aralıktan rastgele bir sayı söyleyecek bu sayının asal olup olmadığını soracak. Sayının asal olup olmadığını bulan ise yeni bir sayı söyleyecek. Sayı eğer asal ise bilen bu sefer yeni bir sayı söyleyecek ancak bu sayının aralığını o an ki sayı aralığı kaç ise bu sayı aralığından 5 kat aralığında ki bir sayıyı söyleyebilecek.

Nasıl yani ? Şöyle: Oyun şu an 0-100 arasında diyelim. Asal olduğunu bilen 100-500 arasında bir sayı söyleyebilecek. O anki sayı aralığı ne ise maksimum sayı aralığı ile 5 çarpılacak. Soru bilindikten sonra

Misal: 200-300 arasında oyun devam ediyor. 300 maksimum değer olduğundan 5 ile çarpıp 200-1500 arasında ki sayılardan 1 tanesini söyleyebilecek sayının asal olduğunu bilen kişi.

Ancak söylenen bu sayılar asla ve asla tekrar edilmeyecek yani tekrardan aynı sayıları söyleyemezsiniz ve sayılar gittikçe büyüyecek.

Oyun ilk olarak 0-100 arasında ki sayılar ile başlayacak şayet ilk 0-100 arasında ki bütün sayılar söylendiyse sayı aralığı bir 100 daha arttırılacak.

örneğin:0-100 arası bitti şimdi 100-200 arasında ki sayıların içinde ki asal sayılar aranacak. Oda bitti 200-300 arasında ki asal sayılar aranacak.

Örnek:

A: 33 Sayısı asal mıdır ?

B: Hayır değildir , 40 sayısı asal mıdır ?

C: Hayır değildir

X: 29 Asal bir sayı mıdır ?

F: Evet asal bir sayıdır. 100.5 = 500. 450 bir asal sayı mıdır ?

X: Hayır değildir.

Not: Söylenen ve asal olarak bulunan tüm sayılar bilen kişilerin mesajında yayınlanacaktır. Bulunmayan ve söylenmeyen sayılar kullanıcının mesajının altında verilmeyecektir. Sayılar tekrar edemez.

5 ile çarpılıp aralıktan söylenen bilinen asal sayılar KIRMIZI ile yazılacaktır. Asal olmayan sayılar YEŞİL renk ile yazılacaktır. Renklerine göre hangi aralıktan olduğuda yazılacaktır.

Son düzenlenen: 8 Şubat 2020
    ateistkeci bunu beğendi.
  2. ateistkeci

ateistkeci User

Eğlenceli ve yararlı olabilir bu yüzden bastım oyumu evete

3. Themis.

Themis. Guest

Merhaba,

Güzel bir öneri gibi duruyor. Fikrinizi değerlendirmeye alacağız :)

İyi forumlar.