Duyuru Zararlı Yazılımlardan Nasıl Korunabiliriz ? [Windows]

Konusu 'Bunun Dışındakilerin Arşivi' forumundadır ve D-O-D-G-E-V-İ-P-E-R tarafından 18 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Merhaba arkadaşlar size yararlı olabileceğine inandığım bir bilgilendirme konusu açmak istedim.

Zararlı yazılım nedir ?

Bildiğiniz üzere bilgisayar virüsleri işletim sistemi altında çalışabilen normal programlardan pekde farkı olmayan fakat algoritması zarar vermeye yada yararlı olmaya yarayan ufak programlardır bir programcı tarafından yazılmışlardır.

Yararlı virüsler Anti-virüslerdir çünkü oda temelinde bir virüstür ve diğer virüsleri yakalamak için virüs tarama veritabanı ve çekirdek motorunu kullanır.

Bazıları virüsler çoğalır bazıları ayarları değiştirir biosu yakabilir anakart veya diğer devre kartlarında aşırı yüklenmeye sebep olup bilgisayarı kullanmaz hale getirebilir.

Günümüzde ki zararlı yazılımlar artık daha tehlikeliler nedeni ise trojan , virüs , malware , solucan ve backdoor içlerinde bulunmakta. Yani bi alana 5 bedava kampanyası gibi bir şey.

Virüsler genelde nerelerden çıkar ?

Bazı Flashplayer uygulaması barındıran siteler , bazı web sayfaları , sıkıştırılmış rar ve zip vs türde ki dosyalar. Crackli yazılımların bazılarında. Deep Web'in genelinde.

Zararlı yazılımlardan nasıl korunabilirim ?

Aslında bu soru gerçektende zor bir soru çünkü her virüsün çalışma mantığına göre kurtulma yolu vardır. Günümüzde ki Anti-virüsler bazen işe yaramıyor şahsen ben anti-virüs kullanmıyorum bir virüs bulaştığı zaman elle siliyorum yani pek program kullanmadan. Durduramıyorsam format atıyorum.

Dipnot: Elle virüs silmek iyi bilgisayar bilgisi gereklidir ve dediğim gibi virüsten virüse göre değişir.

Geçen gün elime bir USB bellek geçti windowsda taktım dosya gizleme virüsü bulaşmış yani windowsda güvenlik nedeniyle usb disk biçimlendirmemi istiyor içindede önemli belgeler vardı.

Yaptığım çok basit bir şey ama etkili bir şeydi :) Linuxa geçtim dosyaları buldum kopyaladım ve diske format attım bu kadar :) Tabi bazı zorlu virüslerde daha farklı yöntemlere başvurmaktayım.

Dipnot: Windowsda çalışan virüsler linuxda çalışmaz fakat ek olarak linuxda exe çalıştırmak için yazılım indirildiyse çalışır veya hacker linux hemde windowsa yazdıysa virüsü linuxtada çalışır fakat linuxta virüsler pekde tehdit değildir çünkü çoğalamazlar ve keyloggerlar pek düzgün çalışmaz.

Bazı korunma yöntemleri;

1) Yedeklerinizi harici bir harddisk veya flash bellekte tutun ve bunu bilgisayara sadece formattan sonra bağlayın yedeklerinizi bilgisayara koyun.

2) Deep freez kullanın.

3) Kişisel bilgilerinizi bilgisayarda bırakmayın ( telefon , kimlik vs)

4) Bilmediğiniz sitelere girmeyin.

5) Bilmediğiniz yerlerden veri yüklemeyin.

6) Rar dosyalarını açarken dikkatli olun virüs total gibi sitelerden SHA256 formatında taratın. İnternette araştırın dosyayı.

7) Yinede virüs yediyseniz ve tüm sisteme bulaştıysa yapılacaklar:

Bilgisayarı kapatın

Bios pilini çıkarıp 5 dakika bekleyin ve bilgisayara format atın bazı virüsler kendini biosa yazmakta ve virüs silinse bile yeniden harddiske yazılmaktadır.

