Öneri Yeni Oyuncu Çekme ve Oyun Dengesi Hakkında

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve r1ngzer0 tarafından 15 Ekim 2020 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. r1ngzer0

r1ngzer0 User

Merhaba,
    Bu yazı geçmişten günümüze oyun içerisinde iyi-kötü yönde değişen gelişmeleri ve bu gelişmeler hakkında birkaç istek-öneri içermektedir.

Her oyunda olduğu gibi Darkorbit'te de kullanıcı tecrübeleri ve geri bildirimleri oynanabilirlik açısından son derece önemli haldedir. Bu yazıyı hazırlarken DO Reloaded sürümdrn önce oynamış ve tekrar başlama niyetinde bir oyuncuyken yazmaktayım. Birçok yönüyle değerlendirme olacağından uzun ama faydalı(eğer dikkate alınırsa) olacağına inanıyorum. Ayrıca forum adminlerinin de oyuncu kimlikleriyle bu yazıyı okumasını ve değerlendirmesini rica ederim.

1. Hile Kullanımı ve Haksız Kazanç
    Her oyunda olduğu gibi Darkorbit'te de hile gerçeğiyle karşı karşıyayız. Yaptığım iş gereği bu tarz uygulamaların nasıl geliştirilme süreci hakkında biraz bilgi sahibiyim. Hile ile mücadele bir kedi-fare oyunudur. İllegal kazanç sağlamak ve bu kazancı önlemek için çalışanlar arasında rekabet her zaman devam edecektir. Hiç bir zaman hileden kurtulamayacağız fakat hilelerin ortaya çıkma sıklığını mümkün olduğu kadar azaltabiliriz ve bu konu hakkında gerçekten çalışıldığının şeffaf bir şekilde oyunculara bildirilmesi taraftarıyım. Reloaded sürümünden önce admin gemileri haritalarda hızlı bir şekilde gezip gözlem yapabiliyordu ama şimdi böyle bir uygulama varmı bilmiyorum.
    İlk önerim banlamaların ne sıklıkla yapıldığı, banlanan oyuncuların diğer oyuncular tarafından takip edilebilmesini sağlayacak ID numarası, ne tür bir ceza aldığı gibi bilgilerin kullanıcı erişimine açılması şeffaflığı arttıracak, bu konuda çaba sarfedildiği oyuncular tarafından kabul edilecek ve oyuncuların güveni biraz olsun tazelenecektir.

2. Yeni başlayanları oyuna çekmek için oyuncu gözünden değerlendirme yapılmadan, fikir alınmadan yeni özellikler getirmek yerine var olan özellikleri arttırmak kısa sürede daha iyi sonuç verecektir. Bu konudaki önerim yeni başlayanların zamanında kesmeye tenezzül etmediğimiz diğer oyuncular tarafından imha edilerek oyundan zevk almasını önleyen bu durumu değiştirmek için imha korumasının genişletilmesi olacaktır. Örneğin seviye bakımından 20 veya şeref bakımından belirli bir değere kadar PvP haritaları dışındaki haritalarda imha koruması eklenebilir.
    Diğer bir öneri yeni başlayan hiç bir oyuncu hakkında tam fikir sahibi olmadığı, uzun süre oynamaya devam edip etmeyeceği bir oyuna para yatırmak istemez. Bu nedenle elit ekipmanların fiyatlarını belirli oranda, tercihen yarı yarıya düşürmek bir başka seçenek olabilir.

Bu konudaki bir diğer önerim, UFE oyuncular arasında yer bulamayan yeni oyuncular, gelişimini hızlandırmak, yeniden toplu oyun mantığını kazanmak, grup olarak hareket etmek için tamamlanan görev ödüllerinden belirli oranda grup üyelerinin de faydalanabilmesi yeni oyuncular için faydalı olacaktır.

Oyunu daha adaletli ve oynanabilir hale getirmek için daha birçok öneri bizzat oyunu oynayan oyuncular tarafından kolayca tespit edilip yetkililere aktarılabilir fakat bu yazıda en öncelikli olarak değerlendirilmesi gereken sorunlar bunlardır. Gerçekler ortadadır. Burada gerek oyuncular gerek yetkili mercilerin söyledikleri, yazılıp çizilenler hikayedir. Gerçekler oyuna başla butonuna bastığınızda karşınıza çıkmaktadır. Değişime ayak uyduramayanlar yok olma gerçeğiyle karşılaşacaktır.

