Geri bildirim Yeni İstemci İle Alakalı Bazı Gözlemlerim

Konusu 'Konuşmacı köşesi' forumundadır ve _DODGE_ tarafından 2 Ağustos 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
 1. _DODGE_

  _DODGE_ User

  Herkese merhaba ,

  3 seneden sonra dün bir oyuna girip bakayım dedim ve gördüm ki ne yazık ki oyunun istemci clienti tamamen basic bir C# form uygulaması ile hazırlanmış bir browser motoru olduğunu gördüm muhtemelen chromium tabanlı.

  Fakat şunu belirtmek istiyorum hala ve hala oyunun bot kullanımı engelleyecek ekstra bir güvenlik önlemi gelmemiş ve üstüne üstlük oyun hem browser hemde indirilebilir clientten oynanabilmekte.

  Şimdi size yıllardır belirttiğim bir mevzu vardı , anti-cheat için yazılım desteği ve danışmanlık hizmeti almanız ve gerekse siber güvenlik için önlemler almanız ile alakalıydı. Fakat şu var ki hiç bir şekilde bu önerilere kulak asılmadığını gördüm.

  Botlar ve hile programları için defalarca bunların paylaşıldığı siteleri , discord adreslerine girip supporta bu şahısları şikkayet etsemde ne yazık ki bir sonuç elde edememekteyim. Oyuncularını en ufak bir şeyde hukuki işlemlere tabi tutacağını söyleyen yöneticiler neden gidip bu hile dağıtan sitelere karşı bir hukuki süreç başlatmamaktadır ?

  Açıkçası bu komik bir durum , çünkü oyunda ki kavgaların , gürültünün sebebi %90 budur. Bakın yine söylüyorum madem oyun artık indirilebilir oyunun artık web browser üzerinde durmasına gerek yok hatta ve hatta oyunu anti hile yazılımları ile korumak için anti hile ve siber güvenlik danışmanlık şirketlerinden destek alın diyorum...

  Clientin değiştirilip oyunun artık tamamen indirilebilir client üzerinden oynanabilir olmasını şiddetle önermekteyim.

  Tabi bunu yapıp yapmamak size kalmıştır.
   
  yılmazcan47 bunu beğendi.
 2. kral geri döndü :)
  her kelimesine katılıyorum
   
 3. Titan.

  Titan. Forum Moderator Team Darkorbit

  Merhabalar,

  Öncelikle konunuzu gerekli bölüme taşıdım.

  Kısaca anlatmam gerekirse yukarıda söylemlerinizin hepsine merkez ekip karar vermektedir. İlgili istekleriniz geçmiş zamanlarda raporlanmış olup notlarına aldıklarını düşünüyorum. İndirmeli istemci şu anda beta sürümünde olduğunu da belirtmek isterim.

  İyi Forumlar.
   
 4. smoonrise

  smoonrise User

  Teknik bilgim yok senin gibi ama derler ya okullu alaylı ben alaylıyım oyunda client olarak sunulan diğer oyunlar ile kıyaslayınca oldukça basit ve bu kadar uzun zaman önce bilinmesine rağmen flashplayer desteğinin biteceğini bu kadar özensiz olması şaşırtmadı değil ama zaten bigpoint tüm bakış açısı böyle yıllardır birçok uygulamada geri adımlar veya oyuncuya menfaatlerinde kısıntı ile devam ediyor oyuna .
  Şimdiki savunma sözcükleri beta sürüm v.s. olacaktır , dediğim gibi teknik bilgim yok ama görünüş ve işleyişi kendilerine tarayıcı yapmışlar ama alman arabalarının çin versiyonundan hallice işte .Mutemel ocak ayından itibaren seri ve inanılmaz derece sorunlar sinsilesi olacaktır zaten bugünlereki bug açık sorunları hep arka plan ayarlarında geçiş için yapılanlar olması kuvvetle muhtemel . İşin en güzel yanı umarım yine bulmazlar bir flash gibi bir bahane client tarayayıcı sorunu flashplayer sorunu gibi bana göre bahanelere sarılamayacak merkez .
  Tabi bu geçiş dönemi acısını oyucular çekecek yine yeni maduriyetler doğuracak bize bu geçiş ...

