Geri bildirim DO İndirilebilir İstemci Geri Bildirimleri

Konusu 'Kumanda Merkezi Arşivi' forumundadır ve .Paradoks. tarafından 15 Ocak 2021 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
 1. .Paradoks.

  .Paradoks. Guest

  Merhaba,

  Lütfen istemci ile ilgili karşılaştığınız sorun, şikayet, teklif ve önerilerinizi bu konuda bizlerle paylaşınız. Lütfen aynı durum ile alakalı birden fazla mesaj yazmamaya özen gösteriniz. Bu sayede konu daha anlaşılır ve sorun yaşayan üyelerimize yardımcı olması açısından destekleyici olur.

  DO İstemcisini İndirme ve Kurma Rehberi

  Teşekkürler.

  Örnek hata çözüm önerileri:

  Hata: api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll bilgisayarınızda eksik.
  [​IMG]

  Eksik dll api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll, bir Windows güncellemesiyle birlikte yüklenir.

  Bu sorunu çözmek için:

  Microsoft'tan Windows'ta Evrensel C Çalışma Zamanı Güncellemesini indirin ve yükleyin.

  Not: Bu güncelleştirmeyi yüklemek için, aşağıdaki işletim sistemi güncellemelerinin sisteminizde yüklü olması gerekir.
  Windows 8.1
  Windows 7
  Windows Vista
   
  Son düzenlenen: 15 Ocak 2021
 2. *mhmtaykn*

  *mhmtaykn* User

  Unity sistemi yalan mı oldu :)

  Ne güncellemesi? Unity sistemi ne zaman gelecek?
   
  Moderatör tarafından en son değiştirilen: 15 Ocak 2021
 3. .Paradoks.

  .Paradoks. Guest

  Unity istemci "yalan" olmadı. Şu anda Seafight için alfa testleri devam ediyor. Yakın zamanda DO için de testlerin başlayacağını bekliyoruz. Bu süreçte oyuncuların karşılaştıkları istemci hatalarında onlara yardımcı olmak niyetimiz.
   
 4. *mhmtaykn*

  *mhmtaykn* User

  Hep öyle oluyor zaten görecez.
   
  ZALİM(ANTİ bunu beğendi.
 5. *EFSANE*

  *EFSANE* User

  unity gelmeyecekse eğer kapatsınlar oyunu,bari güzel anılarımız silinmesin aklımızdan.sinir küpüne döndük.
   
 6. .Paradoks.

  .Paradoks. Guest

  Unity için çalışmalar devam ediyor. Mümkün olan en kısa sürede gelecektir.
   
 7. Oyunun artık browserdan tamamen erişilebilir olmaması gerekiyor oynanacaksa clientten oynanmalı.

  VE LÜTFEN BURAYA DİKKAT EDİN:

  Oyuna PUNKBUSTER veya EASY-ANTİCHEAT gibi anti hile koruma sistemlerine dahil edin bakın yalvarıyorum size ne olursunuz bunu yapın artık. 14-15 senedir oynayan eski bir oyuncu olarak size bunu yapmanız konusunda çok baskı uygulayacağım yapmazsanız.

  Hileyi artık sadece bu şekilde durdurabilirsiniz başka yolu yok bu konuda yetersizsiniz gidin ne yapın ne edin anti hile servisleri, siber güvenlik şirketleri ile bir anlaşma imzalayın. Yapın şu güvenlik önlemlerini artık.

  Bunu yapmazsanız önümüzde ki yıllarda client üzerine tersine mühendislik ile çok çeşitli hileler ve hatalar göreceğiz yani bu günleri bile arar olacağız.

  2021 yılındayız hala 2009'da ki gibi hileler cirit atıyor etrafta bir ton bug var hata var.
   
  Son düzenlenen: 29 Ocak 2021
 8. _KIYAMET_

  _KIYAMET_ User

  Oyunun browser'dan erişlebilir olmaması için farklı işletim sistemlerine ve ayrıca 32/64 bit versiyonlarına kadar istemci versiyonu yapmaları lazım. Yani Windows İşletim Sistemi, MacOS (Apple OS X) İşletim Sistemi, UNIX İşletim Sistemi, Linux İşletim Sistemi, Pardus İşletim Sistemi vb ve ayrıca bunların içinde 32 bit / 64 bit olanlar içinde ayrı ayrı yapılması lazım. Bu da ekstra maliyet ve iş yükü demektir. :)

  Şayet düzgün iş yapılırsa Web Unity Player ile Browser üzerinden erişilebilir olmasında bir sorun olacağını sanmıyorum. :) :D
   
 9. Linux ortamı için tek bir uygulama çıkarsalar yeterli sıkıntı olmaz diğer sistemlerde.

  Unix tabanlı macosada uygulama çıkarılabilir zaten benim bildiğim Unity içerisinde crossplatform desteği var o yüzden sıkıntı çıkmaz.