Toccu, AtomyTR ve AYRAHA bunu beğendi.
  2. AYRAHA

AYRAHA User

Yazınıza katılıyorum.Benim önerim ise şu şekilde olacak,artık oyunlar twitch ve youtube üzerinden reklam yapılarak oynanıyor.Darkorbit ekibi twitch ve youtube gibi yayın-video sitelerinde oyunu tanıtırlarsa oyunun hem kalitesi artar hemde oyuncu artışı cok rahatlıkla gözlemlenir.

r1ngzer0 bunu beğendi.
  3. kesinlikle katılıyorum oyun içerisinde mükemmel anlar yaşanıyor. toplu savaşta skorun sürekli değiştiği, citadel ile düşman üstüne gitme , hammerclawlar'ın aniden çıkıp avcıları beslemesi vs vs

oyun tanıtım videolarına bakıyorum rütbesiz 6 flaxlı gemiler ile adam çekmeye çalışılıyor :))))))))

r1ngzer0 ve AYRAHA bunu beğendi.
  4. oyunda çeşitlilik az öncelikle kullanılan gemi çeşitliliği artmalı ara ara sarı vega tartarus tyrannos görüyoz onun dışında full soalce spectrum citadel başka gemi yokmuş gibi oynanmakta öncelikle oyunun rol kavramı oturtması lazım suport gemi yok hammerclaw aegis dışında sinek var biraz citadelde tank support diyelim kalanı avcı ve tank gemiler (solace spectrum) diğer diminisher venom disruptor hekate nimesis cyborg vs hepsinin bi artısı ve dez avantajı daha iyi dengelenmeli ve düzenlenmeli yeni gemi çeşitliliği artmalı bun gemilerin hepsinin hangi uçuş düzenleriyle oynanabileceği ve yetnekleriyle ilgili detaylı videolar oluşturulmalı bence

5. _KIYAMET_

_KIYAMET_ User

Konuya yazılanları okudum da unutulan bazı noktalar var gibi geldi. :) Mesela ;

- Oyunun günümüz koşullarında maliyetli olması
    - Yeni başlayanlar ile eskiler arasındaki dengesizlikler
    - Eskilerin oyuna yeni başlayanlara uyguladığı baskı - saldırı v.s.

gibi bir kaç nokta var ki bunlar da oyuna yeni başlayanları oyundan soğutup uzaklaştırıyor.

Durum böyle olunca da o reklamlar fazla işe yaramaz diye düşünüyorum. :) :D

FEMİNİSTBACI bunu beğendi.
  6. yeni sv açılıp bolca reklam yapılması lazım. 50 arge adama 5 senede yetişemez yeni başlayan oyuncu, eski oyun olunca böyle uçurumlar oluyor. haliyle de yeni başlayan sayısı az oluyor çünkü bir yerlere gelip rekabet etmesi imkansız hale geliyor.

7. _KIYAMET_

_KIYAMET_ User

Sürekli yeni server açamazlar ki zaten mevcut olanları birleştirdiler. Çünkü Türkiye koşullarında dolar ile TL arasındaki uçurum nedeniyle bir çok oyuncu için maliyetli oluyor. İllegal kullanımların engellenememesi vs gibi şeylerden dolayı bir çok eski oyuncu ve yeni oyuncu da bırakıyor. Birleştirme sonrasında bile server'lar manuel oynayanlar az otomatik çok durumda. Yani sayı var ama kalite yok. :D

Neyse :)

8. .Paradoks.

.Paradoks. Guest

İllegal program kullanıcıları ile savaş belirttiğiniz gibi bir kedi-fare oyunudur. Normal oyuncuların, takımımdaki bir çok kişinin görmediği forumlara, panellere vb. erişimim var, bu doğrultuda rahatlıkla merkez ekibin çalışmalar yaptığını ve çalımalar sonlandığında işlem yapacağından eminim. Beklemez gerek, güzel haberler ufukta ;)

Sadece haritalarda gezerek bot kullanıcıları tespit edilebilinir mi? Evet, peki ya hata yapılırsa? Ya birisi sadece görevliler hata yapsın diye bot gibi davranırsa? Ya birisi "X görevlisi benim düşman klan oyuncum, bakın ben bot kullanmadım ama beni banlatdı" derse? Her Allah'ın günü
    onlarca kez chatte veya DC sunucusunda CM, CA, CTL, support görevlisi haksız banlama (Söylemeden geçmeyeyim bu şikayetlerin %99'u geçersiz oluyor, yani yapılan ceza uygulaması yerinde ve doğru karar oluyor!) yaptı, bana haksızlık yaptılar diye şikayet alıyor, okuyor, görüyorum bir bilseniz :) Yani bu tarz haksız ithamlara, insan hata payına ve diğer etkenlerden bağımsız bir şekilde bu taramalar yapılmalıdır. Bu nedenle taramalar mevcut.
    Zaten bu banlamalar hakkında tüm oyuncular ile paylaşılabilen detayları forum üzerinden duyuruyor. Aşağıdaki konuları kontrol edebilirsiniz:
    https://board-tr.darkorbit.com/threads/bot-cezalari.18345/
    https://board-tr.darkorbit.com/threads/bot-kullanicilari-icin-ceza-ilk-asama.156494/

İlaveten bu ban alan kişilerin İD'leri gibi bilgileri paylaşmıyoruz. Neden şirket politikası bu şekilde, tam emin olmamakla birlikte her halde yasal nedenlerinin de olduğunu tahmin ediyorum.