  Bot ve hileler için ise ben defalarca sitesine kadar attım hatta bu siteleri merkez iletmelerini ve indirip kurmalarını üzerinde test yapıp tarama sistemlerini geliştirmelerini tavsiye ettim ki boşuna ettiğimin farkında olduğum halde ; neden dersen burada ülke takımlarındaki en alttan en üste tüm yetkililer oyuncu bazılar büyük klanların bazıları daha az sayılı klanlar bazıları bireysel oyuncu bunlar içerisinde bu bot ve hilelerin sitelerini , discord adreslerini bilmeyenlerin olması mümkün mü ? tüm takımları dahil ediyorum bu kadar saf olabilmeleri mümkün mü ? merkez açısında bakarsak ortalama 2009 beri sanırım 2 büyük banlama 3 de orta seviye banlama oldu tarama sistemi o güne kadar tespit etmedi o zamanlar mı tespit etti ? En büyük ilizyon zaten uzuuuuuun zamandır banlama bildirisi ve sayı bildirisi yok ne garip dimi ?

  Para para para arkadaş para konuşur burası bağış kurumu yada huzur evi değil para sayma makinasının site hali , bot ve hilenin vip avantaj paketi katlayıcısı % 50 tp şp para demek bundan vazgeçmek kolay değil zaten bu sebebten 1 yıldır bende para vermiyorum vermeyecemde bug ve botlara hak edilen ağır ceza verilmedikçe ,telafi kod gelirse vip savaşıyorum yoksa etkinlikten modülümü alıp yatıyorum pusuya bir sonraki etkinlğe kadar...

  Bu arada söleyim tam emin değilim ama cilent geçiş sonrası güncel sürüm , donanım uyumu , driver sorunu diye savunacaklar kendinlerini sanıyorum zaten bazı sorunlarda buna değinmeye başladılar yani bir atasözü ile açıkalarsak '' kimse yoğurdum ekşi demez '' ee alman yoğurdu nezaman ekşi olduki bugün ekşi olsun .
   
 5. _DODGE_

  _DODGE_ User


  Öncellikle yazılım bilginin olması için okumuş veya alaylı olmana gerek yok dostum , yazılım okumadanda öğrenilir ha okumak insana kültür ve prensipler kazandırır orada bir avantajın olur ama dediğim gibi yazılım bilgisi okunarak elde edilecek bir şey değildir alaylı yazılımcılarda çok fazla var :)

  Sadede gelirsek evet yıllarca bu konular hakkında çok konuştum ancak bir güç gelip beni her seferinde fazla konuşmamam için susturdu , yeri geldi foruma sahte hesaplar açılıp şahsıma tahrik ve hakaretler savuruldu ve bu şahsiyetlere bir şey yapılmadı (sonradan baktım ki bu discord sunucusunda takılan elemanlar olunca anladım kimlerden olduklarını ve ayrıca bu dediğim şahısların hepsi Darkorbit ile alakalı illegal bot sunucularında takılıyorlardı hepsinin ekran görüntüsünü aldım ve supporta bildirdim ama hiç bir şey yapılmadı)

  Ben kaç kere bu illegal sitelerin , discord sunucularına sızıp delil kanıt topladım , oyunculara karşı hukuki işlem başlatırım demek kolay , sen git ilk önce senin sisteminin açıklarını bulup ona göre 3. parti yazılım geliştiren ve dağıtan korsanlara karşı hukuki işlemlere başlasana ? Neden yapamıyorsun ? Kafana silah mı dayıyorlar ? Git o sitelerin sahiplerine dava aç ? Çok mu zor yani ?Bu adamlar oyunun dosyalarını , eski sunucu dosyalarını dahi çeşitli ücret karşılığında satıyorlardı , botların yazılması ondan kolaylaştı ve ben bunları belki 10-20 kere şikkayet etmişimdir ama paylaşanlar paylaşmaya devam ediyor... Supporta her defasında bildirdim ama yok abi yok yok yok.