  Browser üzerinden oynanması bir çok hilenin hala kullanılabilir olmasına olanak verecektir. İşte bu yüzden client üzerinden yürüyüp easy-anti cheat yada punkbuster gibi bir servis ile anlaşılması lazım ki anti cheat veya anti hack databaselerinde tutulan imzalar ile doğrudan 3. parti yazılım, script çalışmalarında kötü amaçlı kullanıcılar doğrudan yakalansın.
   
 10. _KIYAMET_

  _KIYAMET_ User

  Unity Player ile de güvenlik sağlanabilir. :) Dikkat edersen iyi bir iş çıkartılırsa diye yazdım yukarıdaki mesajımda. :D Zira unity tabanlı bir çok oyun mevcut ve güvenlik olarak bir sorun çıkmıyor. :D
   

 11. Cık ben sana bir ton örnek verebilirim Unity üzerinde nasıl hilelerin cirit attığı konusunda bunlardan biriside başka bir uzay oyunu.

  Kısaca iyi bir iş çıkarmak yeterli değil güncel veritabanlarına sahip danışmanlık vs gibi konularda teknik destek sağlayacak anti hile servisleriyle çalışmak mantıklı olacaktır. Bir çok indie oyun easy anti cheat'i kullanıyor oyunda mesela zteam'de mobograft dye robotlu bir oyun var hile diye bir şey yok çok temiz bir oynanışı var. (İsimleri değiştirdim öyle bir oyun yok yani :D )
   
 12. _KIYAMET_

  _KIYAMET_ User

  Unity ile çok basit ve yeterli güvenlik önlemi alınmadan ve/ya yapan kişilerin yeterli bilgisi olmadığından dolayı olan oyunlar var. Buna rağmen yeterli bilgileri olup gerekli tedbirlerin alındığı kaliteli ve güvenli bir çok oyunda var. :)

  Unity oldukça geniş bir yapıya sahip bir grafik motoru ve işi iyi bilenlerin yaptığı ile bilmeyenlerin yaptıkları haliyle bir olmayacaktır. Mesela diyelim ki 2 tane Yazılım Uzmanı var. Fakat bunlardan birisinin bilgisi yetersiz yani sınırlı ama diğerinin bilgisi yeterli durumda. Bu iki yazılım uzmanı'nın yaptığı işlerin kalitesi eşit mi olur ? :D

  Kodlama vs işleri de öyledir. Kodlamalar , grafik motoru ile ilgili bilgi seviyeleri vs yani kısacası Teknik Ekibin bilgi ve yeterlilik duruma göre değişir. :) :D
   
 13. O faktör elbette var ancak ben DO geliştiricilerinin yetersiz kaldığı görüşündeyim sırf bu sebeple BSGO'yu kapatıp orada ki ekibi DO'ya dahil etmelerinde ki sebep bu.

  Dikkat edilsin veya edilmesin sonuçta insanlar tarafından yazılım teknolojileri geliştirilmekte bu sebeple elbet bir hata payı daima kalacaktır işte burada dediğim gibi anti hile önleme ve yazılım güvenliği danışmanlık ve teknik destek sistemleri devreye giriyor.

  Bu söylediğim hizmete sahip oyunlarda hileler maksimum 2-3 gün barınıyor sonra otomatik olarak ceza yiyorlar. Burada ki asıl sorun BP'in kendi yazılımlarını koruma konusunda ki yetersizliği. Kısaca oyunun dosyaları internette satılıyor ve burada yazılım geliştirme metotlarını bilen kişiler debug yaparak sistemde ki açıkları çok rahat çözüp bot geliştirebilmekte.

  Burada tamamen açık kaynak koddan kapalı kaynağa dönülsün demiyorum ancak burada biraz şirket politikalarını değiştirmesi gerekli mesela neden açık bulan ve bunu rapor eden kişiyi cezalandırırsın? Adam tesadüf olarak diyelim ki montaj bugu buldu ve buradan exploit elde edilebiliyor şu an ki Almanyada ki yöneticiler bu konuda cidden berbatlar oyuncuları oyun eko sisteminden soğutuyorlar.

  Açık bulma konusunda yazılım geliştiricilerini tek başına bırakmak evrende akıllı yaşam formu aramak gibidir sen Dünyadan çıkacan bütün samanyolu galaksisini gezecen tek tek gezegenlerin jeolojik yapısını inceleyecen vs gibi çok uzun bir süreç kısaca samanlıkta iğne aramaya benziyor.

  İşte bu arkadaşların zaten yaptığı şeyler ortada BSGO'da da botlar mevcuttu o zaman bu ekibin dar bir zaman aralığında mükemmel bir şey çıkarmasını bekleyemem zaten haksız mıyım?
   
 14. _KIYAMET_

  _KIYAMET_ User

  Şimdi aslında çok uzun uzun yazmaya gerek yok. Adobe çok uzun zaman önce Flash Player'ın bitiş tarihini açıkladı. Bunu neden yaptı ? :)

  Flash Player tabanlı şeyleri uygun şekilde düzenleyerek şirketlerin vs geçişlerini yapmaları için yeterli zamanları olsun diye erkenden duyurudu. Bir çok firma vs flash player'dan HTML5 , Unity Web Player vb sistemlere geçiş yaptı.

  Bizimkiler ise oyuna yenilik getirecez bilmem ne yapıcaz diye bu tarafa ağırlık fazla vermemişler anladığım. Çünkü istemci diye kullandığımız hala Flash Player tabanlı istemci görünümlü bir tarayıcı aslında. :D Tarayıcı'dan bağımsız olarak alıp bu istemci görünümlü tarayıcıya gömerek entegre etmişler. Yine de sorunlar bitmiyor. :D :)

  Gönül isterdi ki bununla uğraşana kadar unity player geçişi uygun zamanda çalışılarak yapılsaydı ve onunla ilgili beta vs denemeleri yapılsaydı. :) Çünkü şu anda kullandığımız istemci vari şeyden unity player'a geçilince de bir sürü sorunlar yaşanak. Bir de o sorunlarla uzunca zaman boğuşulacak. Şirketin anlamadığı ise tüm bu sorunların oyuncu kaybına neden olacağıdır. Senelerce yaşanan sorunlar yetmezmiş gibi sürekli sorunlar önümüze geliyor.

  Oyunun daha popüler olduğu yani oyuncuların çok olduğu dönemler bile galaksi kapılarına girişlerde sorun yoktu. Şimdi ise bir süre önce galaksi kapılarına giriş sayısı sınırı getirdiler. Yani bir server'da kapıya girmek isteyen belli sayıda ise sonrasındakiler giremiyor. :D :)

  Şu anda 5-6 sene önceki kadar oyuncu bile yokken bu sorun yaşanıyor ve sınırlama geliyor. :D Şaka değil gerçek. :)

  Benim bütün bunlardan anladığım şirket artık yatırım yapmıyor. Kesin konuşmak istemiyorum ama belki de ülkelere göre daha kaliteli server makinaları ile kalitesiz makinalar gibi ayrımlar bile olabilir. Çünkü xxx server'larında daha yüksek fps alınabiliyor veya sorun pek yaşanmıyorken Türkiye server'larında sorunlar bitmiyor. :D :)
   