Yenilikler oyuna eklendikçe zaman içerisinde bir çok ögeye erişim kolaylaştırılıyor. Örneğin artık geliştirilmiş LF-4'ler artık Yeşil ganimet sandığından çıkabiliyor.

Bunun dışında oyuna yeni başlayan oyuncuların oyuna alışma sürecinde diğer oyuncuların ona saldırmasını engelleyen bir koruma mekanizması zaten mevcut. Belli açılardan geliştirilebilir mi, mümkün. Oyun tasarımcısı buna karar verecektir.

Yeni oyuncular için sunulan bazı özel paketler mevcut ki, normalden daha uygun ve hızlı gelişmelerini sağlamaya destek oluyor.

Yeni oyuncuların günllük belli bir düzeyde kazanç sağlaması için Yeni Günlük Görevler oyuna eklendi. Bu görevler onlara belli bir açıdan yardımcı olacaktır.

_-Thanatos-_ bunu beğendi.
  9. aslında trde paketler çok daha ucuz. 10-15 euro olan premium türkiye'deki oyunculara 30 lira misal. 15 euronun karşılığı 135 türk lirası civarında.
    bigpoint şirketinin sağlam reklam yapabildiğini düşünmüyorum, akılları yeni yeni başlarına geldi. drakensangta twitch kanalı büyütmeye çalışıyorlar örnek verecek olursam. twitch gibi oyuncu ve izleyici kapasitesi devasa boyutlarda olan platformlarda sağlam yayınlar yapılabilirse oyuncu çekmeye yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

bugün mesela jahrein isimli yayıncıya bigpoint sponsor olup sıfırdan hesap kastırsa do binlerce oyuncu kazanır.

önceden planlı bir şekilde sağlam sponsorluklar yapılıp yeni bir sv açılırsa onbinlerce oyuncu çekebilirler. oyuncu demek de para demek şirket için, yani on bin oyuncudan kazanacağı paralar yayıncılara vereceklerinden çok daha fazla olur.

bigpoint şirketinin reklam politikasını değiştirmesi gerekliliği bu yüzden büyük önem arz ediyor. do her ne kadar 2006 çıkışlı bir oyun da olsa akıllıca hareketler ve günclelleştirmeler ile yıllar içinde o 95 milyon ölü kayıtlı oyuncu, yerini 1 milyon çevrimiçine bırakabilir.

tabiiki bu denli yüksek çapta oyuncuyu tutabilmek için bu bot saçmalığının önüne bir şekilde geçilmesi gerekiyor , bot kullanmayan hesap yok neredeyse oyunda.

10. smoonrise

smoonrise User

Bence en büyük kayıplarını bot - bug konusunda duruşunu ve kurallarını değiştirmesi ve gereken cezaları vermemesinden yaşıyor diğer bir husus ise son senelerde ve özellikle bu sene içinde aşırı para ve payment üzerinden yönetmesi ve artık bunu neredeyse mecburi yapacak hale getirmesi . Oyun parasız oynanır kimse para harcamaya zorlamıyor fakat izlemek amaçlı oyun oynayacak varsa parasız oynar , oyundaki her sevilen tutulan özellik üzerinden ticaret ve maduriyet sağlamak oyuncu kaybına yoıl açıyor . Eskiden 3-5 ay sabır edip zaman ayırıp birazda para harcayınca oyuncan keyif alacak az biraz savaşacak duruma gelirdiniz veya eksikleriniz az kalır gelişme full olma anlamında eksiklerinizi azaltmış olurdunuz .
    Şimdi oyun ilk açıldığı an para vermenize zorluyor eskiden gelişmekte olan gemiler en azından kaçar korurlardı kendilerini şimdi alt haritada millete zulüm yapar gibi full gemiler aşırı yüksek miktarda hasarlar ve binbir çeşit yavaşlatma durdurma taktiklerin yapma imkanı veren lazer roketler v.s özellikler , bu kadar mecburi tek yön para demek daha başlarken oyuncu kaybına devam eden süreçte yine kayıplara yol açıyor bunun yanından bug - bot ve diğer hilelere tam anlamı ile verilmeyen cezalarda cabası tabi .