  Bot kullanan kullanmaya devam ediyor. Caydırıcılık yok ki ? Adama öyle bir ceza verecek bir sistem kuracaksın ki adam bir daha bota elini sürmeyecek öbür taraftan kasılma sisteminide ona göre düzelteceksin , oyuncular yıllar vermek istemiyor bir full + full çar için.

  Açıkçası oyunda adalet namına bir şey yok , moderatorler doğrular söylendiğinde direk sansürleme , cezai işlemle alakalı tehdit ve uslubunuza dikkat edin gibi (düzgün konuşsanız dahi) sizi sürekli tehdit eder en sonunda konunuzu kapatır giderler.  Tek istediğimiz şu oyunun bottan , bugdan arındırılıp eşit olan koşullarda herkesin adilce oynaması , küfür görmek istemiyoruz.
  İstemci beta sürümündede , daha ne kadar süre betada kalacak ? Açıkçası ben bu hilelere karşı 6 senedir pek bir çalışma göremiyorum , her ne kadar bu konu hakkında geri bildirim yapsamda ne yazık ki ya oyunda bir kişiler kulaklarını tıkayıp duruyor bu teknik ekip içerisinden veya yönetim içinden. Açıkçası bunca zamandır bunu defalarca dile getirdim yaklaşık 5-6 sene oldu...

  Fakat hala bir ilerleme yok bu konuda... Danışmanlık hizmeti almakta BP gibi bir şirkete hele ki youzu gibi çinli bir deve pekte etkili olmayacak bir şeydir...
   
  smoonrise bunu beğendi.
 6. _KIYAMET_

  _KIYAMET_ User

  Şu anda indirilen vs neyse işte ( XP kullandığım için indiremedim. :D :p ) demo - beta vs sürümü yani ön taslak. Geri bildirimler doğrultusunda şekillendirilecek , ekleme ve çıkartmalar yapılacak. Fakat tabi ki asıl soru yeni döneme zamanında yetişecek mi veya yetişirse sorunsuz mu olacak şeklinde olmalı diye düşünüyorum. Fakat kalan süre ve malum ekip durumunu göz önüne alırsak umudum yok. :)
   
 7. _DODGE_

  _DODGE_ User

  Bu open beta olabilir olmasınada , en azından bir hile koruması clienti geliştirip beraberinde pasif analiz yapsaydı bari , o bile yok :/ Darkorbitin elinde çok ciddi anlamda veri var , bunun üzerinden çok güzel istatistik verileri çıkarılabilir ve bunun üzerinden kimin günlük ortalama kaç saat kasılıp ne yaptığı bulunabilir.

  Bakın bu sadece basit bir istatistik ile yapılacak bir pasif analiz. Hadi onu geçtim bu insanlar elbet yorulacak , hiç mi mola vermezler ? En basidi oyuncuların oyun sürelerini takip eden bir şey koy oda yok :/
   
 8. smoonrise

  smoonrise User

  Genel olarak hak arama çabanı sisteme karşı duruş olarak nitelendirirsek dostum , emin ol çok daha fazlasını bile yaparlardı sana sistem kendine her zaman bir açık bir zaafiyet bulur ve seni o şekilde yener :) beni anlamışsındır . Yazıklarından suan değil eski zamanlar hakkında bilgi sahibi olduğunu varsaydım ve diyorum TR ekibinde sadece istifa mı olmuştur sence görevden atılma olmamışdır aceba olduysa neden atılmıştır falan filan . Diyorum ya para getirisine bakıyor yoksa kural uygulamak adil olmak gibi bir derdi yok o kesin artık aslında eskiden kesindi ama o zaman oyun içinde çok olmayınca büyük klanlardaki ortamı bilmeyince farkına varmıyorsun senin o discord daki dediklerin emin ol sıralama klanlardaki genaral albay sahipleri :) burasını bir oyun ve hak dağıtan bir yer olarak görmemek lazım burası bir ticarethane ve ona göre ilerliyor herşey polis savcı hakim kuralları uygulamayınca görevi suistmal olur , burada tarama sistemi tarıyor yada cezasız hiçbir şey kalmayacak olur :)

  Eski bir mod olarak eleştiriyor olman çok ironik ama bir o kadar anlamlı sanki . bir de XP kullanıyor olman müthiş dostum :)
   
 9. _DODGE_

  _DODGE_ User

  Kıyamete önceden kızardım fakat artık kızmıyorum , bir çok konuda benimle aynı fikirdeymiş , yani oyun konusunda , tabii verdiği cezaları geçtim onlar benim saçmalamalarımın sonucu olmuştu :D

  Fakat şimdi ki düzen kıyametin s-mod olduğu dönemi mumla aratır açıkçası...