 15. vruabd

  vruabd User

  100 defa söyledim, 101.ciyi de söyleyeyim, unity'ye geçmek mümkün değil, şu an veya en azından 2 sene nerdeyse imkansız. Neden biliyormusunuz, oldukça iyi bir unityci olarak söylüyorum. Unity'de bu boyutta multiplayer yapacak bir yapı yok . 2017 yılından beri tasarlıyorlar ama 4 yıla girildi unity bunu başaramadı henüz. Yani unity object oriented bir dil. Sizin anlayacağınız şu. Bu yapıyı kullanan bir oyunun server'ına 200 oyuncu içeri girdiğinde bu object oriented dilini kullanan hangi yapı olursa olsun çöker. Kaldırması imkansız. Zaten bu yüzden DO'nun battlestar galaktikayı da kapatmasının temel nedeni bu. Bu arada şunu da söyleyeyim. Sizin pc'niz isterse 1024 çekirdekli olsun, unity'nin şu an kullandığı yapı bunlardan sadece 1 tanesini kullanabilir. Dolayısıyla pc'nizin galaksideki en muhteşem olması da kurtarmıyor. Unity bu durumu gördü ve 2017'de ECS (Entity Component System)diye bir sistem üzerinde çalışmaya başladı. Evet bu yapı eğer oluşturulursa o zaman belki iş çözülür gibi görünüyor ama 2017'yılından bu yana hala başarılı olunamadı. Üzüntüm UNITY 2021'de acaba bu durumu başarır mı diye yol haritasına bakıyorum, maalesef UNITY'de 2021'de de bunla ilgili bir çalışmayı göstermiyor. Dolayısıyla DO'nun UNITY'ye geçebilmesi bir kaç sene için mümkün görünmüyor. Bunlar benim bilebildiğim teknik durum. Tabi başka nedenlerin ne olduğunu bilmemiz mümkün değil. Ama bu teknik durum doğruyu söylemek lazım DO'nun kabahati değil. Olsa olsa UNITY'nin başarılı olacağına inanmak olabilir. Ancak DO bir an önce bir açıklama yapmalı ve oyuncularına durumu tüm açıklığıyla anlatmalı diye düşünüyorum ben.
   
 16. Bir oyundaki player sayısının ve çökme gibi durumlar oyunun grafik motoru ile alakalı olacağını sanmıyorum. Çünkü online bir çok oyun var unity player kullanan. Şayet dediğiniz gibi olsa unity player tercih etmezlerdi. :) Unity Player'da diğer oyun grafik motorları gibi bir aracı uygulamadır.

  Kaldı ki Battlestar Galatica Online (BSGO) sizin dediğiniz gibi unity grafik motoru ve 200-300 oyuncu girince çökmelerden dolayı değil oyuncu kaybı yaşanmasından dolayı oldu. Şirket bir yerde oyunu kapatıp Darkorbit ile devam etme kararı aldı. Bunun için BSGO kapatıldı ve oradaki oyuncular Darkobit'e geçiş kodu verildi. İsteyen o kod ile Darkorbit'e geçip başladı. :)

  Ama siz illa dediğiniz gibi diyorsanız eyvallah. :) :D
   
 17. titans___

  titans___ User

  ben şu an giremiyorum oyuna bu nedir vip alcakdım iyki almamışım oyunda botlara veya bugla kasılanlara verilen cezalar ceza değil botla kutu toplayan yanımdan geçyor gemi külüstür arabalar gibi donma yaşıyorum ve benzeri daha neler neler anlatmakdan bana gına geldi girmem olur biter sizin yapacağınız oyunun modlar bir bakın kaç defa sorun bildirildi diyorsunuz forum da haftalık olarak bu kadar vurdum duymaz umursamaz olunması bu oyunu sizlerde oynuyorsunuz hani yalan dolan mı diyorum bedeva dan albaylar dolmuş buglarla para yatıran kişilere nedir bu acaba ?
   
 18. Merhaba,

  Genel bağlantı sorunları ile ilgili rapor merkeze bildirildi. Dediğiniz gibi biz sorunları bildiriyoruz, sorunları çözen ve müdahale eden merkez ekiptir. Bizde sizin gibi bazı sorunların düzelmesi için güncelleme bekliyoruz.

  İyi Forumlar.
   
 19. titans___

  titans___ User

  ben forum banı çok yedim, oyun yıldırdı beni sizde oynuyorsunuz hani yalan söylesem ne kazzancım olucak .Burda birileri hani yalan söyleyen biri yerine koyduğunda bende lafı söylerim de forum kurallarına uymaz, normal konuşma uslubüm dan kibar konuşuyorum aslında, yine de sert olduğunu düşünenler var empati yeteneğim yok düz söylüyorum ,
   
 20. Dogu588

  Dogu588 User

  Güncellemeden sonra oyunda aşırı derecede kasmaya ve lag oluşmaya başladı. Pc dendir vs demeyin üst düzey bir pc kullanıyorum. Bazı oyuncularda hangar vs açılmıyormuş. Sorunlar çözülmek için güncelleme yayınlanır, daha fazla sorun üretmek çin değil.