Birde TÜRKİYE ' de ucuz oyun diye düşününeler için bizdeki asgari ücret ile yurtdışındaki asgari ücret düşünmek alım gücünü ve hayat koşullarını birlikte analiz etmek lazım diye düşünüyorum . Bu yanılgı genelde hep oluyor oyunu yurtdışında veya gloabl sv. oynayanlar biz oyundaki sorunları dile getirince hiç sorun olmuyor gibi bir düşüncede yorum yazıyorlar . Özellikle bu lag donma v.s sorunlarında TR sv. sorunlara globalde oynayan yada TR dışında oynayanlar yorum yazıyor oyunda sorun yok diye TR de bile aynı sv. olamayanda aynı sorun olmaz iken yabancı sv. ile aynı sorun tabiki olmaz yorum yaparken yada bilgi paylaşımı yaparken birçok açıdan değerlendirmek sonra yazmak lazım diye düşünüyorum . Son zamanlardaki bu lag donma oyun içindeki işleyişteki buglarda birçok oyuncuyu bezdirdir bu unity geçiş süreci çok sıkıntılı ve yine maalesef belli ki çok daha uzun sürecek bu konuda pek başarılı olamayacak gibi merkezin adına bu işi yürüten ekip en azından artık çerez sil tarayıcı güncelle flash sil yükle güncelle derdi olmayacak yada bu formüller ile sorunlar halı altına süpürülmeyecek bu sorunlardan çok oyuncu kaybı oldu .

Genel olarak değerlendirirsek ;
    Oyun içi adil ve adaletli yönetim için ve güven sağlamak için acil bot - bug kullanıcılarına asıl vaat edilen ve ağır caydırıcı cezalar dönemine geçmek lazım . ( iyi halden ceza indirimi gibi düşük 1 hafta 1 hafta cezalar değil )
    Eski oyuncular ile yeni başlayanlar arasındaki denge yeni başlayanlar tarafına daha fazla değişiklik ve iyileştirme güncelleme adına ne diyorsa merkez onlar yapılmalı tabiki hemen full olmamalılar ama bu kadar savunmasız ve tabiri caiz ise ezilmemeleri madur edilmemeleri lazım .

Oyundaki bu paymet - para politikası değişmesi lazım bu kadar para para para denilmemesi lazım bu birçok oyuncunun zamanla oyundan kopuşlar yaşamasına ve faklı oyunlara geçiş yapmasına yok açıyor . ( Belirtmek isterim oyun teknik sorunları , bot -bug cezalarının gelmemesi , oyun pahalılıklarından sebeb 1 yıldan fazladır oyuna para vermiyorum )

Oyundaki teknik problemlerden sebeb etkinlik yapamayan oyundan istediği keyif alamayan çok özellikle sürekli ve nefes almadan etkinlik yapılması ve bu teknik sorunlara rağmen buna inat ile devam edilmesi her yeni etkinlikte yeni teknik sorunların çıkması bunu unity geçişine dayandırlıması v.s biz oyunu unity geçişi önceside biliyoruz bu teknik sorunların çözülmesi lazım laglar , donmalar , portalda mahsur kalmalar , semprom promerium silmeleri v.s sorunların .

11. arkadaşlar umarım unity ile birlikte güzel bir oyun ortamı yakalarız şahsen bigpoint reklam konusunda adım atacaktır diye düşünüyorum herkese iyi oyunlar

12. AtomyTR

AtomyTR User

Ölmemesi gereken oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Yıllardır Unity ile bir şeyler yapacaklarını umut ediyorum, umarım başarabilirler.

Oyunu derinlemesine bilen biri değilim yinede küçüklüğümden beri oynamaya çalıştığım doğrudur yani hatıralarım var, çok nadiren giriyorum. Oyunun bana göre en önemli sıkıntısı gerek arayüzler gerek diğer özellikler hiçbiri yeni oyuncu dostu değil.

13. _KIYAMET_

_KIYAMET_ User

TR'de paketler nasıl ucuz acaba ? :D Kur farkını göz önüne almazsak 15 euro olan şeyin 15 TL gibi olması lazım. TL değerli olsa Türk yapımı bir oyun yurt dışında oynayanlara 15 TL değil 30 euro'dan satar. Türkiye dışındaki bir çok ülkede alım seviyesi çok zorlamıyor ama 15 euro olan şey Türkiye'de 30 TL oluyorsa bu bile fazlalıktır. :D Bazı şeyler daha yüksek TL ile satılıyor mesela. :D :)

Neyse Yatay Para Dengesi ile Kur farkı durumlarını mantıken anlamak lazım. :D