  Gelen gideni aratırmış diye bir söz vardır çok doğru.

  Asıl konuya dönersek , ses çıkarmazsanız tepkinizi belirtmezseniz yarın bir gün sizinde başınıza bir şey geldiğinde etrafınızda herkes bunun normalleştiğini varsayar. Kısacası oyun elbet güncellenir fakat sorunları yıllarca birikerek bir kar kütlesine döndü ve en sonunda çığ olup oyunu tamamen yuttu şu an herkes o çığ birikintisinin altında eziliyor fakat ne derseniz deyin zamanında bu konular hakkında çok konuştum millet benle dalga geçiyordu şimdi o dalga geçenlerin çoğu ya oyunu bıraktı yada haklıydın diyor :)
   
 10. TanrıEru

  TanrıEru User

  nasılda belli oluyor şu yazıdan kendinle çeliştiğin noktalar bir bilsen sana karşı konuşan herkesi haksız görüp senle aynı fikirde olanları helal kardeşim havasında kovalayışın sadece kıyamet ile ilgili olan yazını okumak bile yeterli oluyor bu basit bakış açın :D
   
  _DODGE_ ve ateistkeci bunu beğendi.
 11. _DODGE_

  _DODGE_ User

  Haksız görmüyorum ? Bunu nereden çıkardın , kıyamete kızgınlığımın geçmesinin çok başka sebepleri var , uzun yıllar boyunca bu konularımın ben merkeze iletilmediğini düşünmeye başladım , kıyamet tek tek anlattı bu mevzuyu ondan dolayı kızgınlığım geçti.

  Kısacası bana karşı konuşan herkesi haksız görmüyorum sonuçta bende bir insanım sizler gibi şaşar beşerim.

  Herkesin farklı görüşleri ve fikirleri olabilir saygı duyarım fakat gelip burada bu ithamlarda bulunmanız açıkçası pek hoş değil. Neticede insanların fikir ve görüşlerine saygılı bir insanım.

  Ayrıca kıyametle benim atışmalarımı görseydin zamanında böyle konuşmazdın , kıyamet benden yaşça baya büyük ve büyüğüm olarak bir kere olsada kulak verme şansı verdim ona , onun benim hakkımda haksız olduğum konularda ki konularınada destek veriyorum , eskiden saçma sapan bir şekilde davranırdım kabul , gençliğin saçmalıkları işte fakat bu şu anlama sakın gelmesin bana ters konuşan her insana ben saygı duymuyor veya onu tersliyorum , aksine onlarada kulak veriyor ve onlarada haklı olup olmadıkları konular hakkında bir fikir birliğine varıyorum.

  Kısaca benim kimseye düşmanlık veya nefret beslediğim yok , sadece ve sadece oyunun yapmış olduğu yeniliklere ve getirdiği şeylere biraz tepkiliyim. Fakat bu beni eleştiren insanların beni kötü gösteriyorlar veya bu beni aşağılıyor gibisinden bir fikire kapılmıyorum , eleştirilmek güzel bir şeydir bak sende yapıyorsun. Eleştirilmezsen yontacağın taraflarını bilemezsin...
   
  Son düzenlenen: 2 Ağustos 2020
 12. smoonrise

  smoonrise User

  Eleştirinin olduğu yerde illaki olur bu durumlar sende eski bir eleştirici olduğuna göre bizden 2misli daha fazla düşman sahibi olan normal birde bot hile bug cezaları gibi konulara muhalif olduysan ben gibi ve oyunda savaşan büyük kalabalık klan ve tslerin genelinde bunlar kullanıldığına yada oyunda bot hile ve bug kullanımı fazla olduğuna göre dışlanman , Mobbing yapılması gayet doğal . Tabiki senin hak aradığın gibi bunlardan fayda sağlayanlarda menfaatlerini kabetmek istemeyecektir gayet tabii.
   