Unutmayın en iyi anti virüs kullanıcıdır :)

Anti-virüs yazılımı ben şahsen kullanmıyorum çünkü bir işe yaramıyorlar ve boşuna sistemi yoruyorlar bazen yaradıkları oluyor fakat her zaman işe yaramaları söz konusu değildir arkadaşlar çünkü suç dünyası 3 adım ileridedir.

JUPlTER bunu beğendi.
  2. hakan ulaşabilcegim bir ts adres fln varmı bende bi masaustu var format atmaya çalışıyorum olmuyor dosya yuklenirken hata veriyor eskiden win 7 di artık win7 de degil pc bir şekilde bozdum heralde nasıl yapabilirim , flash belek format atmaya çalıştım

3. Windows sürümü kaç ?

İso bozuk olabilir yada flashı yanlış şekilde iso kalıbına çekmiş olabilirsin.

4. Virüs yesem, kaybedicek bir şeyim olmadığı için (banka, telefon, kimlik vs.) en azından virüsün etkilerinden kurtulayım diye kullanıyorum. Mesela virüs bulaştığı zaman Nortonsuz, yeni gizli bir kullanıcı yaratıp bütün her şeye kendini yönetici atayıp beni devre dışı bırakıyor. Görev Yöneticisine bile erişemiyorum. Şimdi de onun yetkisi var ama benim de her şeye erişimim var. Sorun çıkarttığı zaman onu yöneticilikten o dosya üzerinde çıkarabiliyorum.

Bir keresinde nortonsuz program kurmuştum, bütün her şey elimden gitti. Hiç bir şey açılmadı :( Bende tekrar format atmak zorunda kalmıştım. Evet pc'yi gereksiz yoruyorlar ama bu bence sadece düşük performans ve ram'li bilgisayarlar için problem. Benim 4GB ram'im ar ama 32 bit olduğu için sadece yarısını kullanabiliyorum ve explorer.exe ve norton ile birlikte ramim %26'sı kullanılıyor. 2 kat ramim olsa %13 olacak. 8GB ram almış olsam daha da azalır.

Onun dışında kimi bilgisayarlar full torrent indirip crackli programlar kurup underground iş için kullanılıyor. Yani resmi olmayan internet üzeri işler. Onlarda virüs programı çok faydalı olabiliyor.

5. Şimdi erdem bazı siteler vardır bitcoin kasmak için rarın içine virüs atar sen oyunu indirirsin bir bakmışsın makina virüs yemiş bazılarıda tamamen virüsüz koyuyor.

Virüsüz olanları bulmak lazım.

Anti virüs dediğim gibi pek işe yaramıyor bazen göçtüğü oluyor.

erdem_korkmaz70 bunu beğendi.
  6. win xp di kasa baya eski ama pek sistemden anlamdıgım için birşey diyemiyorum pc tamir yapan yere gotursem kaça yapar ?

7. Aga bence hiç uğraşma windows ile git linux isosu indir flasha yada dvd yi isosunu yak ubuntu kur.

8. ts fln varmı daha iyi anlatırım :D sende yardımcı olurusn :D

gelirsen silcem hemen bekliyorum

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 23 Aralık 2016

9. Benim ts yok maalesef :) TS başkasının onada iznim yok :)

Geldim

Moderatör tarafından en son değiştirilen: 23 Aralık 2016
  10. Bu sözü hatırlıyorum. Yaklaşık 1,5 sene önceki konuştuğumuz konulardan. Hatırlıyor musun :)

D-O-D-G-E-V-İ-P-E-R bunu beğendi.
  11. [​IMG]

eyw hakan bi ts fln gel sorularım var nete bulamdım :D

12. Avast'ı indir bişe olmaz ne uğraşcan :3

13. Windows Defender tek tercihim :D:p

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.