 13. _DODGE_

  _DODGE_ User

  Maalesef :) Açıkçası ben düşmanlık beslemiyorum kimseye o var , onların bir derdi şu botlar giderse benim gibiler yüzünden olacak ondan dolayı her şekilde karalama yapmaya kalkıyorlar fakat beni eleştirenlere sözüm yok bende diğer insanlar gibi eleştirilebilirim benim kimseden bir üstünlüğüm yok veya herhangi birinin benden üstünlüğüde yok.

  Fakat sorun şu ki etrafta çok fazla kraldan çok kralcı mevcut yani çıkarları uğuruna kralı kraldan daha çok savunanlar var...
   
 14. smoonrise

  smoonrise User

  Bakalım ocak ayına flashplayer kullanımdan çıkıncaya kadar daha neler olacak , kimler gelicek kimler gidecek ama hem fikiriz bu hali ile son derece yetersiz client ve acemice yapılmış yada aceleye gelmiş gibi kaldıki uzun zamandır flashplayer desteğinin biteceği belli yani zamanları vardı neyse bekleyip göreceğiz ama geçmişteki hatalar ve sorunlar sinsilesi gelecekte olacakların pek güzel olacağını mümkün göstermiyor.
   
 15. _DODGE_

  _DODGE_ User


  Açıkçası onlar sürekli yenilik getirmek yerine , gidip bu client motor gibi mevzularla uğraşsalardı ciddi anlamda oyun daha stabil ve daha iyi olurdu yani sorunsuz olurdu. Açıkçası ben donmadan , kasmadan etkinlikten yararlanamayacaksam yenilik yapma yani değil mi ? Sonuçta ilk önce o sorunlar düzeltilmelidir...

  Ocakta pek bir şey değişeceğini sanmıyorum yaklaşık 6 sene süreleri vardı , çok acele ile yapılmış bir client dediğin gibi , 6 sene çalışmada bu çıktıysa açıkçası ben pek bir şey beklemem çünkü bu çalışmalar taa 2014'de başlanacağı söylenmişti. 2015 gibi ilk bilgileri almıştık indirilebilir clientle alakalı , artık Almanyada ne oldu ne bittiyse yani koordineli olmayan bir takımla ilerlendiyse ki buda bir ihtimal böyle bir client 5-6 senede çıkmış olmasıda son derece normal.

  Çünkü oyunda ki bir çok şey acele ile getirildiği için aslında hatalar var. Zaman konusunda sıkıntıları var daha doğrusu zaman yönetme konusunda...
   
  smoonrise bunu beğendi.
 16. Luminous

  Luminous S-Moderator Team Darkorbit

  Merhaba,

  Bildiğiniz gibi bu clienti yapanlar merkez ekipteki çalışanlar, bu yüzden client çalışmaları hakkında veya ileride yapılması planlanan çalışmalar hakkında bildiklerimiz çok sınırlı, siz ne biliyorsanız biz de o kadarını biliyoruz.

  Bu sebepten dolayı ileride ne planlanıyor veya çalışmalar şu an ne durumda bilgimiz yok. Bizlerle bilgi paylaşıldığı an bu bilgiyi forum üzerinden, Discord üzerinden paylaşıyoruz o kadar. Ayrıca unutmamak gerekir ki client ile ilgili oyunculardan aldığımız tüm geri bildirimler raporlandı. Hep beraber bekleyip göreceğiz.

  Ayrıca genel bir şey söylemek isterim, kimse sizleri susturmak için özel bir çaba içerisine girmiyor ve bu düşünceniz bizleri gerçekten üzüyor. Geçmişi bırakıp yeni bir sayfa açmaya, forumu hep beraber dostça kullanmaya ne dersiniz. :)

  İyi forumlar.
   
  smoonrise bunu beğendi.

 17. Oldu mu :S

  Valla viper ismi öldü ya üzüldüm şimdi , şu şarkıyı çalacağım sanırım:  :,(
   
  _-Thanatos-_ ve Luminous bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş